Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Balaton - OP7BBC
Piękne jeziorko na bydgoskich Bartodziejach
Owner: SebaAniaByd
Founder: Krismors
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 39 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 08-02-2014
Date created: 08-02-2014
Date published: 08-02-2014
Last modification: 24-04-2017
73x Found
3x Not found
1 notes
watchers 8 watchers
14 visitors
56 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Lokalizacja

„Balaton” jest położony na terenie osiedla Bartodzieje w Bydgoszczy. Zajmuje teren o wymiarach 150 x 450 m, między ulicami: Swarzewską, Polanka, Gajową i Marii Skłodowskiej-Curie.

Historia

Jezioro zwane „Balaton” w Bydgoszczy powstało jako zbiornik poeksploatacyjny po cegielni, funkcjonującej na Bartodziejach od 1886r.. Jej pierwszym właścicielem był niemiecki przedsiębiorca Wiese, a w 1901 r. przeszła w ręce Heinricha Krause. Wyrobisko wypełniło się wodą po II wojnie światowej, gdyż wcześniejsze mapy topograficzne nie przedstawiały w tym miejscu wód otwartych.

Zagospodarowanie akwenu dla celów rekreacyjnych podjęto w latach 70. XX w. równocześnie z budową osiedla mieszkaniowegoBartodzieje. Wokół stawu wytyczono wówczas trakt spacerowy i zagospodarowano zielenią. Latem akwen służył jako miejskie kąpielisko, a zimą urządzano na nim lodowisko. Na Balatonie zaczynał jeździć na łyżwach Andrzej Tkacz, jeden z najlepszych polskich hokeistów.

W 2006 r. wykonano generalny remont bulwaru, odnowiono alejki spacerowe oraz uporządkowano zieleń. Podczas przebudowy linii brzegowej stawu, zróżnicowano znacznie poszczególne jej odcinki, wprowadzając sześć odmiennych typów nabrzeża, m.in. plażę piaszczystą, półwysep, umocniony brzeg z gabionów kamiennych.

W maju 2008 r. ukończono budowę w południowej części akwenu niewielkiej przystani wodnej i szkółki żeglarskiej. Koszt budowy żeglarskiego ośrodka szkoleniowego wyniósł 1,1 mln zł. Jego otwarcie nastąpiło we wrześniu 2008 r. Mieści on hangar na sprzęt wodny, salę edukacyjną i przebieralnie. Po akwenie można pływać żaglówkami klasy optimist. Ośrodkiem opiekuje się Klub Sportowy "Zjednoczeni”.

W 2009 r. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ufundował rozbudowę w parku nad Balatonem istniejącego placu zabaw. Fundacja ta ma związek z nagrodą dla Bydgoszczy, a zwłaszcza osiedla Bartodzieje za najwyższą w województwie frekwencję w wyborach do europarlamentu.

Charakterystyka

Około połowy powierzchni parku zajmuje staw zwany „Balaton”. Posiada on powierzchnię ponad 2 ha i wymiary 80 x 225 m. Wokół akwenu wiedzie ścieżka spacerowa w formie bulwaru z miejscami wypoczynku. Na akwenie w sezonie działają podświetlane fontanny wodne. W południowej części parku znajduje się skwer wraz z placem zabaw dla dzieci.

Park jest głównym obszarem spacerów i wypoczynku dla mieszkańców osiedla Bartodzieje, popularnym miejscem dla wędkarzy oraz dzieci i młodzieży.

Skrzynka

Skrzynka to mały magnetyk przyczepiony do ławeczki przy zewnętrznych stołach do ping ponga. Dojście jest proste jednak trzeba uważać na rzesze ludzi którzy kręcą się wokół Balatonu o każdej porze dni i nocy ;o)

Najlepiej usiąść na wskazanej ławce i sięgnąć ręką. Proszę zostawiać skrzynkę dokładnie w tym samym miejscu.

Proszę zabrać coś do pisania - ołówek się nie zmieścił.

Pictures
Balaton historycznie - właściciel skrzynki prawie 30 lat wcześniej :o)
Piękny Balaton smutny zimą...
Na końcu ławki po lewej stronie na drugiej belce
To samo co spoiler 1 tylko odwrotnie :o)