Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Garnizon Woldenberg - #1 - Koszary i komendantura - OP6EC2
Właściciel: OSPREY
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 72 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.50 km
Data ukrycia: 14-08-2013
Data utworzenia: 14-08-2013
Data opublikowania: 14-08-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 28-08-2013
19x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
40 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Offset cache  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapraszam do zdobycia kompletu skrzynek z cyklu "Garnizon Woldenberg #1#2#3#4". Skrzynki mają na celu zapoznanie geokeszerów z mniej znanym aspektem wojennej historii Dobiegniewa, a ściśle rzecz ujmując - z materialnymi pozostałościami tej historii. Mam nadzieję, że tym z Was, którym spodobały się moje skrzynki dotyczące OFLAGU IIC, skrzynki "garnizonowe" spodobają się jeszcze bardziej...

Przed wojną w Dobiegniewie (niem. Woldenberg) stacjonowała jednostka wojskowa - batalion zapasowy Wehrmachtu. Prawdopodobnie dzięki istnieniu w mieście jednostki wojskowej, podjęto decyzję o zorganizowaniu w jej pobliżu obozu jenieckiego (Skrót historii obozu opisałem przy okazji dedykowanych keszy:Oflag IIC Woldenberg oraz Cmentarz Obozowy).

UWAGA - skrzynki tego cyklu zawierają w logbooku po 2 liczby (N i E) umożliwiające obliczenie koordynatów skrzynki finałowej!!

Pierwsza skrzynka z cyklu "Garnizon Woldenberg" to niniejszy dwuetapowy, offsetowy quiz. Kesz pokazuje miejsce stacjonowania jednostki oraz siedzibę jej dowództwa.

Etap 1:

Koordynaty prowadzą nas na teren byłej jednostki, przed  ostatni częściowo zachowany budynek. Jednostka zajmowała teren między drogą, stacją paliw a osiedlem nowych domków. W jego kierunku zostało wykonane poniższe zdjęcie poglądowe. W śród krzaków są jeszcze ruiny (fundamenty baraków koszarowych), czytelny natomiast jest układ ówczesnych bruków. Po wojnie na tym terenie istniał zakład tuczu trzody chlewnej (podobnie jak na terenie oflagu). Po przemianach ustrojowych zakład zamknięto i od tamtego czasu wszystko popada w ruinę. Prawdopodobnie cały teren jest uzbrojony i czeka na nowe inwestycje.

Zamieszczam link do starych zdjęć i opisów; jedno ze zdjęć wklejam poniżej.

Jest to etap wirtualny. W ostatnim historycznym budynku funkcjonuje obecnie mały zakład. Odczytujemy jego nazwę z niepozornego szyldu i na jego podstawie obliczamy długość geograficzną etapu 2.

Wskazówki do obliczenia współrzędnych etapu 2:

  • wpisujemy na kartkę nazwę zakładu, nad każdą literą piszemy po kolei kolejną cyfrę rzymską, w ten sposób każda litera w nazwie otrzymuje swój numer (odpowiednik) rzymski.
  • każda litera w alfabecie ma swoją "wartość" - czyli przypisaną liczbę arabską, odpowiadającą jej kolejności w alfabecie: A-1; B-2; C-3; D-4; E-5; F-6; G-7; H-8; I-9; J-10; K-11; L-12; M-13; N-14; O-15; P-16; R-17; S-18; T-19; U-20; V-21; W-22; X-23; Y-24; Z-25.
  • Wykonujemy obliczenia podstawiając uprzednio odpowiednie liczby arabskie (wartości liter w alfabecie) do wzorów; wzory zamiast liter zawierają ich odpowiedniki w postaci cyfr rzymskich. Pamiętamy o kolejności działań, pierwszeństwie obliczeń w nawiasach itp. (+ to dodawanie; * to mnożenie). Jest rzeczą oczywistą, że obliczenia przeprowadzamy na liczbach arabskich...
  • Pełne stopnie: III + X = ........... [stopni]
  • pełne minuty: VIII + II = ........... [minut]
  • ułamek minut: (IV + VII + V) * XI = ........... [tysięczne części minut] E
  • W ten sposób obliczyliśmy długość geograficzną.
  • Przykład: Zakład nazywa się KRYSTYNA, stąd: K-I; R-II; Y-III; S-IV; T-V; Y-VI; N-VII; A-VIII. Obliczenie fikcyjnego wzoru "(VIII + II) * I" dla wyrazu KRYSTYNA wygląda następująco: (1 + 17) * 11 = 18 * 11 = 198
  • Szerokość geograficzna etapu 2: 52° 58,089' N

Etap 2

Obliczone na starcie koordynaty prowadzą nas do samego Dobiegniewa - do budynku, w którym znajdowało się dowództwo jednostki (chodzi o starszą część budynku, bez nowego skrzydła, dobudowanego w latach '80). Pod kordami skrywa się mikromagnetyk z logbookiem. Szukamy stojąc pod przezroczystym PŁASKIM daszkiem; ręka pracuje raczej raczej nisko... Ukrycie klasyczne, na miejscu nie powinno być problemów. Uwaga na okna domu po drugiej stronie uliczki!

W logbooku znajdują się 2 liczby N i E - które należy spisać, aby dotrzeć do kesza finałowego #4.

Życzę powodzenia i zapraszam do innych skrzynek z cyklu Garnizon Woldenberg #2#3#4...

Obrazki/zdjęcia
Teren jednostki
Tak tu było... - żródło http://wbg.khd-research.net
Wpisy do logu: znaleziona 19x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy