Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Armia Poznań (WLKP TEJ!) - OP67E6
Wojsko Wielkopolskie
Eigenaar: Ankorn
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 136 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 31-05-2013
Gemaakt op: 17-05-2013
Gepubliceerd op: 31-05-2013
Laatste verandering: 31-05-2013
125x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
39 x Bekeken
109 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
42 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: agatczjenek, Algida, aniolekdiabelka, Antosiu, art_noise, ash83, bejgee, budget-lodz, Cichociemni, crazy_baby, d.ana88, DeepBlue, Driver, etna&mars, G-man, kuczol, Layio, Lori & Tomi, MaciekBDG, malenstwo, marass1111, Mario&Monia, mieszko, Nefryt+, night_time, noorbi, norbinorek, pati666, piotrmichal, Pipelki, polcia&szymaneq, Przystajnia, rimmer27, robert2891, rredan, rubin, Silent A, Stryker, szabla, Tisia, uhuhu, Wrzos
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  GeoHotel  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
ED7D5191-3FF7-49CF-E196-99B654E9D43B.jpg

Armia Poznań:

Była jedną z siedmiu polskich armii przewidzianych do obrony granic kraju w obliczu agresji hitlerowskiej. Formalnie utworzona została 23 marca 1939 roku. Jej dowódcą mianowano generała dywizji Tadeusza Kutrzebę, jednego z najwybitniejszych polskich oficerów sztabowych tego okresu. Podporządkowano mu sześć wielkich jednostek: cztery dywizje piechoty (14, 17, 25 i 26 DP) i dwie brygady kawalerii (Wielkopolską BK, Podolską BK). Ponadto do jego dyspozycji oddano: lotnictwo (eskadry 3 Pułku Lotniczego z Ławicy pod Poznaniem), artylerię (7 Pułk Artylerii Ciężkiej), dwie Brygady Obrony Narodowej (Poznańska BON, Kaliska BON), a także szereg innych pododdziałów i służb. Większość tych jednostek miała swój rodowód w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, a w dwudziestoleciu międzywojennym stacjonowała na terenie Dowództwa Okręgu Korpusu nr VII (Poznań).

Zadanie armii generała Kutrzeby miało polegać na osłonie stolicy Wielkopolski, prowadzeniu działań opóźniających na przedpolu Warty oraz ubezpieczaniu skrzydeł sąsiednich armii: „Łódź” i „Pomorze” (tzw. plan operacyjny „Zachód”). W chwili wybuchu wojny na pozycjach wyjściowych stało ok. 115 tys. żołnierzy – w tym 55 batalionów piechoty i 34 szwadrony kawalerii – dysponujących: 336 działami i moździerzami, 153 działami ppanc., 24 działami plot., 94 czołgami rozpoznawczymi (tankietkami) i samochodami pancernymi, 2 pociągami pancernymi i 56 samolotami.

Rozpoczęte 1 września 1939 roku niemieckie uderzenie na Polskę ominęło rejon, na którym rozlokowano jednostki Armii „Poznań”. Zagrożeni odcięciem od sił głównych zaczęli wycofywać się bez walki. Po kilku dniach trwania wojny armia "Poznań" wraz z armią "Pomorze" była zmuszona do przebijania się przez siły niemieckie, które dotarły już pod Warszawę - tak doszło do bitwy nad Bzurą. W obliczu braku centralnego dowodzenia siłami polskimi bitwa ta została jednak przegrana. Nie pomogła tu determinacja i poświęcenie prostych żołnierzy ani oficerów. Resztki armii przebijały się przez Puszczę Kampinoską do Warszawy i wzięły udział w jej obronie.

Skrytka:

Skrzynka to mały pojemnik ukryty dość wysoko na drzewie tuż przy drodze. Aby się do niego dostać, trzeba pociągnąć za dno. Osobom niskim może przydać się haczyk np. zrobiony z kija. W środku dziennik, ołówek, temperówka oraz kilka drobnych fantów na wymianę. Dla pierwszych dwunastu znalazców, czekają certyfikaty ukryte w ściółce pod skrzynką.

Powodzenia!

Afbeeldingen
Ta okolica