Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Spacer po Starym Cmentarzu - OP7684
Memento
Eigenaar: Olo74_Lilalu
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 207 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 1:00 h    Lengte: 2.00 km
Geplaatst op: 17-11-2013
Gemaakt op: 17-11-2013
Gepubliceerd op: 17-11-2013
Laatste verandering: 13-08-2023
49x Gevonden
1x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 12 Volgers
135 x Bekeken
46 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
20 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: anoriell, dzejbi, Galka, izeq, Jeanpaul, Julieta, Konto_usuniete_id:66507, mały kolo, Michal+, morrison-1986, Niflhel, nilu, PrincePolo, Rausz, Rysiaaa, Safrin, snack, Wojtek., Zemynele, żeliwny
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Monumental place  You will need a shovel  Access only by walk  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Spodobał nam się pomysł wykorzystany na warszawskich Powązkach:
EM-22 Cmentarz Wojskowy na Powązkach - OP1A64 – autorstwa etna&mars
oraz
MEMENTO MORI. Spacer po Powązkach - OP146D – autor belfegor

Czemu by więc nie zaadoptować go do naszych łódzkich warunków? Mamy wspaniały Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, który jest kopalnią historii o naszym mieście. Fragment (bardzo mały) tej historii chcemy Wam pokazać.

W tym roku już niestety za późno, ale w przyszłych latach w okolicach 1-go listopada na cmentarzu organizowane są spacery z przewodnikiem (opłata dobrowolna do puszek na remont zabytków tego cmentarza). Gorąco polecamy, można dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek (część z nich zamieszczamy tutaj Uśmiech). Cała taka wycieczka trwa ponad dwie godziny. Wiemy, bo byliśmy.

Nasza opowieść obejmuje część ewangelicko-augsburską. Część katolicką i prawosławną zostawiamy sobie na kolejny spacer. Naszym zdaniem nie da się (na chwilę obecną) podjąć hasła zza biurka, lecz chodzą słuchy, że ma powstać wirtualna wersja całego cmentarza, z opisami i fotografiami.

Nie sposób wybrać wszystkich historycznych miejsc na tej nekropolii – lista byłaby za długa. W rejestrze zabytków znajduje się ponad 200 pomników, w sumie 500 to obiekty o walorach historycznych i artystycznych (no i weź tu wybierz Mrugnięcie). Nasze 10 propozycji to być może za dużo, ale ocenisz sam. Nie każde z miejsc, które odwiedzisz wiąże się z postacią historyczną. Wybraliśmy je trochę losowo, trochę celowo, trochę z sentymentu -  zatem miłego zwiedzania. Odnalezienie miejsc nie powinno być trudne, całość nie zajmie więcej czasu niż 1h.

SKRZYNKA: koordynaty wskazują fizyczne miejsce ukrycia - poza cmentarzem. Pojemnik 250ml zawiera certyfikaty, certyfikaty znalazcy (zwróćcie uwagę na fotki), logbook z ołówkiem oraz nieliczne fanty.  

ZADANIE: Musisz udać się na spacer, odwiedzając wskazane koordynaty i notując odpowiedzi na zadane pytania.  Hasłem do zalogowania jest właśnie ciąg tych odpowiedzi, pisany małymi literami, bez polskich znaków dialektycznych, bez spacji, a cyfry to cyfry. Przy poszczególnych koordynatach dopisaliśmy małe podpowiedzi i ewentualne zdjęcia, żebyś nie miał wątpliwości, że trafiłeś przed właściwą mogiłę.

Godziny otwarcia: w okresie od 1 IV do 31 X w godzinach 8-20; w okresie od 1 XI do 31 III w godzinach 8-17.

Rękawiczki mogą być przydatne, w celu odgarnięcia liści lub śniegu. Zimą po opadach może być trudno odczytać niektóre odpowiedzi. Łopatka może się przydać do odkopania, ale skrzynka jest tylko trochę zasypana piachem i liśćmi.

A oto i miejsca, które musisz odwiedzić:

  1. N 51 46.664 / E 019 26.091 - Heinrich Feder, ale spoczywa tu również Pan, który był właścicielem pięknej willi przy ul Wólczańskiej 31/33. Zadanie – na prawo od tego grobowca są dwie dużo mniej okazałe szare mogiły. Ciebie interesuje ta z liściem palmowym na płycie. Zanotuj nazwisko, a szczególnie drugą literę.
  2. N 51 46.651 / E 019 26.095 - Ojciec łódzkich tramwajów, który został zastrzelony w jednym z nich. Stojąc na wprost, odwróć się. Zobaczysz kilka mogił na wspólnym terenie. Interesuje Cię imię adwokata – ostatnia litera.
  3. N 51 46.628 / E 019 26.101 - Wiele osób twierdzi, że to najpiękniejszy pomnik na całym cmentarzu. Anioł Stróż, który chroni dzieci nad przepaścią ma twarz pochowanej tu Sophie, a dzieci to jej synowie (Anioł). Zadanie – po prawej znajdź pomnik o specyficznym kształcie i zanotuj dwie ostatnie cyfry z roku śmierci Eugeniusza.
  4. N 51 46.614 / E 019 26.129 -  Po remoncie tego pomnika, ktoś odpiłował dłoń szanownej Pani, która puka do zamkniętych wrót (własne foto poniżej) informacja nabyta na wspomnianym spacerze. Obecnie ręka jest już odrestaurowana ponownie. Zadanie – trzecia litera z nazwiska Jolanty, leżącej po lewej stronie.
  5. N 51 46.606 / E 019 26.086 - Prosta mogiła, bez zbędnych ubarwień. Proste duże głazy, jakby górski szlak prowadzący w ostatnią drogę. A na szlaku kapliczka Jezusa Frasobliwego. Ania odeszła niedawno – ile miała lat?
  6. N 51 46.634 / E 019 26.015 - W tej części chowano najmłodszych. Znajduje się tu pomnik „Dziecka śpiącego na poduszce”. Od przewodników dowiedzieliśmy się, że nagrobek został odkryty przypadkiem. Ten i okoliczne były całkowicie zarośnięte krzakami. Nikt nie wiedział o jego istnieniu, aż do porządków w 2006r. Początkowo nie było wiadomo, kto jest tam pochowany. Obecnie, niektóre źródła podają nazwisko Gustaw Pietlich. Niestety ilość zniczy skutecznie zasłoniła nam możliwość weryfikacji. Obok leży inny Gustav – zanotuj dwie pierwsze litery nazwiska.
  7. N 51 46.583 / E 019 25.972 -  Dziwny pomnik, przypomina trochę egipską skrzynię czy sarkofag. Wielkość i płaskorzeźby wskazują, że jest tu pochowane dziecko. Nie udało się nam doczytać napisów, część nagrobków już się zapada. Twoim zdaniem jest spisanie pierwszego tytułu naukowego Krzysztofa, który spoczywa po lewej (skrót).
  8. N 51 46.540 / E 019 25.972 - Strzelisty pomnik jak obelisk. Wykonano go w zakładzie kamieniarskim Romualda – syna zmarłego Jana. Ciekawa jest kamienna trumna wystająca z podstawy. Ile lat przeżyła Amelie, sąsiadka po prawej?
  9. N 51 46.523 / E 019 25.982 -  Mogiła wygląda jak prawdziwy sarkofag i otaczają ją kule. Dasz radę je policzyć??
  10. N 51 46.536 / E 019 26.121 - Jako browarnik amator nie mogłem sobie odmówić wizyty w tym miejscu. Od jakiegoś czasu tym kompleksem pomników opiekuje się Łódzki Krąg Bractwa Piwnego. Syn Ludwik, również jest pochowany na tym cmentarzu. Po śmierci ojca dalej prowadził fabrykę (otworzył również własny browarniczy interes). Wraz z rodziną założył prywatny park Helenów, później udostępniony innym, ale z płatnym wejściem. Miejsce stało się bardzo modne, pierwsze loty balonem, pierwsze skoki spadochronowe … ale to już inna historia (swoją drogą musimy się tam przejść, bo dawno nie byliśmy). Zadanie – przy wejściu na tą kwaterę, z lewej strony  jest grób kobiety – zapamiętaj czwartą literę imienia.


Przypisy/źródła:
Stary Cmentarz Wiki
Dziecko
Forum
Cmentarz

 

EDIT: Delikatna zmiana hasła - ktoś zajumał dwa artefakty z jednego etapu ;)

Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
1 Fysiek punt --- Heinrich Feder
2 Fysiek punt --- Ojciec łódzkich tramwajów
3 Fysiek punt --- Anioł
4 Fysiek punt --- Bez dłoni i z dłonią.
5 Fysiek punt --- Górski szlak
6 Fysiek punt --- Dziecko
7 Fysiek punt --- Egipski?
8 Fysiek punt --- Obelisk
9 Fysiek punt --- Sarkofag
10 Fysiek punt --- Browarnik
Afbeeldingen
Bez reki
Egipski?
Z punktu widzenia kesza