Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Runy - OP7187
W krainie Wikingów
Właściciel: Nati.
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 65 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 22-09-2013
Data utworzenia: 15-09-2013
Data opublikowania: 22-09-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 15-11-2017
155x znaleziona
3x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 3 obserwatorów
34 odwiedzających
144 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
51 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abukkawon, AgataKK, Algida, Armis, ash83, Bućki, buniaczek, Ćwir, d.ana88, Darasek, DeepBlue, DeepSea, dptak, GFS, HaCek, HazelEyes, Jed team, jotka, Karol.G, kociewie, komarokot, kuczol, kurier, lidson, marass1111, miiol, mstachul, Mycha, mzksiak, noorbi, ObierzySWAT, pati666, Pawel brasia, Peter Wolf , piotrjot, Plebek, polcia&szymaneq, prjd, Pyra, Qbacki, RochMich, rredan, sebaldo, stefix, szalith, Taiffun, tat11, Vilku, Wrzos, zaboja, zufi
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 runy

 Słowo runa oznacza tajemnicę. Runy kryją w sobie niejedną tajemnicę. Tkwi w nich wiedza o stawaniu się, byciu i przemijaniu. Runy są przede wszystkim symbolami. Można potraktować je też jako zwykłe abecadło do napisania swojego nazwiska czy listu. W alfabecie rozróżniamy starszy fuþark i młodszy. Ja przedstawiam starszy, uznając go za ten właściwy i na nim będziemy pracować;)Ale wracając...

W czasie II wojny światowej, norweski ruch oporu korzystał z run przy szyfrowaniu informacji. Proste znaki zawierają w sobie jednak dużo więcej i często wykorzystywane są jako znaki magiczne. Każda z nich oznacza co innego, każda z nich ma inną moc- nie tylko uzdrowicielską ale również niszczycielską. Dlatego runy wykorzystywane są często jako amulety czy talizmany.

Rzeczywiste pochodzenie run nie zostało dotychczas przez naukowców wyjaśnione. Istnieje wiele teorii, które nie są jednak przekonywujące. Bardzo trudno jest dojść, skąd pochodzą runy i jakim wpływom podlegały na przestrzeni wieków.

W całej Europie można natknąć się na pochodzące z praczasów znaki na skałach, poprzez które usiłowano symbolicznie „zatrzymać” - uwiecznić ważne, ówczesne wydarzenia.

Runy mają w sobie ogromną moc i oddziałują na poziom uczuciowy, działają również na ludzi, którzy o runach nie mają pojęcia. Przypomnę tu o symbolu amerykańskiej karetki pogotowia ( hagalaz), krzyżu św. Andrzeja (gebo) na przejazdach kolejowych oraz znaku ochronnym w formie runy iwaz umieszczonym na wielu domach w celu ochrony przed pożarem. Kościół również wykorzystał moc run, łącząc runy wujno i gebo- tworząc w ten sposób znak dziś znany jako PAX CHRISTI. W starych domach z muru pruskiego do dziś zachowały się symbole run, które miały błogosławić i chronić mieszkańców. Nawet nazistowski znak SS, jest niczym innym jak podwójną runą Sowelo.Jest to Runa związana ze zwycięstwem. W swoim rycie symbolizuje promień słońca, lub jak to twierdzą inni badacze Run, błyskawicę. Sowelo jest pozostałością kultu solarnego rozumianego nierozerwalnie z pozytywnymi siłami męskimi. Znak ma być przewodnikiem dla każdego mężczyzny. Mówi Ci :”Bądź wojownikiem zwycięzcą. Bądź bohaterem, który dzięki swojej mądrości i doświadczeniu w oparciu na swojej sile ciała i ducha sięga po najwyższe laury”.

Jej siła jednak może być niszcząca w momencie, gdy nie będzie miała oparcia w pierwiastku żeńskim. Przykładem złego wykorzystania siły tego symbolu runicznego mogą być formacje SS..Szukając talizmanu ochronnego aparat propagandowy III Rzeszy popełnił niewybaczalny błąd. Wprowadzając podwójną runę Sowelo jakby „skazał” trzon swojej armii na samozniszczenie, lub jak kto woli samo-wypalenie. Na czym polegał błąd? Według tradycji dla wzmocnienia działania znaku runicznego powtarzano go w sekwencjach trzy (SSS), pięć (SSSSS), lub siedem (SSSSSSS) znaków, a nie dwóch. Pewnie już Wam za długo ale muszę, po prostu muszę jeszcze tu przywołać symbol pacyfki. Obecnie uważa się, że ten symbol jest stosunkowo młody, wymyślony w 1958 roku, oznacza rozbrojenie nuklearne i ma związek z pokojem. To błędna opinia. Pacyfka ma znaczenie bardzo negatywne. Wywodzi się z alfabetu runicznego (runa algiz), a nie jak się głosi z alfabetu semaforów. O tyle o ile dla ludzi tamtych czasów runa zwrócona do góry miała trzy znaczenia (1 Łoś-rogi, 2-odcisk nogi Łabędzia, 3-człowiek z ramionami do góry, symbol czerpania z nieba) to już trochę później stosowano runę odwróconą. Pojawiała się ona na nagrobkach i symbolizowała śmierć. Runa odwrócona ma wiele negatywnych znaczeń magicznych, m.in.: podatność na złe wpływy. Odwrócona Algiz nazywa się też runą Wyrd, symbolizującą mrok, ciemność, śmierć, fatum itp. Pacyfka zatem jest to symbol z góry skazany na porażkę.

Runy to temat szeroki. Nie da się opisać tego w skrócie. Tych, których zainteresował zapraszam do szukania innych źródeł. Poniżej przedstawiam przetransponowanie alfabetu na pismo runiczne. W różnych żródłch podawane są one inaczej. Czasem różni się symbol przedstawiający np.: literę Y. Tu jako Iwaz Y ale często Y jest przedstawiane jako j.

źródło: Świat run- Igor Warneck


KESZ:
Bardzo proszę o dokładne zamaskowanie! Materiału pod ręką jest naprawdę sporo, korzystajcie z tego. Obiektu nie trzeba ruszać ani wyciągać.

W woreczku z logbookiem znajdziesz element potrzebny do zdobycia finału, a także dalsze instrukcje co z tym zrobić. NIE ZABIERAMY GO! Spisujemy, przerysowujemy, robimy fotkę, zapamiętujemy, cokolwiek jest dla Ciebie wygodniejsze. Tutaj oprócz danych do finału znajdziesz także skrypt do ich rozszyfrowania. Zabieramy jedną karteczkę! Zachowaj ją do samego końca, kto wie, może jeszcze będziesz jej potrzebować Wystawiony język. Gdy będą się kończyć, proszę o info w logu bym mogła na bieżąco uzupełniać.
Uzyskane dane podstaw do wzoru na finał pod literkę A.


Rowerek trzeba będzie trochę popchać :)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 155x nieznaleziona 3x komentarz 8x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia