Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Armia Poznań (WLKP TEJ!) - OP67E6
Wojsko Wielkopolskie
Owner: Ankorn
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 136 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 31-05-2013
Date created: 17-05-2013
Date published: 31-05-2013
Last modification: 31-05-2013
107x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
21 visitors
98 x rated
Rated as: Excellent
37 x recommended
This cache is recommended by: agatczjenek, Algida, aniolekdiabelka, art_noise, ash83, bejgee, budget-lodz, Cichociemni, crazy_baby, d.ana88, DeepBlue, Driver, etna&mars, G-man, kuczol, Lori & Tomi, MaciekBDG, marass1111, Mario&Monia, mieszko, Nefryt+, night_time, noorbi, norbinorek, pati666, piotrmichal, Pipelki, polcia&szymaneq, Przystajnia, rimmer27, rredan, rubin, Silent A, Stryker, Tisia, uhuhu, Wrzos
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  GeoHotel  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
ED7D5191-3FF7-49CF-E196-99B654E9D43B.jpg

Armia Poznań:

Była jedną z siedmiu polskich armii przewidzianych do obrony granic kraju w obliczu agresji hitlerowskiej. Formalnie utworzona została 23 marca 1939 roku. Jej dowódcą mianowano generała dywizji Tadeusza Kutrzebę, jednego z najwybitniejszych polskich oficerów sztabowych tego okresu. Podporządkowano mu sześć wielkich jednostek: cztery dywizje piechoty (14, 17, 25 i 26 DP) i dwie brygady kawalerii (Wielkopolską BK, Podolską BK). Ponadto do jego dyspozycji oddano: lotnictwo (eskadry 3 Pułku Lotniczego z Ławicy pod Poznaniem), artylerię (7 Pułk Artylerii Ciężkiej), dwie Brygady Obrony Narodowej (Poznańska BON, Kaliska BON), a także szereg innych pododdziałów i służb. Większość tych jednostek miała swój rodowód w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, a w dwudziestoleciu międzywojennym stacjonowała na terenie Dowództwa Okręgu Korpusu nr VII (Poznań).

Zadanie armii generała Kutrzeby miało polegać na osłonie stolicy Wielkopolski, prowadzeniu działań opóźniających na przedpolu Warty oraz ubezpieczaniu skrzydeł sąsiednich armii: „Łódź” i „Pomorze” (tzw. plan operacyjny „Zachód”). W chwili wybuchu wojny na pozycjach wyjściowych stało ok. 115 tys. żołnierzy – w tym 55 batalionów piechoty i 34 szwadrony kawalerii – dysponujących: 336 działami i moździerzami, 153 działami ppanc., 24 działami plot., 94 czołgami rozpoznawczymi (tankietkami) i samochodami pancernymi, 2 pociągami pancernymi i 56 samolotami.

Rozpoczęte 1 września 1939 roku niemieckie uderzenie na Polskę ominęło rejon, na którym rozlokowano jednostki Armii „Poznań”. Zagrożeni odcięciem od sił głównych zaczęli wycofywać się bez walki. Po kilku dniach trwania wojny armia "Poznań" wraz z armią "Pomorze" była zmuszona do przebijania się przez siły niemieckie, które dotarły już pod Warszawę - tak doszło do bitwy nad Bzurą. W obliczu braku centralnego dowodzenia siłami polskimi bitwa ta została jednak przegrana. Nie pomogła tu determinacja i poświęcenie prostych żołnierzy ani oficerów. Resztki armii przebijały się przez Puszczę Kampinoską do Warszawy i wzięły udział w jej obronie.

Skrytka:

Skrzynka to mały pojemnik ukryty dość wysoko na drzewie tuż przy drodze. Aby się do niego dostać, trzeba pociągnąć za dno. Osobom niskim może przydać się haczyk np. zrobiony z kija. W środku dziennik, ołówek, temperówka oraz kilka drobnych fantów na wymianę. Dla pierwszych dwunastu znalazców, czekają certyfikaty ukryte w ściółce pod skrzynką.

Powodzenia!

Pictures
Ta okolica
Log entries: Found 107x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions