Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Brzeski Ratusz - OP7B33
Właściciel: meniorek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 225 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:05 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 05-11-2013
Data utworzenia: 29-01-2014
Data opublikowania: 29-01-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 15-06-2020
17x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
36 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Brzeski ratusz kiedyś

 

Gdy w 1867 r. Brzesko uzyskało własny samorząd pojawiła się potrzeba budowy dlań nowej siedziby. Aliści w tym czasie trwała jeszcze jego odbudowa po wielkim pożarze, który w roku trzy lata wcześniej spustoszył całe jego historyczne centrum. Dlatego brzeskie władze zmuszone były zadowolić się tymczasowym lokum, którym stała się wynajęta przez nie, stojąca przy ul. Kościuszki, piętrowa kamieniczka. I dopiero po kolejnym pożarze miasta z 1904 r. rada miejska podjęła uchwałę o budowie swojej siedziby.  

Nowy, istniejący do dziś, budynek ratusza wzniesiony został w latach 1909-1910 w miejscu, w którym niewielka uliczka Słowackiego łączy się z ulicą Kościuszki. A o fakcie zakończenia jego budowy doniosły nawet wychodzące w Krakowie Wiadomości Ilustrowane  1910 r.: „W roku 1909 rozpoczął urząd miejski w Brzesku, w dawnym cyrkule tarnowskim, budowę nowego ratusza, którą szczęśliwie doprowadzono w r. 1910 do końca. Piękny i stylowy budynek wykonała według projektu i pod kierownictwem c.k. radcy budownictwa Gabryela Niewiadomskiego z Krakowa, zaszczytnie znana firma krakowska W. Apter, jak z załączonej fotografii widać, będzie to prawdziwa ozdoba Brzeska”.

Zaprojektowany przez Niewiadomskiego ratusz to niebyt duży, ale dobrze prezentujący się podpiwniczony piętrowy budynek eklektyczny o ceglanej strukturze ścian, nawiązujący formą oraz ceglanymi  elementami elewacji do wzorów architektury gotyckiej i renesansowej, a nawet barokowej. Składa się on z piętrowego korpusu o wysokim dachu z „gotyckim” schodkowym  półszczytem oraz związanej ze zwróconą na południe fasadą pięciokondygnacyjną wieżą nakrytą czterograniastym łamanym hełmem. Do wnętrza jego wchodzimy przez znajdujący się w przyziemiu owej wieży niewielki przedsionek poprzedzający dość obszerną sień zakończoną klatką z prowadzącymi na piętro zabiegowymi  schodami o kamiennych stopniach. Oprócz  przedsionka na parterze znajduje się kilka pomieszczeń biurowych różnej wielkości. Natomiast połowę  pierwszego piętra zajmuje obszerna reprezentacyjna Sala Rady o ozdobionym stiukową dekoracją suficie i dużych „renesansowych” oknach, ze znajdująca się nad dwoma wejściami do niej niewielką galerią przeznaczona dla chcących przysłuchiwać się obradom miejskiej rady i dla muzyków grających podczas odbywających się w ratuszu dorocznych balów. A jeszcze kilkadziesiąt lat temu wnętrza oprócz zachowanej do dziś zabytkowej stolarki, secesyjnego witraża okna doświetlającego schody i sztukaterii w Sali Rady zdobiły także wzorzyste posadzki, ozdobne kaflowe piece, drewniane boazerie oraz mosiężne kandelabry i kinkiety.

 

Opis: Andrzej B. Krupiński 

 

Skrzynka to pojemnik około 250ml w pobliżu ratusza, zawiera tylko logbook i ołówek, zmieszczą się małe przedmioty. Zarejestrowana również w innym systemie. Brak FTFa. / wykreślone przez COG/

Skrzynka to mikrus

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.