Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CHEŁM – kopiec z figurą NMP Niepokalanie Poczętej Immaculaty - OP7926
Kopce Lubelskie
Właściciel: grafen
Założyciel: NivilS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 201 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-12-2013
Data utworzenia: 27-12-2013
Data opublikowania: 29-12-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 25-08-2019
86x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
71 odwiedzających
53 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Prośba autora tej skrzynki do jej zdobywcy:

  • - uszanuj jej zawartość i pomyśl o gościach, którzy tu będą po Tobie
  • - pomóż zachować czystość w jej otoczeniu, jeśli znajdziesz jakieś śmieci – zabierz je ze sobą - nie zostawiaj w niej nic takiego, czego nie chciałbyś znaleźć w swojej skrzynce
  • - nie okradaj skrzynki, jeśli coś zabierasz to w zamian pozostaw coś równie wartościowego.
  • - jedzenie, słodycze, gumy, kapsle, korki, uszkodzone zabawki, stare bilety komunikacji, stare bilety do kina, szyszki, patyki, współczesne monety obiegowe itp. to są zwykłe śmieci. Proszę nie wkładaj takich rzeczy do moich skrzynek.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopiec z figurą , postawiony został przy zbiegu ulic Reformackiej i Podwalnej. Figura upamiętnia ogłoszenie przez papieża Piusa IX dogmatu wiary Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Dogmat ten wprowadzono konstytucją apostolską „Ineffabilis Deus” 8 grudnia 1854 r. Orzeczenie dogmatyczne orzekało i określało, że „nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swojego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga oraz ze względu na przewidywane zasługi Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana wolna od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć”.

Figura Madonny Immaculaty został wzniesiony w 1856 r. staraniem oo. reformatów z pobliskiego klasztoru Reformatów. Wykuty w kamieniu (wapień) pomnik ustawiono poza murami klasztoru na niewielkim kopcu o średnicy u podstawy 12 m i wysokości około 1,5 m. Figurę Madonny Immaculaty umieszczono na wysokiej, kanelowanej kolumnie korynckiej z kapitelem, ustawionej na czworobocznym cokole, który obiegają dwa rzędy schodów. Na czterech ścianach cokołu rozmieszczono napisy:-         „Si volueritis, / et audieritis me, / bona terrae / comedetis / Is. cap. I” („Jeżeli będziecie ulegli i posłuszni, dóbr ziemskich będziecie zażywać”. Księga Izajasza, rozdział I, 19),-         „Postawiona w r. / 1856 dn. 30 Sier. / kosztem i na pla- / cu Klasztornym”, -         „Pamiątka / ogłoszenia Bullą / przez Piusa IX, / tajemnicy o Niepo. / poczęciu NMP / 1856 r.”, -         „O! Maryo bez / grzechu poczęta, / módl się za nami, / którzy się do Cie- / bie uciekamy”. Rzeźba przedstawia Madonnę bez Dzieciątka, ze złożonymi na piersi rękoma do modlitwy, odzianą w prostą suknię. Postać ustawiona jest na globie ziemskim, Maryja lewą nogą depcze głowę węża, w którego paszczy tkwi ulistniona gałązka z jabłkiem. Pod prawą stopą Maryi sierp księżyca, wokół głowy nimb z 12 gwiazd. W sierpniu 2010 r. zakończona została konserwacja zabytkowego figury Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (Madonna Immaculata)  , którą poprzedziło uporządkowanie i nowe zaaranżowanie jego najbliższego otoczenia. Prawie 155-letnie eksponowanie zabytku w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych sprawiło, że w chwili przystąpienia do prac konserwatorskich jego wygląd i stan zachowania odbiegał zasadniczo od pierwotnego. Prace konserwatorskie wykonał Arkadiusz Ostasz z Chełma, dyplomowany konserwator dzieł sztuki, w ramach dotacji przyznanej Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Oddział w Chełmie przez Miasto Chełm.

Jak dotrzeć do kesza:

 Wejście do tego miejsca od strony ul. Lubelskiej ,jak do Muzeum ale dalej przez bramę arkadowa i w prawo do płotu.Za budynkami kościelnymi .Na prawo furtka  do kapliczki MB Różancowei i zabytkowego grobowca. Za furtka w lewo do narożnika płotu wzdłuż szpaleru iglaków.

Co do kesza:

Weź coś do pisania.  

Powodzenia.


 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1