Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Sdbicovo - OP708B
Owner: Pawel Blonie
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 92 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 07-09-2013
Date created: 01-09-2013
Date published: 07-09-2013
Last modification: 22-04-2014
24x Found
2x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
7 visitors
17 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: chalak, keram58, Mibars, michael50
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Żbików – dzielnica Pruszkowa.

Z 1297 pochodzi najstarszy znany dokument (wystawiony przez księcia mazowieckiego Bolesława II), w którym wymieniona jest nazwa Żbikowa, zapisana tam jako Sdbicovo.

Z innego dokumentu wynika, że żbikowska parafia istniała już w XIII wieku, natomiast pierwszy murowany kościół powstał w XV wieku. Do końca XVIII wieku był Żbików własnością kościelną i wchodził w skład dóbr biskupstwa poznańskiego.

Na przełomie XIX i XX wieku powstało na terenie wsi kilka zakładów przemysłowych, największe z nich to: Warsztaty Naprawy Wagonów Towarowych, cegielnia "Żbików" braci Hoser, w miejscu której jest obecnie Park Miejski "Mazowsze" z powstałym w wyrobisku zbiornikiem wodnym (potocznie "glinki żbikowskie" / "glinki Hosera" / "glinki Hozera") oraz fabryka wyrobów stalowych Henryka Hosera.

W 1916 wieś Żbików utworzyła razem z osiedlem fabrycznym Pruszków oraz innymi okolicznymi wsiami jeden organizm miejski – Pruszków.



Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Najdawniejsza wzmianka o parafii żbikowskiej dotyczy 1236 r. – czyli okresu, w którym Stara Warszawa nie posiadała jeszcze nawet kościoła, o parafii nie wspominając. Jakkolwiek więc parafia może poszczycić się mianem jednej z najstarszych na Mazowszu, o tyle obecny kościół parafialny wzniesiono w latach 1906-1914, według projektu Henryka Juliana Gaya. Schody, prowadzące z poziomu ulicy do wejścia głównego, jak również pobliska plebania, zaprojektowane zostały przez Stefana Szyllera. Wkrótce po ukończeniu budowy kościół został silnie uszkodzony podczas rosyjsko-niemieckich pojedynków artyleryjskich – co upamiętnia fotografia. Niestety, równolegle z budową nowego kościoła, bezrozumnie rozebrano funkcjonującą przez blisko 500 lat średniowieczną świątynię, która dziś byłaby jednym z najcenniejszych zabytków mazowieckiego gotyku – resztki jej murów również widać na zdjęciu. Pamiątkami po niej są rzeźby aniołów i świętych, wkomponowane w monumentalny, neobarokowy ołtarz główny, jak również płaski kamień, ułożony we wschodnim wejściu na teren kościelny. Odbudowa i wyposażanie wnętrza kościoła trwały dość długo – konsekrowano go dopiero w 1968 r. Wspomnieć warto, że w tutejszej parafii wikariuszem był ks. Jan Twardowski – poeta, który w kilku swoich wierszach wspominał także Żbików.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
kosciół
zniszczony podczas wojny
kosciół
Log entries: Found 24x Not found 2x Note 1x All entries