Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kina Olsztyna#3 - OP6DB0
Grunwald
Owner: filipol
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 124 m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 02-08-2013
Date created: 02-08-2013
Date published: 02-08-2013
Last modification: 02-08-2013
126x Found
3x Not found
2 notes
watchers 6 watchers
51 visitors
97 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kino „Grunwald” w Olsztynie


Źródło: „Miesięczna Kronika Fotograficzna : województwo olsztyńskie”. – 1979, nr 7/79.

Budynek użytku publicznego przy alei Wojska Polskiego w Olsztynie (obecnie Audytorium Maximum), funkcjonujący w Olsztynie w l. 1945-1992.

 
Historia kina

Obiekt zbudowano w l. 1908-1911 przy ówczesnej ul. Guttstadter-Chaussee (za czasów Prus Wschodnich, do 1933 r.), a po dojściu Adolfa Hitlera Adolf-Hitler-Straße (aż do 1945 r.) - obecnej Alei Wojska Polskiego 13. Wtedy też funkcjonował jako obiekt sztabowy. Po zakończeniu drugiej wojny światowej obszerny budynek, po przystosowaniu budowlanym wnętrz, zamieniono w kino o nazwie „Garnizonowe”. W kwietniu 1960 r. placówce zmieniono nazwę na „Grunwald”. Było to rezultatem przygotowań do obchodów 550 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Według noty w „Głosie Olsztyńskim” z 1960 r. (nr 83) miało to miejsce 7 kwietnia.
Fasadę gmachu zdobiło charakterystyczne wejście w modernistycznej przybudówce oraz oszklona witryna przeznaczona na filmowe plakaty i repertuar kinowy. Placówką zarządzało wówczas Ludowe Wojsko Polskie. Obiekt z czasem urósł do symbolu i wizytówki dzielnicy. W latach 90-tych wynajmowano salę kinową „Grunwaldu” (520 miejsc) pod imprezy okolicznościowe (zebrania, szkolenia, kursy) po 400 000 zł za godzinę , na imprezy dochodowe (występy, koncerty) – 10% wartości sprzedanych biletów oraz seanse zamknięte dla szkół i instytucji[2]. W kinie „Grunwald” miały miejsce projekcje filmów dla dorosłych oraz popularne przez cały „okres PRL” projekcje filmów dla dzieci nazywane „porankami” (niedziele i święta przed południem ), podczas których prezentowano m.in. filmy animowane.

W kinie miały miejsce również imprezy organizowane przez olsztyński Klub Garnizonowy lub też imprezy powiązane, np. w Klubie Konkursy Interpretacji Dziecięcych, zaś koncert galowy konkursu. Na przełomie l. 80-tych i 90-tych XX w. „Grunwald” bardzo dotknęła polska transformacja ekonomiczno-ustrojowa. Spowodowane nowymi zasadami gospodarki rynkowej braki finansowe – czyli stopniowe wstrzymanie dopływu dotacji państwowych – spowolniły i ostatecznie wstrzymały jego funkcjonowanie. W 1992 r. kino ostatecznie zamknięto.

Historia budynku pokinowego

  • Budynek przez kilka lat pozbawiony swojej dotychczasowej funkcji zaczął stopniowo popadać w ruinę. Próby sprzedaży placówki nie powiodły się. Podczas tego okresu co prawda wielokrotnie przedstawiano różnorakie propozycje efektywnego wykorzystania byłego kina oraz wręcz plany jego adaptacji – żaden z nich jednak nie doszedł do skutku. (np. w 1999 r. zaistniał plan urządzenia w byłym „Grunwaldzie” sali koncertowej lub wielofunkcyjnego centrum kultury z salą koncertową. Pomysł upadł w powodu wysokości kosztów przystosowania. Ewentualny organizator modernizacji – Fundacja Kopernik – z powodu braku sponsorów nie zrealizowała projektu).
  • W 2001 r. właściciel nieruchomości, czyli Agencja Mienia Wojskowego, przekazał coraz bardziej podupadający budynek olsztyńskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu.

W 2002 r. olsztyński magistrat przedstawił propozycję wykorzystania budowli: urządzenia w nim placówki związanej z jeździectwem. Wywołało to gwałtowny protest okolicznych mieszkańców – i pomysł został zarzucony. Wśród niedoszłych propozycji było też utworzenie w „Grunwaldzie” sztucznego lodowiska i kręgielni.

  • W 2003 r. zawarto wstępną umowę z Wyższą Szkołą Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej na przejęcie budynku. Uczelnia planowała urządzić tam ośrodek kultury studenckiej. Realizacji przeszkodził pożar, który wraz z wodą przeznaczoną do gaszenia płomieni prawie unicestwił gmach . Po pewnym czasie nieruchomość jednak stała się własnością szkoły, wtedy też (l. 2003-2004) budynek przeszedł remont generalny i został zmodernizowany. Gmach przystosowano do uczelnianych potrzeb kulturalnych, dydaktycznych oraz reprezentacyjnych, przywracając jednocześnie przedpożarową modernistyczną manierę fasady.
  • Obecna aula Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP zapewnia obecnym pięćset miejsc, jest także wyposażona w scenę. Oficjalna nazwa obiektu (taką też umieszczono nad wejściem głównym) brzmi „Audytorium Maximum”.

źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Kino_%E2%80%9EGrunwald%E2%80%9D_w_Olsztynie

Kesz jest przyczepiony pod okapem.

Pictures
Dzsz Radę
Log entries: Found 126x Not found 3x Note 2x All entries Show deletions