Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pierwszy TeeMeR - OP63F7
Dawne Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Łańcucie
Właściciel: mackand
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 238 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 07-04-2013
Data utworzenia: 07-04-2013
Data opublikowania: 07-04-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 14-09-2021
65x znaleziona
5x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 1 obserwatorów
55 odwiedzających
47 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Początki szkoły sięgają 1945 roku, kiedy to w ramach oddolnej, lokalnej inicjatywy powołano do istnienia decyzją władz miejskich Gimnazjum Mechaniczne w Łańcucie. Początkowo szkoła nie miała swojego lokum, dlatego uczniowie korzystali z zaplecza Liceum Ogólnokształcącego. Ponieważ Ministerstwa Przemysłu nie wyraziło zgody na utworzenie w Łańcucie szkoły o profilu mechanicznym, rozpoczęto starania w Ministerstwie Rolnictwa i Reform Rolnych o włączenie szkoły do szkół rolniczych. Zmieniono nazwę szkoły na Gimnazjum Mechaniczno-Rolnicze, a następnie na Gimnazjum Mechaniki Rolnej w Łańcucie. Była to pierwsza w Polsce i do 1947 roku jedyna szkoła mechanizacji rolnictwa. Dopiero w 1947r. powołano podobne, na wzór Łańcuta, szkoły w Kwidzynie, Łomnicy Dolnej k/Jeleniej Góry i Groszowie. Aby zapewnić dalsze kształcenie absolwentom Gimnazjum, utworzono Liceum Mechaniki Rolnej. Zajęcia zaczęto prowadzić w budynku Powiatowej Rady Narodowej, natomiast w Zamku Potockich zorganizowano prowizoryczny internat.

W czerwcu 1946 r. szkoła otrzymała 5 ha ziemi, budynki gospodarcze i warsztatowe wraz z wyposażeniem i narzędziami rolniczymi. Była to do tej pory Stacja Traktorów w Łańcucie na "Dolnym". Przez jakiś czas szkoła użytkowała także budynki po dominikańskim klasztorze. W późniejszym czasie szkoła przejęła ośrodek "Górne", gdzie znajdowało się kilka budynków gospodarczych hrabiego Potockiego oraz pomieszczenia zlikwidowanego Gimnazjum Ogrodniczego w Łańcucie. Na tym terenie znajdują się obecne budynki szkoły. Pozostałością po gospodarstwie  hrabiego Potockiego jest niszczejący XIX wieczny spichlerz będący obecnie magazynem Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Od września 1948r szkoła zmieniła nazwę na Liceum Mechaniki Rolnej I i II stopnia. Rozpoczął się nowy okres historii najstarszej szkoły mechanizacji rolnictwa w Polsce. W byłej stajni majątku Potockich przeprowadzono remont kapitalny, urządzono sale lekcyjne i sypialnie internatowe. Zorganizowano internat w budynku zwanym obecnie "hotelikiem". W dotychczasowych salach sypialnych tzw. "krzywej szkoły" urządzono sale dydaktyczne - klasy. W 1954 roku szkoła otrzymała nazwę Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Łańcucie, początkowo o czteroletnim, a od 1958 r. o pięcioletnim okresie nauczania. Dzięki staraniom dyrektora szkoły nadszedł czas na pierwszą prawdziwą inwestycję w szkole. Rozpoczęto budowę nowoczesnego, jak na te czasy, internatu. Uczniowie wprowadzili się do niego w styczniu 1956 roku. Od momentu przejęcia Ośrodka na "Górnym", szkoła stała się właścicielem gospodarstwa rolnego. Prowadzono tu hodowlę krów mlecznych, trzody chlewnej i trzymano legendarnego konia "siwka". Pola położone w południowej części Łańcuta i w Krzemienicy stanowiły również własność szkoły. Pod koniec lat 50-tych zatwierdzono plan rozbudowy obiektów szkolnych. Ogromny wkład pracy w budowę wnieśli uczniowie i nauczyciele. Dziś trudno uwierzyć, że wykopy pod szkołę na piwnicę wykonali ręcznie uczniowie z udziałem nauczycieli. 1 września 1961 r. rozpoczęto naukę w nowym budynku szkolnym.

Nowa perspektywa awansu dla szkoły otworzyła się po utworzeniu w obiektach szkoły Punktu Konsultacyjnego Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie. Dostosowano do potrzeb uczelni m. in. pracownie chemii, fizyki, gleboznawstwa, anatomii zwierząt, zoologii, botaniki, mikrobiologii i meteorologii, co znacznie przekraczało potrzeby dydaktyczne szkoły. W latach 1966-1967 dobudowano na nowym gmachu szkoły drugą kondygnację oraz wybudowano nowe warsztaty szkolne. Po utworzeniu zasadniczych klas zawodowych w 1975 roku szkoła przyjęła nazwę Zespół Szkół Rolniczych, a trzy lata później Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Łańcucie. Szkoła nawiązała kontakty zagraniczne. Uczniowie wyjeżdżali na praktyki zawodowe do Niemiec, Austrii i Francji. Dowodem uznania dla szkoły jest niewątpliwie fakt, że w 1995 roku Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Łańcucie powołany został w skład Krajowej Rady Szkół Mechanizacji Rolnictwa. Radę stanowi dziesięć najbardziej prestiżowych liczących się w kraju szkół.

 

Dziś szkoła funkcjonuje pod nazwą Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Inglota w Łańcucie. Kształci młodzież na poziomie 4- letniego technikum w zawodach: technika pojazdów samochodowych, technika architektury krajobrazu oraz technika geodety. W 3-letniej Zasadniczej Szkole Zawodowej można kształcić się w zawodzie mechanika pojazdów samochodowych.

opr. na postawie www.zstlancut.pl

zdjęcia archiwalne: www.pbc.rzeszow.pl/

 


Biorąc pod uwagę fakt, że skrzynka została ukryta na terenie szkolnym i to, że obok znajduje się bursa międzyszkolna oraz warsztaty, prosze o bardzo ostrożne podejmowanie kesza. Szkoła przetrwała różne perturbacje - nie chciałbym, aby tego kesza trzeba było szybko archiwizować. Nie proponuję zbliżać się w okolice ukrycia skrzynki między godziną 7 a 16. Teren szkoły jest ogrodzony, jednak cały czas ogólno dostepny. Miłego keszowania!

 Opencaching.pl - Statystyka dla mackand

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Budynek nowej szkoły
Tzw. "krzywa szkoła"
Zabytkowy spichlerz, pozostałość folwarku "Górne"