Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Samarytanie z Markowej. "Sancti eritis" 5 - OP63E9
Męczeństwo Rodziny Ulmów
Właściciel: mackand
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 230 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 06-04-2013
Data utworzenia: 06-04-2013
Data opublikowania: 06-04-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 30-09-2016
38x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
8 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bestje, dziedz10, frater86, hadi, karolek1240, kris walker, matilis, Picek, Qsiaki, suzana, szubi, tomgos76
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali w Markowej koło Łańcuta. Józef Ulma urodził się w 1900 r., jego żona Wiktoria była 12 lat młodsza. Mieli sześcioro dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów – pięciu mężczyzn z Łańcuta o nazwisku Szall oraz Laykę i Gołdę Goldman wraz z córką jednej z nich. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu zapukali hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży i dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

Rodzina Ulmów

 żródło: http://blogmedia24.pl/node/44052

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. W 2011 r. dokumenty trafiły do Watykanu. Męczennicy z Markowej są w grupie ponad 100 innych męczenników II wojny światowej.

24 marca 2004 we wsi odsłonięto pomnik poświęcony rodzinie Ulmów.  Powstał on z pieniędzy zebranych wśród mieszkańców Markowej. Jest to prostokątny mur z cegieł, w którym umieszczono urny. Na pomniku widnieje napis: „Ratując życie innych, złożyli w ofierze własne. Józef Ulma, jego żona Wiktoria oraz ich dzieci: Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś, Marysia, Nienarodzone, ukrywając ośmiu starszych braci w wierze, Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów, zginęli wraz z nimi w Markowej 24 marca 1944 r. z rąk niemieckiej żandarmerii. Niech ich ofiara będzie wezwaniem do szacunku i okazywania miłości każdemu człowiekowi! Byli synami i córkami tej ziemi. Pozostaną w naszym sercu”.

 W  ostatnim czasie rozpisano przetarg na budowę w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. Jego projektantem jest pracownia Nizio Design International, która odpowiada m.in. za aranżację Muzeum Powstania Warszawskiego. Obiekt ma być gotowy najpóźniej za dwa lata.

Kesz upamiętnia rozpoczęty 24 marca 2013 r. w powiecie łańcuckim Rok Rodziny Ulmów. „Poświęcenie rodziny Ulmów, (…) winno być zaliczone do tego nurtu w tradycji narodu polskiego, który zasługuje na naszą pamięć i szczególną wdzięczność” – napisali w uzasadnieniu uchwały radni.

opr. na podstawie: www.ekai.pl

 

Skrzynka zawiera dziewięć numerowanych certyfikatów dla pierwszych znalazców. Proszę o delikatne obchodzenie się z keszem.

Opencaching.pl - Statystyka dla mackand

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Spadochroniarz - Całkowity dystans: 32 km

Obrazki/zdjęcia
Pomnik Rodziny Ulmów
Pamiątkowa tablica na pomniku
Gdzieś tutaj