Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej - OP6146
Koścół parafialny w Lutomiersku
Właściciel: Nefryt+
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 160 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 15-02-2013
Data utworzenia: 16-02-2013
Data opublikowania: 16-02-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 19-03-2015
24x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
5 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kolejnym bardzo charakterystycznym miejscem wartym odwiedzenia w Lutomiersku jest kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Lutomiersku
Historia parafii Lutomiersk sięga średniowiecza. Pierwsza świątynia pw. św. Bartłomieja, erygowana w 1284 roku przez abp. Jakuba Świnkę, spłonęła podczas pożaru miasta w 1529 roku. Jej funkcję przejął nowy kościół pod tym samym wezwaniem, wzniesiony w latach 1530-1532 przez rodzinę Lutomierskich. Na fali reformacji, około 1570 roku, Balcer Lutomierski, przyjąwszy kalwinizm, przekazał go kalwinom. Kościół powrócił do pierwotnych użytkowników w połowie XVII wieku dzięki dziedzicowi Lutomierska Andrzejowi Grudzińskiemu, który nawrócił się z kalwinizmu. Obecny dom Boży przy ulicy Kościuszki 5 oddany Matce Bożej Szkaplerznej (i św. Walentemu – drugiemu patronowi) wybudowała w latach 1775-1781 Barbara z Duninów Sanguszkowa, a poświęcił abp Antoni Ostrowski. Poważnie uszkodzony pociskami artylerii niemieckiej w 1914 roku, został odnowiony staraniem wiernych. W okresie II wojny Niemcy użytkowali go jako magazyn, a u schyłku walk Rosjanie przetrzymywali tu jeńców  Późnobarokowy kościół z prezbiterium zwróconym na zachód – to murowana budowla na planie prostokąta, opięta uskokowymi przyporami, kryta dachem dwuspadowym. Główne wejście znajduje się w fasadzie wschodniej – rozczłonkowanej pilastrami, gzymsem i niszami, zwieńczonej barokowym szczytem. Pilastry i profilowany gzyms są też elementem dekoracyjnym ścian wewnętrznych. Nawę i węższe od niej prezbiterium przykrywa płaski strop z przedstawieniami tajemnic różańcowych. Wnętrze posiada XVIII-wieczny wystrój. W prezbiterium stoi ołtarz główny z obrazami Matki Bożej Różańcowej, św.Jana od Krzyża i Świętej Trójcy oraz rzeźbami św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa. Drewniane galeryjki po bokach ołtarza stanowią wejścia na piętra nad kruchtą i zakrystią oraz na ambonę. W nawie usytuowane są ołtarze boczne Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Walentego. Wystrój dopełniają obrazy św. Barbary, Chrztu Pana Jezusa w Jordanie, św. Michała Archanioła wieku, rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego i św. Magdaleny oraz stacje Drogi Krzyżowej. Przy świątyni działają: ministranci, schola, asysta, Żywa Róża, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Caritas i duszpasterstwo chorych. Odpusty parafialne odbywają się 14 lutego (św. Walentego) oraz w niedzielę przed 16 lipca (Matki Bożej Szkaplerznej). W święto św. Bartłomieja – patrona pierwszego kościoła – odprawiana jest Msza święta na wzgórzu, gdzie był on usytuowany.

Kesz:

Skrzyneczka typu mikro niemagnetyczna. Koniecznie zabierz coś do pisania oraz pensete do wyciągnięcia logbooka!. W środku tylko logbook. Ponieważ w ciągu dnia przed kościołem panuje duży ruch a kościelny jest niezwykle czujny umieściłem skrzyneczkę nieco na uboczu gdzie powinno być nieco łatwiej podjąc skrzynkę bez zwracania na siebie niepotrzebnej uwagi.


Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 24x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy