Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Inskrypcja Nagrobna w Litewnikach Starych - OP63FB
Iwan Ziszenia 1636
Eigenaar: Czajorek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 160 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 01-04-2013
Gemaakt op: 08-04-2013
Gepubliceerd op: 08-04-2013
Laatste verandering: 14-01-2016
29x Gevonden
2x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
51 x Bekeken
20 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: buuka, ewafonfara, rredan
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

" (...) Wyjeżdżając z Litewnik, na skrzyżowaniu z szosą do Hołowczyc i Chłopkowa, pokierujmy się na wprost gruntową drogą prowadzącą na kolonię Litewniki. Tam, po 800 m, trafimy na białą, murowaną kapliczkę, przykrytą dwuspadowym daszkiem wspartym na kolumienkach. To ciekawe miejsce, w którym warto się zatrzymać.

 

Naprzeciw kapliczki rośnie aleja starych lip. Posadzono je wzdłuż jednej z dróg dojazdowych do siedziby dawnego majątku Litewniki. (…) Po wojnie drewniany dworek (wznosił się po lewej stronie drogi, którą dojechaliśmy w to miejsce) pełnił funkcję szkoły wiejskiej. Został rozebrany i dziś poza kapliczką i lipową aleją nie ma żadnych śladów założenia dworskiego.

Sama kapliczka pochodzi zapewne z XIX w., lecz mimo niewątpliwego uroku, nie ona jest w tym miejscu najstarszym dziełem człowieka. Znacznie starszych jest kilka kamieni nagrobnych ustawionych w jej sąsiedztwie. Pochodzą one z cmentarza (prawdopodobnie epidemicznego), który znajdował się kilkadziesiąt metrów na północ. Jeden z kamieni, ustawiony wewnątrz ogrodzenia, pokrywają napisy, dzięki którym możliwe jest datowanie nekropolii – doczytamy się na nim daty 1636! To prawdopodobnie najstarszy nagrobek na Podlasiu Południowym, gdzie do rzadkości należą znacznie późniejsze nagrobki i inskrypcje XVIII-wieczne. Z pewnością jest to najstarszy na terenie gminy. Ślady kamieniarskiego dłuta dostrzeżemy jeszcze na trzech kamieniach. Będą to krzyże, a w przypadku głazu leżącego za płotem niewyraźne napisy.

 

Najbardziej interesujący jest kamień z zachowanymi napisami. Prócz tego, że umożliwia ustalenie daty funkcjonowania, to również pozwala snuć domysły co do charakteru cmentarza. Inskrypcje wykonano łacińskimi literami w czterech rzędach: „IW” (obie litery po obu stronach krzyża) | „AN” | „ZISZE” (lub „ŻISZE”) | „NIA”. Razem możemy je odczytać jako Iwan Ziszenia, co oznaczałoby imię i nazwisko (przydomek) zmarłego.

 

 

Kim mógł być Iwan Ziszenia?

Imię wskazuje zdecydowanie na ruską tradycję i wschodnie wyznanie zmarłego. Zastosowanie łacińskich liter można tłumaczyć wpływami polskimi w cerkwi greko-katolickiej na Podlasiu. Wskazówką jest nazwisko, które w takim brzmieniu nie występuje obecnie w okolicy. Nazwiska z końcówką –enia w ogóle należą do rzadkości, a większość z nich występuje na Północnym Podlasiu, np.: Hawrylenia, Łukaszenia Prokopienia, Pietruczenia. Podstawą dla ich tworzenia są najczęściej imiona, w powyższych przypadkach: Hawryło (Gabriel), Łukasz, Prokop, Piotr. A w jaki sposób powstał patronimik, odojcowski przydomek, Ziszenia? Trop prowadzi do słowiańskiej formy imienia Żych lub Zych (nazwisko Zych występuje zresztą w samych Litewnikach). Jak podają językoznawcy imię to powstało jako zdrobnienie imion zaczynających się na Zy-, najczęściej Zygmunt (czy w wersji dawnej Żygmunt), ale też Żyrosław. Połączmy to z nazwą wsi Litewniki, która zapewne pochodzi od osadników z obszaru Litwy (rozumianej wówczas również jako teren dzisiejszej Białorusi). Być może więc Iwan Ziszenia był potomkiem ruskich kolonistów z terenu Rusi Białej? (...)"

fragment przewodnika turystycznego Rafała Zubkowicza

"Sarnaki i okolice". Sarnaki 2010

 

 

 

Po drugiej stronie drogi znajduje się grób - czyj? Nie wiem, informacji i w przewodniku i przekazów słownych od osób z którymi miałem okazję rozmawiać - brak... Gdzieś zasłyszane, że może być to mogiła powstańca styczniowego - jednak ta informacja może okazać się plotką, choć jak wiadomo w każdej plotce jest ziarenko prawdy.

 

Skrzyneczka skryła się jakieś 2-3 metry od tej właśnie mogiły...

 

16.08.2014 r.

Teren rzeczywiście został ogrodzony... skrzynka została jednak odzyskana i przeniesiona, aktualnie znajduje się za Kapliczką. Za zmierzenie prawidłowych współrzędnych bardzo dziękuję mimi29 . Pozdrawiam.

 

 

Powodzenia szukającym życzą założyciele:

Puma - obsługa foto, podtrzymywanie na duchu,

Czarek - transport i logistyka,

czajorek

oraz honorowo - Markuz - wykonanie certyfikatów.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kapliczka Latem
Kapliczka Zimą
Tytułowa inskrypcja Latem
... i zimą
Lato...
...i zima
Grób po drugiej stronie latem...
... oraz zimą
Nagrobek
Logs: Gevonden 29x Niet gevonden 2x Opmerking 1x Alle logs