Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Chodźmy pobiegać - OP6906
Dworek w Bieganowie
Właściciel: gagu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 252 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-05-2013
Data utworzenia: 28-05-2013
Data opublikowania: 28-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 01-06-2017
24x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
24 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
To jedna z najstarszych miejscowości w powiecie włoszczowskim. Zachował się w niej dwór Morstinów, któremu dawny blask przywraca nowy właściciel.

Bieganów został już wymieniony w dokumencie z 1198 roku, wyliczającym włości należące do klasztoru bożogrobców w Miechowie. Przekazał tę wieś zakonnikom Cagnimirus (Kanimir). Już na początku XIII wieku wróciła jednak w ręce szlacheckie. Ostatnimi jej dziedzicami Morstinowie. Pod koniec XIX wieku zbudowali klasycystyczny dworek w miejscu starszego drewnianego.

- Na desce w podłodze w bawialni widnieje data 12 listopada 1897 i napis, że stolarkę zrobił Wincenty Barański - informuje Mirosław Holota, który przed czterema laty kupił opuszczony i popadający w ruinę dwór.

W czasie niemieckiej okupacji zarządzała nim Nina Morstin, zaangażowana w działalność konspiracyjną. Była łączniczką Armii Krajowej, prowadziła szkolenie sanitariuszek i organizowała punkty sanitarne. We dworze znajdowali też schronienie żołnierze podziemia. Po wojnie był m.in. siedzibą szkoły, ośrodka zdrowia, spółdzielni rolniczej i domu opieki.

Od frontu parterowy budynek wyróżnia portyk wsparty na czterech okrągłych kolumnach, z drugiej strony weranda z czworobocznymi kolumnami. Nad częścią okien zachowały się resztki ozdobnej sztukaterii. Obecnie trwa generalny remont dworu. Nowy właściciel wewnątrz przywrócił już pierwotny układ pomieszczeń, przygotowuje się do pokrycia blachą dachu.

Wokół dworu zachowały się resztki parku, założonego w XVIII wieku i przekomponowanego w drugiej połowie XIX wieku. Z jego pierwszego założenia pochodzi z pewnością rosnąca kilkadziesiąt metrów na północny wschód od budynku potężna lipa, stanowiąca cenny pomnik przyrody. Liczy sobie ponad 300 lat, jej pień o obwodzie ma ponad 7,5 m.

Gospodarz dworu jako ciekawostkę podaje, że w Bieganowie urodził się 24 grudnia 1873 roku Adam Piasecki. To założyciel fabryki czekolady w Krakowie, jednej z najstarszych firm cukierniczych w Polsce, znanej dziś pod nazwą Wawel. Nazywany w Krakowie królem czekolady Piasecki pierwsze tajniki sztuki cukierniczej poznawał w Kielcach. Na stronie internetowej spółki Wawel czytamy, że jako 12-letni chłopiec został po śmierci ojca oddany na praktykę do cukierni Müllerowicza.

Źródło: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,87991,10023011,Odkrywamy_Swietokrzyskie___Bieganow.html

 Postaram się rozszerzyć wątek  Adama Piaseckiego  o nową skrezynkę, jeśli tylko dowiem się od tubylców co nieco więcej.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dworek
nowe ogrodzenie z kapliczką
gdzieś tu
Wpisy do logu: znaleziona 24x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy