Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Początki Państwa Polskiego (WLKP TEJ!) - OP6843
Początki Państwa Polskiego
Właściciel: marass1111
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 124 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-05-2013
Data utworzenia: 20-05-2013
Data opublikowania: 20-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 20-03-2014
106x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
17 odwiedzających
90 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO

Polanie. Oni to w pierwszej połowie X wieku rozpoczęli z grodu Giecz ekspansję terytorialną, wchłaniając do swojego państwa takie grody jak Gniezno, Poznań czy Ostrów Lednicki.

Najbardziej żywiołowa ekspansja Polan przypada na okres panowania pierwszego potwierdzonego w źródłach władcy z rodu Piastów – Mieszka I. Książę ten włączył do swojego państwa Pomorze, Mazowsze, Śląsk oraz prawdopodobnie Małopolskę. Na podbitych ziemiach Polanie niszczyli lokalne grody, budując w ich miejsce własne, znacznie potężniejsze i osadzając w nich swoich zbrojnych.

Państwo Mieszka I miało charakter patrymonialno-militarny, co oznacza, ze było osobistą własnością władcy, zaś elitę władzy tworzyła Drużyna jego wojów. W skład drużyny wchodzili prócz Słowian także Normanowie, o czym zaświadczają znaleziska archeologiczne.

Od zachodu państwo Mieszka graniczyło z Cesarstwem Niemieckim, zaś od południa ze schrystianizowanymi Czechami. Ze względów politycznych Mieszko prawdopodobnie zawarł z margrabiami niemieckimi układ na podstawie, którego uznał zwierzchność cesarza i postanowił przyjąć chrzest. Do wydarzenia tego doszło w 966 roku, za pośrednictwem duchowieństwa czeskiego. Nie są nam znane jednak szczegóły uroczystości. Nie wiemy gdzie Mieszko został ochrzczony. Do najbardziej prawdopodobnych miejsc zaliczamy Ostrów Lednicki, Gniezno lub Poznań, ale nie można wykluczyć też Ratyzbony (siedziby biskupstwa, pod które podlegały Czechy), niektórzy zaś historycy uważają, iż władca piastowski mógł zostać włączony do społeczności chrześcijan nawet w Rzymie. Mniej więcej w tym samym czasie Mieszko pojął za żonę córkę czeskiego księcia – Dobrawę.

Chrzest Mieszka i jego najbliższych współpracowników był momentem przełomowym w dziejach państwa Polan. Rozpoczynał długi okres chrystianizacji, która częstokroć napotykała liczne trudności. Pogaństwo zakorzenione na tych terenach od wieków ustępowało miejsca nowej religii bardzo powoli i opornie. Jednak fakt chrztu pozwolił księciu znaleźć się w świecie kultury chrześcijańskiej, co znacznie zwiększyło jego prestiż wśród innych władców europejskich.

W roku 968 powołane zostało biskupstwo misyjne w Poznaniu, którego pierwszym administratorem był biskup Jordan. Biskupstwo to podległe było bezpośrednio Rzymowi, nie zaś arcybiskupstwu magdeburskiemu. Być może stąd wypływała nieprzychylna Polakom relacja merseburskiego biskupa Thietmara, zwana Kroniką Thietmara. Rozpoczął się również proces tworzenia na ziemiach zarządzanych przez Mieszka administracji i struktur organizacji kościelnej, która w tym czasie była też istotnym elementem aparatu administracyjnego państwa i w znacznym stopniu ułatwiała zarządzanie państwem, w skład którego wchodziło tak wiele plemion. Prócz tego przybyli z innych krajów z misja chrystianizacyjną kapłani, przyczynili się do rozwoju kultury i oświaty.

Mieszko umarł w 992 roku, pozostawiając trzech synów. W dość niejasnych okolicznościach tron objął jedyny syn z małżeństwa Dobrawą – Bolesław, który wypędził z kraju młodszych braci.

Zapraszam do odwiedzenia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, Katedry w Gnieźnie, grodu i Muzeum w Gieczu. W Poznaniu zachęcam do odwiedzenia Poznańskiej Katedry, Muzeum Archeologicznego i Muzeum Archidiecezjalnego

W okolicy ww. obiektów znajdziecie kesze: OP5A4A Wyspa Skarbów, OP5A8B Incarnatio Mariae Virginis, OP2488 Palatium Mieszka I, OP131E Piastowska Drużyna, OP2815 Mieszko I, OP60B7 Gniezno i wiele, wiele innych Laughing

KESZ

Podczas zakładania skrzynki miejsce to od razu skojarzyło mi się w piastowskim grodziskiem. Wysoka skarpa rozpościerająca się nad bagnami i rolewiskami. Klimat jak sprzed tysiąca latWink Kesza szukaj w jedynej słusznej kryjówce pomiędzy widoczkami nr 1 i nr 2. Nie jest trudno bo znajdziesz go w odległości nie większej niż 20m od kordów. Powodzenia. DOJŚCIE TYLKO PIESZO. ROWER LUB SAMOCHÓD MUSI ZOSTAĆ 350M DALEJ PRZY DRODZE. 

W KESZU PRZY LOGBOOKU ZNAJDUJE SIĘ PYRKA Z CYFRĄ NIEZBĘDNĄ DO ODNALEZIENIA MOJEJ SKRZYNKI FINAŁOWEJ. SPISZ JĄ (NIE ZABIERAJ) I PODSTAW DO WZORU W OPISIE FINAŁU. POWODZENIA. W TYM KESZU JEST CYFRA ODPOWIADAJĄCA LITERZE:

G

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Ostrów Lednicki
Grodzisko na Ostrowie Lednickim - rekonstrukcja
Piastowska Drużyna
Katedra Gnieźnieńska
Widoczek nr 1
Widoczek nr 2
Wpisy do logu: znaleziona 106x nieznaleziona 1x komentarz 1x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia