Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół Łaski - KG - OP6339
Poznając Kamienną Górę.
Właściciel: smoq
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 472 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 30-03-2013
Data utworzenia: 24-03-2013
Data opublikowania: 30-03-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 23-07-2014
32x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
4 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Historia: 
Po pokoju westfalskim kończącym wojnę 30-letnią cesarska Austriia ze zdwojoną energią przystąpiła na Śląsku do rekatolizacji. Tylko w latach 1648-1654 protestantom odebrano 656 kościołów i wypędzono 500 pastorów. Ewangelicy z Kamiennej Góry i okolic musieli udawać się na nabożeństwa do Jawora i Świdnicy, ponieważ tylko w tych miastach wyrażono zgodę na budowę świątyń (Kościoły Pokoju). Nie zaprzestali wszelkich starań na o pozwolenie na budowę własnej świątyni. Zgodę taką uzyskali w ramach układu zawartego między królem szwedzkim Karolem XII, a cesarzem Austrii w Altranstadt w 1707 roku. Zwrócono śląskim ewangelikom 104 kościoły i zgodzono się na wybudowanie 6 Kościołów Łaski. Jeden z tych kościołów miał powstać w Kamiennej Górze (pozostałe w Jeleniej Górze, Cieszynie, Żaganiu, Kożuchowie, Miliczu). Po wielu prośbach, jakie kamiennogórzanie składali w Legnicy i we Wrocławiu, otrzymali zezwolenie na zwrócenie się z prośbą do samego cesarza. Wysłano pełnomocników miasta do Wiednia, którzy po pewnym czasie zawiadomili mieszczan, że istnieje nadzieja na uzyskanie zgody cesarskiej na budowę kościoła pod warunkiem, że cesarz otrzyma od miasta "prezent" w wysokości 30 tys. Guldenów. Składały daniny poszczególne cechy i prywatni ludzie. Koszty budowy obliczono na 80 tys. guldenów. Wreszcie pod koniec 1709 roku mieszczanie kamiennogórscy otrzymali potrzebne zezwolenie. Model kościoła zatwierdzony został 14 maja 1709 roku. Projektantem kościoła był słynny śląski architekt, Szwed i protestant, Marcin Frantz (1679-1742), który urodził się w rodzinie budowniczego miejskiego w szwedzkim wówczas Revalu, obok Talina. Od 1705 roku Marcin Frantz pracował w Legnicy przy wznoszeniu kościoła i budynków kolegium jezuickiego. W tym samym czasie co w Kamiennej Górze, prowadził jednocześnie budowę kościoła Łaski w Jeleniej Górze (1709-1718).
 

Kamień węgielny pod kościół położono 6 czerwca 1709 roku. Na uroczystości była obecna Rada Parafialna, Deputowani, mieszkańcy miasta. Starym zwyczajem budowniczy i zatrudnieni murarze, każdy z trzech wziął do rąk kielnie z zaprawą i uderzeniem młotkiem w kamień rozpoczęto budowę. W 1717 roku zamieszczono na wieży dzwon. Uroczyste poświęcenie i nadanie wezwania Trójcy Świętej nastąpiło 8 października 1720 roku. Przez parę następnych lat świątynie doposażono. 18 października 1722 roku odprawił inauguracyjne nabożeństwo pastor Gotfryd Minor sprowadzony z Ciepłowodów. Najdroższym wyposażeniem był ołtarz, ambona i organy. Organy wykonał wrocławski budowniczy organ Ignacy Meinzel kontraktem z 29 września 1723 roku za które zapłacono 3100 talarów. Ołtarz zbudował z kontraktu z 11 grudnia 1723 roku Beniamin Gottlieb z Lubania; kosztował 1100 talarów, a praca nad nim trwała dwa lata. Za jego wykonanie zapłacili dwaj kupcy wrocławscy urodzeni w Kamiennej Górze - Gebhardt i Sommer. Rzeźbiarz ambony jest nieznany. Piękny kolor niebieski na emporach w 1732 roku ufundował baron ze Świdnicy. W 1724 roku zainstalowano w kościele organy, rok później ustawiono ołtarz, a w 1766 roku umieszczono na wieży kościelnej zegar. Kościół mógł pomieścić nawet 5 tys. Osób. Na uwagę zasługuje fakt, że kamiennogórska świątynia jest bardzo podobna do kościoła świętej Katarzyny w Sztokholmie, uległa jednak znacznym modyfikacją i została dostosowana do miejscowych, tradycyjnych wymagań, w duchu siedemnastowiecznej śląskiej, protestanckiej tradycji budowlanej. Dla niej to w dalszym ciągu były obowiązującymi wzorami były kościoły Pokoju. Jednak zarówno rozwiązanie architektoniczne jak i kombinacja przestrzenna jest charakterystyczna dla okresu baroku.
 
 
Działania wojenne nie dotknęły kościoła. Jednak po II wojnie światowej z nie użytkowanej świątyni wywiezione zostały do Kościoła Garnizonowego w Warszawie ważne elementy wyposażenia: ołtarz, chrzcielnica, organy, ambona, żyrandole i dzwony. Do 1958 roku, kiedy to księżą katoliccy rozpoczęli remont, budowla ulegała powolnemu niszczeniu. W ramach prac remontowych odnowiono pokrycie i wzmocniono wierzbę dachową, oszklono okna i rozpoczęto tynkowanie wnętrz. Przyspieszenie prac remontowych nastąpiło w 1966 roku, kiedy to administratorem kościoła zostaje ksiądz Stanisław Książek. W ramach szybko postępujących prac zakończono tynkowanie i malowanie wnętrza, remont posadzki i empory (drugą kondygnacje empor rozebrano), wyposażono kościół w ołtarz, organy i ławki. Obok kościoła została ustawiona dzwonnica o konstrukcji stalowej, wyposażona w trzy dzwony. We wnętrzach kościoła wykonano polichromie autorstwa Jana Molgi i Pawła Mitka. Malowidła przedstawiają Matkę Bożą Różańcową oraz szereg postaci z historii Polski składających jej hołd. Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w takiej formie stoi do dzisiaj.
 
Bryła kościoła:
Obiekt o kilkuczłonowej bryle, masywnej, zbudowany z połączonych ze sobą brył o formach kwadratu. W centrum dominująca bryła oparta na planie krzyża greckiego zwieńczona czterospadowym mansardowym dachem. Uproszczona artykulacja elewacji sprowadzona została do płaskich lizen łączonych belkowaniem. Natomiast do ramienia mieszczącego prospekt organowy dostawiono masywną kwadratową wieżę, zwieńczoną przysadzistym cebulastym hełmem z prześwitem arkadowym. Wieża z portalem w przyziemiu, oraz dostawiona na tej samej osi zakrystia, podkreślają w bryle wydłużony charakter budowli, zaznaczony wewnątrz umieszczeniem na tej samej osi ołtarza i prospektu organowego.
źródło: kamiennagora.tvkg.net
zdjęcia: dolny-slask.org.pl 
Skrzyneczka:
Skrzyneczka to pojemnik klipsowy z maskowaniem ukryty w pobliżu kościoła. Jak podejdziesz na koordy to odrazu będziesz wiedział gdzie szukać :)
Miejsce raczej ustronne, chociaż nie brakune spacerowiczów. Weź ze sobą coś do pisania. Podejmując odkładaj w to samo miejsce i zadbaj o dobre maskowanie.
W środku na starcie: Logbook + 3 certyfikaty dla pierwszych znalazców oraz garść fantów na wymianę i 2 geokrety.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wnętrze
Oryginalne organy
Ówczesny ołtarz
Od strony nieistniejącej już bramy wjazdowej.
Wpisy do logu: znaleziona 32x nieznaleziona 3x komentarz 2x Wszystkie wpisy