Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Podróż sentymentalna w czasy dzieciństwa - OP7195
czyli zagadki z podwórka
Właściciel: got100
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 17 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 15-09-2013
Data utworzenia: 15-09-2013
Data opublikowania: 15-09-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 15-04-2020
18x znaleziona
1x nieznaleziona
14 komentarze
watchers 5 obserwatorów
47 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
16 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: aneczka100+JB, aslawniak&jslawniak, Dezerter, dulus-y, Geogosia, jjjtstdpl, kaczix, KoMa69, konger, kryju, Molly1 (iwmali), Norbert&Asia, Pipelki, Pluszaki, Szarlih, Szczecinskie_Paszteciki
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

·Zakładając tą skrzyneczkę przyświecała nam pewna myśl, pewna idea. Chcieliśmy chociażby w małej części przybliżyć młodym keszerom pewne zapomniane już podwórkowe zabawy, starszym natomiast przypomnieć je i oczywiście zetrzeć przysłowiową łezkę z oka. Nie będziemy się zbytnio rozpisywać, no ale pewne fakty trzeba opisać.

Całą zabawę podzieliliśmy na cztery etapy plus finał. W każdym etapie odkrywacie jedną literkocyferkę potrzebną do ustalenia kordów skrzynki finałowej oraz jeden wyraz potrzebny do złożenia pełnego hasła, które będzie nam potrzebne w podjęciu tejże skrzynki. Tak więc zaczynamy...
 
Na załączonej, całkiem już " dorosłej " mapie, zaznaczyliśmy miejsca, w których znajdują się poszczególne etapy wraz z literkocyferką, wyrazem do hasła i jednowyrazową podpowiedzią gdzie szukać następnego etapu. Nasza propozycja jest taka, coby poszczególne etapiki podejmować w podanej kolejności. Uwierzcie nam - tak będzie zabawniej.

Podane kordy poprowadzą nas do pierwszego etapu, który nazwaliśmy - niebko ( UWAGA - etap bardzo delikatny, prosimy o nieużywanie łopatek, wystarczą rękawiczki, skrzyneczki nie wyciągamy tylko rękoma rozgarniamy ziemię ). Więcej do powiedzenia na temat tej zabawy ma na pewno płeć piękna, bo to najczęściej Ona w pocie czoła układała te cudeńka, przykrywając je kolorowymi szkiełkami. Zabawa polegała na tworzeniu pewnego rodzaju kolażu. W ziemi, w miejscu zwykle ustronnym (np. zakątki podwórka lub boiska szkolnego) robiło się zagłębienie, w którym umieszczało się różne drobne przedmioty, tworząc pewną kompozycję , nakrywaną następnie kawałkiem szkła i przysypywaną ziemią. Jako elementy używane były zwykle drobne kwiatki, listki, koraliki i  kolorowe opakowa po cukierkach. Widz, którym może zostać tylko osoba wtajemniczona, aby obejrzeć widoczek, musiał oczyścić fragment jego powierzchni z ziemi. Tam znajdziecie  pierwszą literkocyferkę, pierwszy wyraz do hasła i podpowiedź do drugiego etapu jakim jest... gra w kapsle.

Kapsle w zasadzie zostały zdominowane przez mężczyzn. Był to typowo męski sport, któż nie chciał być Mytnikiem, albo Szozdą. Tory do gry były zróżnicowane, były odcinki szosowe robione stopą w piachu, była jazda po torze ( najczęściej służyła do tego piaskownica ) i były odcinki górskie - murki, mury, mureczki. Zacięta rywalizacja i piękno sportu w najczystszej postaci. Po znalezieniu drugiej literkocyferki, drugiego słowa i drugiej podpowiedzi przenosimy się na... podwórkowy placyk. 

Podwórkowe placyki, nie tam żadne Orliki tikitiki, ale skromne wyasfaltowane i ogrodzone miejsca, gdzie można było zagrać w piłkę, pobiegać, lub po prostu się spotkać i pomyśleć co robić dalej, były miejscami niezwykłymi. Na placykach były rozgrywane najpiękniejsze i najważniejsze mecze życia. Na placykach grało się w " państwa " i " stopki " Tutaj znajdziecie nastepną, trzecią już literkocyferkę, trzeci wyraz do hasła finałowego i ostatnią już podpowiedź do kolejnego etapu, jakim będzie ... trzepak.
 

Tak, tak, trzepak. " W dawnych " czasach nie służył on jedynie do trzepania dywanów, tu zaczynały sie prawie wszystkie zabawy, tu najczęściej dziewczęta grały w gumę lub w klasy - jednym słowem, to tu właśnie kwitło dziecięce życie towarzyskie. I właśnie przy trzepaku znajdziemy ostatnią literkocyferkę i ostatni wyraz do hasła.

 

 

Teraz czeka Was złożenie literek według załączonego wzoru:  
 

 
                  53° (A·C) - (C·D) + (C-2) , {(B·D)² : B}+ {(B+C)·D}
 
                              14º (A+D+D) , (A·C+D-C)·B



Po otrzymaniu kordów kierujemy się na miejsce. Tam przemiłej pani wyjawiamy hasło, które złożyliśmy z czterech otrzymanych wcześniej wyrazów. W zamian dostajemy skrzyneczkę. Robimy szybki wpis do logbooka, oddajemy keszynkę, machamy na dowidzenia i po sprawie.
 
  
Skrzynka finałowa . Co się tyczy skrzyneczki finałowej to niestety jest ona dostępna tylko w wyznaczonych godzinach w miejscu, gdzie pachnie różami. A godziny te to : 
 
od poniedziałku do piątku w godz. od 11.00 do 17.00 ( opcjonalnie od 10.00 do 17.00 Śmiech )
sobota
10.00 do 15.00
niedziela  zamknięte

Ponadto, keszyk jest bazfantowy, posiada okolicznościowe certyfikaty i oczywiście logbook.
I właśnie w związku z logbookiem przypominamy, że wpis do niego jest równoznaczny z tak zwanym " zaliczeniem " skrzyneczki.
 
                                                  POWODZENIA
 
 
Etykieta wpisów: Staraj się nie robić pustych wpisów. Przygotowanie skrzynki zajmuje często bardzo dużo pracy i słowa wdzięczności bądź krytyki są zwykle mile widziane! Nawet zwykłe „dziękuję” wystarczy.
    

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 26 razy, trafień: 7 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 18x nieznaleziona 1x komentarz 14x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia