Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Premier Stanisław Mikołajczyk (WLKP TEJ!) - OP667F
Właściciel: Pyra
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 126 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-05-2013
Data utworzenia: 03-05-2013
Data opublikowania: 03-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 19-07-2013
92x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
21 odwiedzających
84 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
25 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AgataKK, agatczjenek, amen., aniolekdiabelka, bejgee, Blondi, Darasek, gagu, harpus, karwdo, kazio i lila, krótkofalówka, MaciekBDG, manymanymoons, norbinorek, Olson9BDG, Qbacki, RoDaJJ, rredan, Slimaki39, sniperad, Stryker, Taiffun, Tisia, Zabel
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
...
Stanisław Mikołajczyk - Premier Rządu RP na Uchodźctwie

źródło: www.sww.w.szu.pl

Urodził się 18.08.1901 w Westfalii, gdzie jego rodzice czasowo przebywali. Po powrocie do Polski jego rodzina osiedliła się w Strzyżewie, w gminie Dobrzyca, w południowej Wielkopolsce. Ukończył tylko Szkołę Podstawową oraz kurs na Uniwersytecie Ludowym koło Gniezna. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 a potem w wojnie z bolszewikami 1920. Po demobilizacji pomagał rodzicom w gospodarstwie w Strzyżewie. Przywiązanie do ojczyzny nasunęło mu myśl aby zająć się działalnością polityczną, którą rozpoczął w 1922 roku od członkostwa w Polskim Stronnictwie Ludowym "Piast" w Dobrzycy. Pięć lat później był współzałożycielem i prezesem  Wielkopolskiego Związku Młodzieży Wiejskiej. W latach 1931-35 był posłem na Sejm a jednocześnie najmłodszym parlamentarzystą.
Jego kariera szybko nabierała tempa. Był zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, dlatego też utrzymywał kontakty z emigracyjną opozycją pod przewodnictwem Wincetego Witosa i Ignacego Paderewskiego. Po wybuchu kampanii wrześniowej postanowił walczyć w obronie ojczyzny a następnie zdecydował się na polityczną emigrację. Był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych w rządzie gen. Władysława Sikorskiego. Po śmierci Naczelnego Wodza i premiera, z polecenia Prezydenta Władysława Raczkiewicza objął urząd premiera Rządu Emigracyjnego.
W październiku 1944 roku kiedy to dowiedział się o ustaleniach w sprawie wschodniej granicy Polski (konferencja teherańska) postanowił podać się do dymisji. W 1945 roku w nowym gabinecie został ministrem rolnictwa.
Pierwsze wybory w Polsce w 1947 roku zostały sfałszowane przez komunistów - Mikołajczyk nie mógł się z tym pogodzić. W atmosferze zastraszania opozycji i w obawie przed aresztowaniem potajemnie opuścił Polskę dzięki pomocy ambasady amerykańskiej i brytyjskiej.
Udał się na emigrację do Stanów Zjednoczonych, podejmując tam szeroko zakrojoną działalność na rzecz państwa polskiego. Zmarł 13.12.1966 roku w Waszyngtonie.
W czasach PRLu pisało się źle o Mikołajczyku, spektakularnie pozbawiono go obywatelstwa polskiego, a jego nazwisko komuniści próbowali wykreślić z historii Polski. Dopiero w 1988 roku Mikołajczykowi przywrócono obywatelstwo polskie oraz pamięć o jego działalności i licznych zasługach dla ojczyzny.
Po latach, dopiero w wolnej Polsce dokonano ceremonii złożenia jego szczątków na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.
Co roku w rocznicę śmierci Stanisława Mikołajczyka w Dobrzycy - miejscu gdzie uczył się i pracował odbywają się "Zaduszki Mikołajczykowskie"
Premier ma też swojego kesza w rodzinnych stronach.
Skrzynka
Zdejmuj pojemnik z maskowaniem i dokładnie odkładaj, to magnetyk! Kombinuj, to nie takie trudne...
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tu przemawiał premier