Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Akademia Zamojska - OP784E
Nieznane zakątki Zamościa
Eigenaar: starletka
Plaatser: NivilS
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 212 meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Groot
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-12-2013
Gemaakt op: 15-12-2013
Gepubliceerd op: 15-12-2013
Laatste verandering: 10-02-2022
121x Gevonden
14x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
97 x Bekeken
69 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Prośba autora tej skrzynki do jej zdobywcy:

  • - uszanuj jej zawartość i pomyśl o gościach, którzy tu będą po Tobie
  • - pomóż zachować czystość w jej otoczeniu, jeśli znajdziesz jakieś śmieci – zabierz je ze sobą - nie zostawiaj w niej nic takiego, czego nie chciałbyś znaleźć w swojej skrzynce
  • - nie okradaj skrzynki, jeśli coś zabierasz to w zamian pozostaw coś równie wartościowego.
  • - jedzenie, słodycze, gumy, kapsle, korki, uszkodzone zabawki, stare bilety komunikacji, stare bilety do kina, szyszki, patyki, współczesne monety obiegowe itp. to są zwykłe śmieci. Proszę nie wkładaj takich rzeczy do moich skrzynek.


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Założenie Akademii przez Jana Zamojskiego w 1594 roku postawiło Zamość w rzędzie trzech miast uniwersyteckich w Rzeczypospolitej , obok Krakowa  i Wilna. W intencji fundatora Akademii Zamojskiej miała być szkołą obywatelską dla młodzieży szlacheckiej, przygotowującej się do służby państwowej, dlatego też nazwał ją Hippeum -szkołą rycerską. Z aktu fundacyjnego wystawionego 05.11.1600 roku pochodzą słynne słowa kanclerza: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Założenie Akademii poprzedziły rozsyłane po kraju i za granicę odezwy profesorów i samego fundatora. Papież Klemens VIII wyda 29.10.1594 roku bullę na założenie Akademii i drukarni w Zamościu i dodał herb swego rodu Aldobrandinich do godła uczelni. Otwarciu Akademii Zamojskiej towarzyszył rozgłos europejski, fundatorowi przesyłano listy gratulacyjne i utwory poetyckie. Nawiązując do najstarszej tradycji uniwersyteckiej w Polsce Tomasz Zamojski ufundował w 1619 roku berło wzorowane na późnogotyckim berle Akademii Krakowskiej. Jan Zamojski  określił strukturę organizacyjną i przypisał  szczegółowy program nauczania w akcie fundacyjnym Akademii w 1600 roku. Studia były dwustopniowe: stopień niższy wstępny i normalny wyższy. Językiem wykładowym była łacina, uczono także greki, język polski był omawiany przy retoryce. Kładziono nacisk na oracje, organizowano często dysputy publiczne, uczono prawa rzymskiego, saskiego, magdeburskiego oraz ojczystego, zawartego w statutach i konstytucjach sejmowych.   

Obecny czteroboczny  gmach z dziedzińcem został wzniesiony w drugiej fazie dziejów uczelni w latach 1639 – 48, z fundacji Tomasza i Katarzyny Ostrogskich Zamojskiej, zapewne wg projektu inż. Andrea dell Aqua. Uroczyste położenie kamienia węgielnego nastąpiło już po śmierci fundatora 29.08.1628 roku. Wzorcowe rozplanowanie wczesnobarakowego gmachu, regularne, o ścisłej symetrii i osiowo ści z krzyżowym układem komunikacyjnym, pokrewne rozwiązaniom gmachów kolegiów jezuickich jest wybitnym osiągnięciem w dziedzinie architektury szkolnej XVII w . w Polsce. Dwutraktowe skrzydła wsch i zach.(frontowe), przez które przechodzi oś założenia z bramami i klatkami schodowymi, pomieściły w obu kondygnacjach duże sale audytorskie, kaplicę, bibliotekę i drukarnię. W dwóch pozostałych skrzydłach, trzytraktowych z krzyżowymi korytarzami pośrodku, znalazły się mieszkania dla profesorów i stancje dla studentów. Obszerny dziedziniec otwarty był na parterze z dwóch stron półkolistymi arkadami na filarach i opasany biegnącym wyżej fryzem ornamentalnym. Na środku dziedzińca była studnia. Wskutek opłakanego stanu Akademii w XVIII wieku zaniedbany gmach  po reformie bpa J. Lascarisa został ukończony i zmodernizowany w latach 1752 -65 przez architekta zamojskiego Andrzeja Bema. Budowla otrzymała w miejsce grzebienia attyk wysoki łamany dach mansardowy. Po kasacie Akademii w 1784 roku i po przeniesieniu Gimnazjum Zamojskiego do Szczebrzeszyna w 1811 roku, gmach został zamieniony na okres kilkudziesięciu lat na koszary wojskowe.Za rządów gen. Mallet – Malletskiego, ok. 1825 roku, budynek poddano zubożającej go przebudowie w duchu „koszarowym”, dachy mansardowe zostały zdjęte, arkady w dziedzińcu zamurowane, portale i obramienia okienne skute. Po likwidacji twierdzy w 1866 roku do gmachu wróciła młodzież szkolna, z przerwą okupacyjną w latach 1939 -44, gdy mieściła się tam żandarmeria niemiecka. Obecnie  gmach wykorzystywany jest na cele oświatowe.

Co do kesza:

Weż coś do pisania. Kesz - pojemnik PET.Ukryty, za Starą Bramą Lubelską ,nad przejściem.

Nie trzeba kopać.

Powodzenia.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
1
2
Keszerzy rozbierają twierdzę.
4
strefa poszukiwań kesza