Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac w Bęsi - OP7115
i zabytkowy park
Właściciel: Klon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 166 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-08-2013
Data utworzenia: 08-09-2013
Data opublikowania: 08-09-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 08-09-2013
13x znaleziona
5x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
39 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Stare legendy mówią o przekleństwie rzuconym na to miejsce jeszcze za czasów Prusów w XIII wieku, kiedy wycinani byli w pień przez nawracających ich na nową wiarę kolonizatorów zakutych w stal. Może właśnie z tego powodu nikt nie zagościł w Bęsi na dłużej.

 

Pałac w Bęsi wybudowany został w stylu barokowym w latach 1720-1730. Korpus główny powiększony później został o dobudowane boczne skrzydła na początku XIX wieku. Murowany z cegły, boniowany, piętrowy z parterowymi dobudówkami po bokach. Dwukondygnacyjny korpus główny pałacu wzniesiono na rzucie prostokąta z obustronnymi ryzalitami na osi głównej elewacji wzdłużnych. Część główna budynku 9-cio osiowa z ryzalitem od frontu (strony północnej) poprzedzony jest szerokimi schodami, a ryzalit od strony parku poprzedzony był zadaszonym tarasem na poziomie parteru. Od strony środkowej otwór drzwiowy, do którego prowadzą betonowe schody. Od strony południowej weranda. Dach uskokowy. Jednokondygnacyjne skrzydła boczne pałacu wybudowane zostały na rzucie litery "L" i od strony frontu pałacu sprawiają wrażenie jakby wzniesiono je na rzucie prostokąta. Gmach główny pałacu i skrzydła boczne przykryte są dachami mansardowymi.

Starosta von Knobloch pod koniec XIX wieku zlecił mistrzowi zduńskiemu z Reszla postawienie w salonie pałacu w Bęsi - pieca, który stał się manifestem popierającym lokalnych rzemieślników i wytwórców, w ekonomicznej walce o ich przetrwanie w dobie zalewu sprowadzanych wyrobów z podberlińskiego zagłębia fabryk kafli i pieców w Welten.

 

Lata 60-te
 

Od 1945r był siedzibą – Zespółu PGR w Górowie, a od 1958r służył jako siedziba Dyrekcji Rolniczego Rejonowego Zakładu Doświadczalnego i działów pionu naukowo-wdrożeniowego.

Pałac z parkiem w 1967r decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 07.10.1967r pod nr A-617 wpisany został do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego.

W 1975r po reformie administracyjnej Polski uległa zmianie nazwa tego typu zakładów z RRZD na Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego. Modernizację i remont kapitalny wnętrz przeprowadzono w końcu lat 70-tych, a na początku lat osiemdziesiątych do pałacu zakupiono nowe stylowe meble.

Po przejęciu bęsiowskich nieruchomości przez AWanach w 1991r następowała stopniowa degradacja istniejących środków trwałych i "topniało" ich wyposażenie, np. część mebli z pałacu w Bęsi sprzedano do pałacu w Łężanach. Od 1998r pałac jak i majątek ziemski, wiatrak holenderski, jest własnością prywatną.

 

Obecnie pałac w Bęsi po kilku zmianach właścicieli jest w złym stanie technicznym. Stoi zamknięty, nic się w nim nie robi, dach się zapada, postępuje niszczenie dachu i elewacji, wypaczenie klepek w posadzkach. Potwierdziła to przeprowadzona w dniu 21 grudnia 2009r kontrola Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

źródło: naszabesia.pl

 Teoretycznie jest to teren prywatny, ale nie trzeba przez nic skakać. Można wejść od strony parku lub przejściem tuż przy bramie.

Skrzynka ukryta po prawej stronie patrząc od frontu. W dziurze w schodach, zakryta gruzem.

Należy w szczegółności uważać na sypiące się dachówki, mugoli i barszcz sosnowskiego (poparzenie grozi rozległymi ranami)

Obrazki/zdjęcia
obecny stan pałacu
Barszcz Sosnowskiego