Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Wasserstand 2 - OP6877
Wielka woda w Gdańsku
Owner: Uras
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 1 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 22-05-2013
Date created: 22-05-2013
Date published: 22-05-2013
Last modification: 08-02-2016
221x Found
21x Not found
8 notes
watchers 8 watchers
32 visitors
159 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Idea:
Skrzynka została ukryta w tym miejscu ze względu na bezpośrednią bliskość tablicy wskazującej na mająca miejsce w przeszłości powódź. W Gdańsku mieszkam od ponad 2 lat, ale bardzo mocno zafascynowała mnie historia tego miasta.
Rys historyczny i faktograficzny:
Najwiksza w skutkach powód na uławach Gdaskich wystpiła w 1829 r. Spowodowała ona ogromne spustoszenie zwłaszcza na terenie miasta Gdaska. Poza ogromnymi zniszczeniami i poniesionymi kosztami na odbudow miasta, trwałym ladem upamitniajcym powód z 11.IV.1829 r. s znaki wielkiej wody. Pocztkowo na murach miasta wzdłu Motławy znajdowało si pi znaków wielkiej wody: na Baszcie Łabd (fot. 13), na Bramie witojaskiej (fot. 14), na Bramie Nizinnej (fot. 15), na Wielkim Spichrzu Królewskim oraz na Mocie Stgiewnym.
Największa w skutkach powódź na Żuławach Gdańskich wystpiła w 1829 r. Spowodowała ona ogromne spustoszenie zwłaszcza na terenie miasta Gdańska. Poza ogromnymi zniszczeniami i poniesionymi kosztami na odbudowę miasta, trwałym śladem upamitniającym powódź z 11.IV.1829 r. są znaki wielkiej wody. Początkowo na murach miasta wzdłuż Motławy znajdowało się pięć znaków wielkiej wody: na Baszcie Łabędź, na Bramie Świętojaskiej, na Bramie Nizinnej, na Wielkim Spichrzu Królewskim oraz na Moście Stągiewnym. Interesująca nas tablica jest jednym z zachowanych w okolicy znaków wielkiej wody i znajduje się na Spichrzu Panna. Druga, która zachowała się w gorszym stanie widoczna jest na Moście Stągiewnym.
 
Na Spichrzu Panna wchodzcego obecnie w skład kompleksu budynków administrowanych przez Centralne Muzeum Morskie na wyspie 
Ołowianka, znajduj się w zasadzie aż trzy znaki wielkiej wody. Jeden z nich upamiętnia powódź z 11.IV.1829 r., a dwa pozostałe pochodzą odpowiednio z roku 1745 i 1775.
Cache:
Skrzynka to typowy mikromagnetyk. Współrzędne wskazujące miejsce ukrycia skrzynki wpisywałem w oparciu o mapę Google'a. Możliwe są więc drobne przesunięcia. Proszę o odkładanie skrzynki na miejsce i dyskrecję. Nad głową wisi "szklana kula szpiegula".
Nie wrzucaj podpowiedzi i spoilerów w komentarzach - nie psuj zabawy innym keszerom.

 

Idea:
Skrzynka została ukryta w tym miejscu ze względu na bezpośrednią bliskość tablicy wskazującej na mająca miejsce w 1829 roku powódź. W Gdańsku mieszkam dopiero 3 lata, ale bardzo mocno zafascynowała mnie historia tego miasta.


Rys historyczny i faktograficzny:
Największa w skutkach powódź na Żuławach Gdańskich wystpiła w 1829 r. Spowodowała ona ogromne spustoszenie zwłaszcza na terenie miasta Gdańska. Poza ogromnymi zniszczeniami i poniesionymi kosztami na odbudowę miasta, trwałym śladem upamiętniającym powódź z 11.IV.1829 r. są znaki wielkiej wody. Początkowo na murach miasta wzdłuż Motławy znajdowało się pięć znaków wielkiej wody: na Baszcie Łabędź, na Bramie Świętojaskiej, na Bramie Nizinnej, na Wielkim Spichrzu Królewskim oraz na Moście Stągiewnym. Interesująca nas tablica jest jednym z zachowanych w okolicy znaków wielkiej wody i znajduje się 
na Moście Stągiewnym, a dokładniej na lewym ceglanym przyczółku Mostu Stgiewnego (u podnóa Bramy Stgwie Mleczne). Znak ma postać tablicy, którą wykonano z piaskowca. Na niej znajduje się napis. Niestety obecnie jest on nieczytelny. Za maksymalny poziom fali powodziowej przyjęto środek tablicy. (Źródło: www.wielkawoda.umk.pl)

Cache:
Skrzynka to typowy mikromagnetyk. Współrzędne wskazujące miejsce ukrycia skrzynki wpisywałem w oparciu o mapę Google'a. Możliwe są więc drobne przesunięcia. Proszę o odkładanie skrzynki na miejsce i dyskrecję. Nieopodal wisi "szklana kula szpiegula". Na wszelki wypadek można zabrac ze sobą pensetę.

Edit: Miejsce ukrycia, a co za tym idzie koordy, zostały zmienione.


Nie wrzucaj podpowiedzi i spoilerów w komentarzach - nie psuj zabawy innym keszerom.

Kolejny zachowany znak powodzi z 1829 roku znajduje się nieopodal, na Spichrzu Panna i związany jest z nim inny kesz mojego autorstwa - Wasserstand 1

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Tablica upamiętniająca powódź z 1829 roku wykonana z piaskowca
Log entries: Found 221x Not found 21x Note 8x Picture 1x All entries Show deletions Gallery