Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Jedlińskie Raki - OP78FB
Tam gdzie zimują raki
Właściciel: MalinPablo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 130 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 24-12-2013
Data utworzenia: 24-12-2013
Data opublikowania: 24-12-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 26-08-2016
11x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
63 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Elvis7, parlando
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jedlińskie Raki

Miasteczko Jedlińsk w centralnej Polce ma bardzo bogatą i ciekawą historię. Dlatego też postanowiłem założyć w nim swoją pierwszą skrzynkę i do tego multi żeby pokazać Wam jak najwięcej z jego historii.

Jedlińsk był miastem prywatnym Mikołaja Jedlińskiego, herbu Nabrani, lokowanym na prawie magdeburskim w 1530 r. przywilejem Zygmunta I Starego. Prawa miejskie stracił w 1869 r.

Kościół w Jedlińsku

Właściciel ufundował w początkach XVI w. pierwotny kościół drewniany i wtedy też powstała tu parafia katolicka. W 1561 r. kościół został zajęty przez arian, dzięki protekcji Jedlińskich. Arianie założyli tu szkołę, sprowadzając nauczycieli z Rakowa. W 1630 r. nabył Jedlińsk Stanisław Witowski i usunął arian. Dziedzic Witkowski w 1645 r. ufundował murowany kościół pw. MB Szkaplerznej i św. Stanisława bp. Jednak już w 1655 r. został doszczętnie zniszczony przez Szwedów, a wkrótce "morowe powietrze" zupełnie miasto wyludniło. W drugiej połowie XVIII w.gruntownie odrestaurowano kościół parafialny nadając tytuł św. Apostołów Piotra i Andrzeja, prawdopodobnie według projektu Jakuba Fontany, staraniem dziedzica Aleksandra Józefa Załuskiego i jego syna bp. krakowskiego Andrzeja Stanisława Załuskiego

Kościół orientowany, barokowy, fasada zachodnia posiada dwie wieże, w szycie fasady znajduje się herb Junosza biskupa Załuskiego.

W kościele są również obrazy i polichromie malowane przez Tadeusza Kuntzego pochodzące z XVIII wieku.

Naprawdę polecam wejść do środka Kościół w środku jest bardzo ładny. Niestety otwarty jest głównie w godzinach, kiedy są msze. W soboty zwłaszcza te ciepłe jak się ma trochę szczęścia to można trafić na otwarty kościół (przygotowania do wesel).

Historia

W latach 1630-1669 pozostawał w posiadaniu Witowskich. Najazd szwedzki w 1655 roku spowodował zniszczenie miasteczka. W drugiej połowie XVII i w XVIII wieku miejscowe gimnazjum podlegało Akademii Krakowskiej. Po Witowskich majątek przejął Aleksander Załuski, mąż Teresy Witowskiej. Po nim Jedlińsk był w posiadaniu Józefa Sołtyka, od 1731 r. Franciszka na Słupowie Szembeka, od 1747 r. Teresy z Działyńskich Sikorskiej, od 1752 r. Stanisława Andrzeja Załuskiego, syna Aleksandra. Do 1793 r. wieś należała do Franciszka Lanckorońskiego, który sprzedał Jedlińsk Wilhelmowi Jacobsonowi.

W roku 1794 koło wsi kwaterował Tadeusz Kościuszko, przemieszczając się z wojskiem w kierunku Warszawy. Potem właścicielem był Tomasz Dangiel, a później generał Mikołaj Bronikowski. 11 czerwca 1809 roku odbyła się tu bitwa wojsk Księstwa Warszawskiego z Austriackimi (bitwa pod Jedlińskiem). Mogiła poległych mieści się przy drodze do Woli Gutowskiej. W 1860 roku zburzono gotycki kościółek szpitalny pw. św. Wojciecha. W roku 1869 Jedlińsk został pozbawiony praw miejskich, stając się niewielką osadą.

Ciekawostki:

Herbem Jedlińska jest rak. W wieku XVII i XVIII w przepływającej przez miejscowość rzece Radomce, było bardzo dużo raków, z czego Jedlińsk słynął.

Ciekawy zwyczaj - Kusaki

Co roku w ostatni wtorek przed Wielkim Postem mieszkańcy Jedlińska obchodzą wywodzący się prawdopodobnie z 1778 roku obrzęd ludowy, zwany ścięciem śmierci. Pierwsza wzmianka o tym obrzędzie pojawiła się 22 lutego 1860 r. w warszawskiej Gazecie Codziennej. Był to przedruk listu księdza Jana Kloczkowskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Jedlińsku, który opisuje zapustne widowisko. Szczerze polecam to widowisko.

Kesz to fajna skrzyneczka z paroma giftami i FTFami.

EDIT: pierwsza była fajna, ta już zwykła tylko logbook.

Pierwszym etapem są dwie tablice informacyjne. Koordy pokazują na bramę kościoła w Jedlińsku. Są tam pewne cyfry – daty związane z historią kościoła. Wykorzystujemy pierwsze trzy. Pierwsza data to cyfry ABCD druga to EFGH, a  trzecia  IJKL. Żeby dojść do drugiego etapu należy rozwiązać poniższe równanie.

N 51˚ (DxF).(J)(F-B)(K-L)

E 21˚ (K-D)(J).(A+E)(C)(D-H)

W punkcie wskazanym prze kordy znajduje się tablica upamiętniająca żołnierzy AK walczących w pewnych latach za ojczyznę. Lata, w których walczyli to cyfry MNOP – RSTU. Jak staniesz tyłem do tablicy to zobaczysz pomnik. Miejsca w którym kryty jest kesz wyznacza równanie

N 51˚ (T-2)(M-R). (T)(T)(T)

E 21˚ (U).(U+R)(TxT)

Miejsce ukrycia kesza jest związane z występowaniem stwora z pomnika.

 

 koordy wyznaczone przy pomocy ipada, może być mała różnica, ale nie powinno być problemu z odnalezieniem kesza.

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 41 razy, trafień: 3 razy.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt końcowy --- po wschodzniej
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.