Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Sztolnie na Krupniczce - OP6D81
Sztolnie na Krupniczce
Owner: mikomur
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 401 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 01-08-2013
Date created: 31-07-2013
Date published: 01-08-2013
Last modification: 08-08-2013
35x Found
2x Not found
1 notes
watchers 6 watchers
140 visitors
26 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: Ari, Dallas, futerror, R-Sol, WUJCIAS
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Bike  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Okolice Olkusza obfitują w wiele miejsc świadczących o tradycjach górniczych. Wydobywano w tych okolicach rudy srebra ale również rudy cynku i ołowiu. Jest wiele miejsc znanych tutejszym eksploratorom i równie wiele zapomnianych, nienaniesionych na żadne mapy, które czekają na odkrycie niejednokrotnie owiane legendą.

Krupniczka - to góra w okolicy Żurady k. Olkusza usytuowana w pięknym bukowym lesie. W pobliżu zaczyna swój bieg jedna z najczystszych rzek naszego regionu - malownicza Sztoła. Sama góra skrywała galman bogaty w galenę (siarczek ołowiu nazywany rudą ołowiu). Nie udało mi się ustalić kiedy rozpoczęto wydobycie tego minerału. Na pewno same sztolnie są bardzo stare. Prawdopodobnie wyloty zostały zasypane. Wejście do tajemniczych korytarzy odsłoniło się podczas przedwojennego wydobycia w/w rud ołowiu. Moim zdaniem albo są to wejścia do dwóch różnych korytarzy albo odkrywka przecieła jeden korytarz dzieląc go na dwa. Kopalnia odkrywkowa działała na przełomie XIX i XX wieku. Metodą odkrywkową wydobyto kilkaset ton galmanu. Można przypuszczać, że surowiec wędrował do huty zlokalizowanej w pobliskich Płokach (aczkolwiek nie znalazłem konkretnej informacji). Niedaleko od odkrywki i dwóch wejść do podziemi (nazywanych Krupniczka II) zlokalizowany jest korytarz Krupniczka I. Na forach Krupniczka I została określona jako stabilna i bezpieczna. Krupniczka II jest zdecydowanie niebezpieczna i odradzam jej penetrację. W ogóle teren w pobliżu jest pełen dziur i zapewne wiele z nich (pod korzeniami drzew bardzo często) łączy się z jakimiś korytarzami

Na zdjęciach widać odkrywkę. Po wejściu jej dnem mamy po lewej i prawej stronie na zboczach dwa otwory (Krupniczka II). Od wejścia do odkrywki na lewo idąc dojdzie się do Krupniczka I (zdjęcie wejścia i korytarza). Byłem w środku i wygląda bezpiecznie ale nie odważyłem się zwiedzić całości. Po kilku zakrętach i rozwidleniach wróciłem do wejścia,

Teren jest dość stromy - proszę o ostrożność.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- Tu można zaparkować samochód mimo, że to nie parking. Dalej są Lasy Państwowe i mimo braku szlabanu wjazd może grozić mandatem. Stąd ruszaj niebieskim szlakiem rowerowym lub na strzałę :)
Interesting place --- Wejście do Krupniczka I. Korytarz ze zdjęcia. Na własną odpowiedzialność ale da się wygodnie zwiedzać.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Okoliczny las
Odkrywka na Krupniczce
Sztolnia po lewej
Sztolnia po prawej
Sztolnia Krupniczka I
W środku Krupniczki I