Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Leszczynach - OP7204
pw. św. Jacka Odrowąża
Właściciel: Gatzu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 281 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-09-2013
Data utworzenia: 22-09-2013
Data opublikowania: 22-09-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 22-09-2013
80x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
65 odwiedzających
55 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
400 lat kościoła pw. św. Jacka Odrowąża w Leszczynach

Ponad czterysta lat temu, w 1610 r. bp Piotr Tylicki ufundował w Leszczynach kościół. Patronem świątyni został św. Jacek Odrowąż, wielki dominikanin. Według utrwalonej od pokoleń tradycji, kościół powstał w miejscu, gdzie św. Jacek, w podróży do Krakowa, miał się zatrzymać na nocleg.

Staraniem bp krakowskiego Marcina Szyszkowskieo świątynia została rozbudowana już w 1615 roku. Kościół poświęcił bp Tomasz Oborski 20 października 1628 r. z woli bp Marcina Szyszkowskiego. Rocznicę konsekracji kościoła obchodzono zawsze w pierwszą niedzielę po rocznicy Wiktorii Chocimskiej. Parafię erygował bp Marcin Szyszkowski w 1628 r. (taka data istnieje na tablicy wmurowanej w prezbiterium). Kościół był zniszczony podczas "Potopu" szwedzkiego. Po pożarze w 1896 r. świątynię odnowiono dzięki ks. Wincentemu Rozlau, przy okazji znacznie ją rozbudowano. Kościół ponownie konsekrował bp Tomasz Kuliński w 1897 roku.

Jest to kościół trzynawowy, orientowany, późnorenesansowy, o częściowo zatartym charakterze stylowym. Od wschodu zakończony prostokątnym prezbiterium z zakrystią, od zachodu do świątyni przylega dobudowana, wysoka wieża z charakterystycznym hełmem. Wnętrze świątyni posiada sklepienie kolebkowo-krzyżowe w prezbiterium, w nawach bocznych - żebrowe, z dekoracją żebrowo-ramową ze wspornikami. Sklepienie i ściany zdobi polichromia z motywami cudów św Jacka, autorstwa Henryka Czarneckiego - wykonana w latach 1922-23. W ołtarzu głównym z XIX wieku - zabytkowy wczesnobarokowy krucyfiks z połowy XVII w. otoczony rzeźbami - Matki Boskiej i św. Jana. W nawach bocznych - ołtarz Matki Bożej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz ołtarz św. Jacka z końca XIX w. z obrazem patrona z pierwszej połowy XVII wieku. Wśród zabytkowych elementów wyposażenia: wczesnobarokowa chrzcielnica z piaskowca, drzwi do zakrystii z przełomu XVII/XVIII w. , konfesjonały (XIX w.). Dzięki prowadzonym w ostatnich dwudziestu latach inwestycjom i remontom, świątynia odzyskuje dawny blask. W kościele znajduje się tablica epitafijna ku czci rodziców Stefana Żeromskiego z 1950 r. - matki Józefy Żeromskiej z domu Katerla - zm. 16 sierpnia 1879 r. oraz Wincentego Żeromskiego - zm. 23 września 1883 r., pochowanych na miejscowym cmentarzu parafialnym. W parafii od wieków żywy jest kult św. Jacka. Wstawiennictwu Patrona przypisuje się ocalenia kościoła podczas natarcia wojsk rosyjskich i austriackich w czasach I Wojny Światowej. Według zapisków w kronice parafialnej - na szczycie świątyni, mieszkańcy postrzegli postać duchownego w białym habicie i płaszczu. W tym czasie ludzie wzywali orędownictwa św. Jacka i to właśnie jemu przypisali uratowanie kościoła i swoich domów. Na pamiątkę tego wydarzenia, w pobliżu kościoła parafianie usypali kopiec, na którym miała znaleźć się figura patrona parafii. Z powodu trudności z kupieniem takiej figury, umieścili figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która stoi tutaj do dziś.

Na placu przed kościołem znajduje się pomnik upamiętniający poległych w zasadzce partyzantów 4 Pułku Piechoty Legionów AK Oddziału "Wybranieccy" w 1943 roku.

Żródło: http://swiety-jacek.pl/400-lat-kosciola.html

Skrzynka ukryta od węwnątrz placu kościelnego na kordach. Kesz to pojemnik o wielkości 100ml kryjący kilka drobnych skarbów na wymianę :).
W atrybutach dostępna o określonych godzinach bo zapewne brama na plac kościelny jest na noc zamykana. Msze święte od 7:00 do 17:00.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół
Pamiątkowa tablica poświęcona rodzicom Stefana Żeromskiego
Sam zdecyduj