Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół św. Stanisława w Roztoce - OP7638
kościół parafialny pw. św. Stanisława z XVII w
Właściciel: Dawid PL-DL
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 234 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 11-11-2013
Data utworzenia: 13-11-2013
Data opublikowania: 13-11-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 26-07-2021
15x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
32 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
kościół parafialny pw. św. Stanisława, z XV-XVII w., jednonawowy, wzniesiony jako ewangelicki w stylu neoromańskim w latach 1873-1874 i wzorowany na katedrze w Speyer; we wnętrzu znajdują się organy z 1905 r.

Nowy kościół ewangelicki pełniący obecnie funkcję rzymsko-katolickiego kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika powstał na miejscu wcześniejszego domu modlitwy najprawdopodobniej w latach 1873-74 (wg innych źródeł w 1860 r.), z inicjatywy H. H. Bolka XIV. v. Hochberg.
Jest to neoromańska, silnie rozczłonkowana budowla z wydzielonym prezbiterium z półkoliście zamkniętą apsydą, murowana z kamienia granitowego i cegły, wzorowana był na katedrze w Spirze (Speyer) - największej romańskiej katedrze Europy. Elewacje artykułowane ceglanymi lizenami, zakończone fryzem arkadowym. Wnętrze oświetlają 2 kondygnacje okien zamkniętych półkoliście, w ceglanych, uskokowych opaskach; górne większe pojedyncze, dolne mniejsze biforyjne. Obie kondygnacje rozdziela wydatny gzyms. Okazały fronton z ceglanym portalem uskokowym wieńczy trójkątny szczyt z rozetą.
Z boku 5-kondygnacjowa wieża założona na planie kwadratu zakończona ostrosłupowym hełmem nad 3-kątnymi szczytami. Kondygnacje wieży z triforyjnymi oknami dzielone wydatnymi gzymsami. Podobnie wykończona jest sygnaturka wyrastająca z kalenicy nad frontonem. Dachy oraz hełmy wieży i sygnaturki pokryto szarym łupkiem. Pierwotnie na wieży wisiały 3 dzwony. Podczas I-wojny światowej dwa wraz z kilkoma piszczałkami organowymi zabrano na potrzeby wojska. W latach 1923 i 1928 kościół wyposażono w dwa nowe dzwony, które też się nie uchowały - w 1943 r. zostały zagospodarowane do celów wojennych. Trzeci z dzwonów dzwoni do dzisiaj. Wewnątrz drewniana, polichromowana chrzcielnica z pocz. XVIII w. oraz drewniane, polichromowane figury z III ćw. XVIII w. Pozostałe wyposażenie z okresu budowy.
Wszystkie wykonane w budynku freski i malowidła są dziełem znanego malarza i rysownika Carla Andrae. Pod ołtarzem znajdowała się krypta, gdzie podczas powodzi zostały przeniesione sarkofagi i trumny rodziny Hochbergów z kościoła katolickiego. Wiele z nich uległo jednak zniszczeniu. Organy zostały zbudowane w 1905 r. przez firmę "Eule" z Budziszyna. Miały 1800 piszczałek. Początkowo miech musiały obsługiwać dwie osoby . Potem były napędzane elektrycznie. W zimie kościół był ogrzewany. W 1945 r. został przejęty przez katolików.



źródła i więcej foto:
http://dolny-slask.org.pl/517135,Roztoka,Kosciol_sw_Stanislawa.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Roztoka_%28wojew%C3%B3dztwo_dolno%C5%9Bl%C4%85skie%29
http://www.parafiabolkow.ubf.pl/viewpage.php?page_id=8
http://projekt-milo.blogspot.com/2013/08/roztoka-koscio-sw-stanisawa.html
http://www.oczydolnegoslaska.pl/bazainformacyjna,kosciol-pw-sw-stanislawa-w-roztoce,1,4,4214.html?PHPSESSID=b6c6b9db332714e8fc8d1179f80d5c40
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
kościół od stawu
kościół front i bok
gdzieś tam
tu szukasz
Wpisy do logu: znaleziona 15x nieznaleziona 3x komentarz 0x Wszystkie wpisy