Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Bielinach - OP6FEE
p.w. Świętego Józefa Oblubieńca N.M.P.
Właściciel: Gatzu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 308 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-08-2013
Data utworzenia: 25-08-2013
Data opublikowania: 25-08-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 26-08-2014
12x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
3 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Bieliny to miejscowość znana nie tylko w regionie świętokrzyskim. Znają ją na  pewno wszyscy smakosze truskawek, bowiem ta miejscowość często jest określana mianem „truskawkowego zagłębia”. W przeszłości o truskawkach nikt tu nie słyszał, natomiast Bieliny były znane z bielenia płótna od czego – jak podają znawcy tematu – powstała nazwa tej miejscowości.
Pierwsza parafia w  Bielinach powstała w 1637 r. Wydzielona została z macierzystej parafii w Daleszycach. W tym też roku został wzniesiony kościół parafialny z fundacji biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Kościół został konsekrowany w 1643 r. przez bpa Tomasza Oborskiego sufragana krakowskiego krakowskiego rozbudowany od zachodu w 1838 r. Kościół jest wczesnobarokowy o klasycznej fasadzie, murowany, tynkowany. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Świętej Rodziny z połowy XVII w. Dwa ołtarze boczne późnobarokowe z II poł. XVIII w. W skład parafii wchodzą: Bieliny, Czaplów, Górki Napękowskie, Kakonin, Porąbki, Zofiówka, Bieliny Podlesie.
Parafia Bieliny należała do diecezji krakowskiej do 1805 r. kiedy to papież Pius VII erygował diecezję kielecką. Ta zaś zniesiona została 30 czerwca 1818 r., a wówczas parafia Bieliny znalazła się w diecezji sandomierskiej pozostając w jej granicach  do 1925 r. kiedy to znalazła się w diecezji kieleckiej w której granicach znajduje się do dzisiaj.
Historia Bielin i parafii stanowi nierozerwalną cześć wielkich dziejów narodu, państwa i kościoła polskiego. Z Bielin wywodzi się wiele znanych postaci między innymi Karol Teliga dziekan wydziału teologii, oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego z XIX w.  Biskup Józef Michał Juszczyński, ur. 1793 zm. 1889r., Kazimierz Sabat ur. 1913 zm. 1989 – prezydent RP na uchodźstwie (1986-1989).
W przeszłości przejeżdżając przez Bieliny szczególnie latem trudno  było zauważyć kościół stojący na pagórku w otoczeniu drzew. Decyzja o ich wycięciu zapadła nie tylko ze względów estetycznych. Stare, wiekowe drzewa zagrażały bezpieczeństwu osób. Teraz Bieliński kościół widać w całej okazałości. Nie tylko w dzień, ale i w nocy, ponieważ fasada świątyni została podświetlona.

Źródło: http://diecezja.kielce.pl/parafie/bieliny-sw-jozefa-oblubienca-nmp

Skrzynka ukryta pod jednym z kamieni przy górnym parkingu pod kościołem, przy schodach prowadzących do dolnego parkingu. W skrzynce znajduje się kilka drobiazgów - upominków :).

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół
Od tyłu
Widok z dolnego parkingu
Część widoków z nad kesza
W razie kłopotów