Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Huta Josephine - OP6F27
Opuszczona huta szkła
Właściciel: Asgareth
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 706 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 17-08-2013
Data utworzenia: 17-08-2013
Data opublikowania: 17-08-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 07-08-2016
40x znaleziona
6x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
6 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: blackdeath122, DonMateo, pnnaS
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Huta Josephine (Julia)
W roku 1866 Friedrich Wilhelm Heckert, przybyły z Berlina chrześniak cesarza, buduje w dzisiejszych Piechowicach, wówczas Petersdorf rafinerię (zakład zdobienia szkła) specjalizującą się w obróbce części do żyrandoli i wytwarzaniu luster kryształowych.

Firma uszlachetniała wyroby poprzez malowanie, szlifowanie i rzeźbienie szkła pozyskiwanego z huty JOSEPHINE (1842r) w Szklarskiej Porębie, będącej własnością hrabiego Schaffgotscha.

[...]

W roku 1923 huta Fritza Heckerta w Piechowicach łączy się z hutą JOSEPHINE w Szklarskiej Porębie oraz zakładem Kynast Kristal Neumann & Staebe w Sobieszowie, zawiązując spółkę akcyjną pod nazwą Jo-He-Ky AG i marką handlową JOSEPHINE. Od tej pory dwie największe karkonoskie huty reprezentowane są pod jedną marką Josephine i wspólnie z powodzeniem zdobywają światowe rynki.

Po II Wojnie Światowej, kiedy to Śląsk przechodzi w ręce Polski, Josephine z hutami w Szklarskiej Porębie i Piechowicach kontynuuje produkcję. Polscy hutnicy i zdobnicy uczą się od swoich niemieckich mistrzów.

W roku 1958, huta szkła kryształowego Josephine, przyjmuje polską nazwę JULIA, która do dziś promowana jest w Polsce i na rynkach całego świata. W roku 2000 zamknięty zostaje zakład w Szklarskiej Porębie.
(opis ze strony http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=243&t=17754 na którą zapraszam po więcej zdjęć dobrej jakości).
Jak dotarłam do miejsca? W skrócie - szukałam sobie zajęcia na czas maratonu rowerowego, w którym towarzysze podróży brali udział, a ja nie. Tak po sznurku trafiłam do opuszczonej huty szkła, a zdjęcia jeszcze bardziej podsyciły moją ciekawość.
Smutne, że obiekt tak bardzo zniszczał przez te 13 lat od zamknięcia. Do tego doszli jeszcze złomiarze, w niektórych miejscach wystają resztki rur ze ścian, a część dachów już się zawaliła.
 
 
 
Jak dotrzeć do skrzynki

Skrzynka zmieniła lokalizację - nie jest ukryta już w budynku huty, lecz blisko niej. Pierwotne przejście nie jest dostępne, a nie chciałam, żeby ktoś wchodził po skrzynkę przez płot.

Za pomoc w przeniesieniu i znalezieniu nowej lokalizacji dziękuję użytkownikowi SP1TMT - w tym sezonie nie dotarłam do Szklarskiej. Dalszy opis i nowe zdjęcia są jego autorstwa.

Skrzynka jest ukryta na końcu drogi dojazdowej, tak jak wskazuje kamień - Szosa Czeska 3. Gdy od kamienia podejdziemy do koryta rzeki, mijamy skupisko malutkich kamyczkow na trawniku...

Uwaga  -  jesteśmy blisko skarpy od koryta rzeki.

Na zdjęciu z kamieniem ozdobionym napisem "Kresowy Dwór Chawira" widać w tle po prawej stronie biały domek. Tam mieszkają właściciele (p.Skowrońska), ona tez przy bramie ma sklepik spożywczy. Jak się z nią miło zagada, to otworzy bramę do zwiedzenia huty.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok od strony Szosy Czeskiej
Na takie "atrakcje" na terenie huty uważamy szczególnie
Stara lokalizacja
Szosa Czeska 3
Chawira
-
-
Ciepło...
Gorąco!