Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dziewiąty dąb - OP6B8E
Zespół dębów
Właściciel: sztamunek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 121 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-07-2013
Data utworzenia: 05-07-2013
Data opublikowania: 05-07-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 27-11-2014
28x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
30 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Karczezo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jeziora chodeckie otoczone są częściowo lasem, w którym rosną głównie wielkie sosny i olchy, ale ich wiek to niecałe 100 lat, posadzono je po I Wojnie Światowej. Kościół św. Dominika pobudowano i konsekrowano w 1852 roku. Najstarsza budowla w mieście pochodzi z 1799 roku, czyli jest to zespół sakralno-cmentarny z kościołem św. Jakuba. Pobudźmy wyobraźnię, ile wydarzyło się w naszym mieście kiedy to drzewo rosło w Zbijewie na Kujawach Borowych. Siedząc na nim można było zobaczyć w 1863 roku potyczkę powstańców styczniowych z zaborcami, która miała miejsce kilometr dalej w Józefowie-Łączewnej. Na pewno widać teraz z dębu stojącą tam niewielką kapliczkę z tablicą pamiątkową. Drzewo pamięta okresy tragiczne, na pewno potop szwedzki, który zniszczył Chodecz w 1655 roku. Rosło już kiedy król Władysław Warneńczyk 2 listopada 1442 roku nadał naszemu miastu, a właściwie jeszcze wsi, przywilej lokacyjny.
Żyły obok niego dziesiątki pokoleń ludzi, przez pierwsze 300 lat zapewne nie budził zachwytu, ale przetrwał . Dalsze trwanie to na pewno rezultat podziwu dla ogromu pnia, rozłożystości konarów. Przetrwał do dnia dzisiejszego ponieważ był i jest chroniony przez ludzi.
W latach 60-tych XX wieku największy z dębów został pomnikiem przyrody, lecz z nieznanych dokładnie przyczyn utracił ten status . Dzięki staraniom BMZCh w 2012 roku Zespół Dębów w Zbijewie został wpisany do rejestru pomników przyrody. Obwód pnia 7,56 metra sytuuje go na 9 miejscu w Polsce pod względem wielkości obwodu pnia na wysokości pierśnicy, czyli 1,2 metra nad poziomem terenu.
Dęby noszą imiona; Kiejstut, Olgierd i Władysław, na cześć Władysława Matlakowskiego i jego synów Kiejstuta i Olgierda oraz Stanisław, na cześć Stanisława Boryssowicza, pierwszego Burmistrza Chodcza w wolnej Polsce, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku i późniejszego pierwszego prezydenta Włocławka. Stanisław Boryssowicz mieszkał w Chodczu w istniejącym do dziś pałacyku przy ul. Ogrodowej 7.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kiejstut
gdzieś tam