Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wasserstand 1 - OP6873
Wielka woda w Gdańsku
Właściciel: Uras
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 4 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-05-2013
Data utworzenia: 22-05-2013
Data opublikowania: 22-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 23-05-2013
527x znaleziona
1x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 7 obserwatorów
263 odwiedzających
314 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Idea:
Skrzynka została ukryta w tym miejscu ze względu na bezpośrednią bliskość tablicy wskazującej na mająca miejsce w przeszłości powódź. W Gdańsku mieszkam od ponad 2 lat, ale bardzo mocno zafascynowała mnie historia tego miasta.
Rys historyczny i faktograficzny:
Najwiksza w skutkach powód na uławach Gdaskich wystpiła w 1829 r. Spowodowała ona ogromne spustoszenie zwłaszcza na terenie miasta Gdaska. Poza ogromnymi zniszczeniami i poniesionymi kosztami na odbudow miasta, trwałym ladem upamitniajcym powód z 11.IV.1829 r. s znaki wielkiej wody. Pocztkowo na murach miasta wzdłu Motławy znajdowało si pi znaków wielkiej wody: na Baszcie Łabd (fot. 13), na Bramie witojaskiej (fot. 14), na Bramie Nizinnej (fot. 15), na Wielkim Spichrzu Królewskim oraz na Mocie Stgiewnym.
Największa w skutkach powódź na Żuławach Gdańskich wystpiła w 1829 r. Spowodowała ona ogromne spustoszenie zwłaszcza na terenie miasta Gdańska. Poza ogromnymi zniszczeniami i poniesionymi kosztami na odbudowę miasta, trwałym śladem upamitniającym powódź z 11.IV.1829 r. są znaki wielkiej wody. Początkowo na murach miasta wzdłuż Motławy znajdowało się pięć znaków wielkiej wody: na Baszcie Łabędź, na Bramie Świętojaskiej, na Bramie Nizinnej, na Wielkim Spichrzu Królewskim oraz na Moście Stągiewnym. Interesująca nas tablica jest jednym z zachowanych w okolicy znaków wielkiej wody i znajduje się na Spichrzu Panna. Druga, która zachowała się w gorszym stanie widoczna jest na Moście Stągiewnym.
 
Na Spichrzu Panna wchodzcego obecnie w skład kompleksu budynków administrowanych przez Centralne Muzeum Morskie na wyspie 
Ołowianka, znajduj się w zasadzie aż trzy znaki wielkiej wody. Jeden z nich upamiętnia powódź z 11.IV.1829 r., a dwa pozostałe pochodzą odpowiednio z roku 1745 i 1775.
Cache:
Skrzynka to typowy mikromagnetyk. Współrzędne wskazujące miejsce ukrycia skrzynki wpisywałem w oparciu o mapę Google'a. Możliwe są więc drobne przesunięcia. Proszę o odkładanie skrzynki na miejsce i dyskrecję. Nad głową wisi "szklana kula szpiegula".
Nie wrzucaj podpowiedzi i spoilerów w komentarzach - nie psuj zabawy innym keszerom.

 

Idea:
Skrzynka została ukryta w tym miejscu ze względu na bezpośrednią bliskość tablicy wskazującej na mająca miejsce w 1829 roku powódź. W Gdańsku mieszkam dopiero 3 lata, ale bardzo mocno zafascynowała mnie historia tego miasta.


Rys historyczny i faktograficzny:
Największa w skutkach powódź na Żuławach Gdańskich wystpiła w 1829 r. Spowodowała ona ogromne spustoszenie zwłaszcza na terenie miasta Gdańska. Poza ogromnymi zniszczeniami i poniesionymi kosztami na odbudowę miasta, trwałym śladem upamiętniającym powódź z 11.IV.1829 r. są znaki wielkiej wody. Początkowo na murach miasta wzdłuż Motławy znajdowało się pięć znaków wielkiej wody: na Baszcie Łabędź, na Bramie Świętojaskiej, na Bramie Nizinnej, na Wielkim Spichrzu Królewskim oraz na Moście Stągiewnym. Interesująca nas tablica jest jednym z zachowanych w okolicy znaków wielkiej wody i znajduje się na Spichrzu Panna. Druga, która zachowała się w gorszym stanie widoczna jest na Moście Stągiewnym. Na Spichrzu Panna wchodzcego obecnie w skład kompleksu budynków administrowanych przez Centralne Muzeum Morskie na wyspie Ołowianka, znajdują się w zasadzie aż trzy znaki wielkiej wody. Jeden z nich upamiętnia powódź z 11.IV.1829 r., a dwa pozostałe pochodzą odpowiednio z roku 1745 i 1775. 
(Źródło: www.wielkawoda.umk.pl)


Cache:
Skrzynka to typowy mikromagnetyk. Współrzędne wskazujące miejsce ukrycia skrzynki wpisywałem w oparciu o mapę Google'a. Możliwe są więc drobne przesunięcia. Proszę o odkładanie skrzynki na miejsce i dyskrecję. Nad głową wisi "szklana kula szpiegula". Logbook zamocowany na wykałaczce, więc nie powinno być problemów z wyjęciem. Na wszelki wypadek można zabrac ze sobą pensetę.


Nie wrzucaj podpowiedzi i spoilerów w komentarzach - nie psuj zabawy innym keszerom.

Kolejny zachowany znak powodzi z 1829 roku znajduje się nieopodal, na Moście Stągiewnym i związany jest z nim inny kesz mojego autorstwa - Wasserstand 2


Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Znak wielkiej wody z 1829 roku
Tablica i dwie poziome kreski z XVIII w