Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pod Czerwoną Gwiazdą - OP6BE1
Rozmaitości Parku Grunwaldzkiego
Właściciel: tu&ja
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 231 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 11-07-2013
Data utworzenia: 11-07-2013
Data opublikowania: 11-07-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 23-06-2016
82x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
11 odwiedzających
64 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapraszamy do odwiedzenia Placu Grunwaldzkiego w Gliwicach, który w istocie jest niepozbawionym uroku parkiem z kilkoma ciekawostkami.

Najbardziej znanym śladem burzliwej historii miasta jest tu bez wątpienia cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas ofensywy sandomiersko-śląskiej w 1945r.  Wojska spod znaku czerwonej gwiazdy wkroczyły do  Gliwic w drugiej połowie stycznia 1945, mieszkańcy miasta należącego wówczas do III Rzeszy ewakuowali się pospiesznie i chaotycznie.  Późniejsza polonizacja polegająca w dużej mierze na wywózkach tych osób, które nie przeszły pozytywnie absurdalnej weryfikacji narodowościowej, przybywanie kolejnych fal  repatriantów ze wschodnich rubieży RP, ale też polskiej ludności z centralnych części kraju zmierzającej do ustanowienia nowej władzy w mieście – wszystko to złożyło się na etniczną mozaikę Gliwic, rodziło konflikty wynikające w znacznej mierze z niezrozumienia kulturowych różnic. Szczególne miejsce w tej mozaice zajmowali żołnierze Armii Czerwonej, którzy stacjonowali miesiącami we wszelkich zachowanych budynkach użyteczności publicznej: szpitalach, szkołach, urzędach, uniemożliwiając ich zaadaptowanie na potrzeby miasta budzącego się do życia po wojnie.  Nie stronili do napadów, rabunków, gwałtów i rozbojów, poczucie bezpieczeństwa mieszkańców – niezależnie od ich narodowości – spadło dramatycznie w okresie obecności czerwonoarmistów w mieście, ludzie bali się wychodzić na ulice, w mieszkaniach także nie byli bezpieczni – żołnierze nierzadko nachodzili gliwiczan w domach. Nic więc dziwnego, że – pomijając chlubne wyjątki – żołnierze radzieccy budzili ponure skojarzenia u miejscowej ludności, a po ich wyjściu z miasta nie od razu zadbano o godne miejsce pochówku poległych. Spoczywali początkowo w mogiłach rozsianych na terenie całego powiatu, potem ekshumowane ciała przeniesiono do zbiorowej mogiły na terenie dzisiejszego Placu Mickiewicza, wreszcie w 1947r. stworzono cmentarz w obecnej lokalizacji.

Po drugiej stronie ulicy, na wprost bramy wiodącej na cmentarz, stoi ukryta wśród drzew, niestety niszczejąca ceglana wieża ciśnień – prawie stuletnia /powstała w 1918r./, w kształcie zwężającego się ku górze walca, zbudowana w stylu neogotyckim, z ostrołukowymi oknami. Wieża jest wyłączona z użytku od lat 70 XXw., miała tu powstać galeria sztuki, niestety latem 2008r. inwestorzy wycofali się z opieki nad budowlą. Kilka tygodni później w wyniku pożaru uszkodzeniu uległ dach budowli.

Na uwagę zasługuje sam park z ciekawą dendroflorą /zacnych rozmiarów dęby szypułkowe, jesiony pensylwańskie, skupiska parczeliny trójlistkowej/. Dla najmłodszych poszukiwaczy jest tu plac zabaw, dla nieco starszych – urządzenia rekreacyjne /”ścieżka zdrowia”/, dla wszystkich – miłe miejsce na chwilę wytchnienia wśród zieleni, w jednej z bardziej urokliwych dzielnic miasta.

Kesz jest małą skrzynką, ukrytą na kordach na zewnątrz cmentarnych murów, nie wymaga specjalnego sprzętu ani umiejętności. W środku logbook, ołówek,  kilka fantów, geokret i certyfikaty dla pierwszej trójki szczęśliwców. To nasza pierwsza skrzynka, więc prosimy o wyrozumiałość i zapraszamy do szukania Smile Powodzenia!

Tu&Ja

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Cmentarz
Tu!