Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Powstanie Styczniowe w Warszawie - OP601A
Owner: Namarie
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 97 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-01-2013
Date created: 20-01-2013
Date published: 22-01-2013
Last modification: 15-10-2013
54x Found
3x Not found
2 notes
watchers 7 watchers
139 visitors
38 x rated
Rated as: Good
4 x recommended
This cache is recommended by: Elvis7, Krysiul, michael50, tygryskris
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Dziś mija dokładnie 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.   

22 stycznia 1863 roku w Warszawie Komitet Centralny Narodowy wydał manifest wzywający do powstania, w którym ogłasza "wszystkich synów Polski, bez różnicy wiary i rodu, pochodzenia i stanu, wolnymi i równymi obywatelami kraju. Ziemia, którą Lud rolniczy posiadał dotąd na prawach czynszu lub pańszczyzny, staje się od tej chwili bezwarunkową jego własnością, dziedzictwem wieczystym. Właściciele poszkodowani wynagrodzeni będą z ogólnych funduszów Państwa" oraz wzywa "Do broni więc, Narodzie Polski, Litwy i Rusi, do broni!  bo godzina wspólnego wyzwolenia już wybiła!"

Dlaczego w styczniu? Społeczeństwo już od dawna szykowało się do powstania. Zamierzono wywołać je na wiosnę. Chcąc udaremnić powstanie, margrabia Wielopolski zarządził w połowie stycznia dodatkowy pobór do wojska rosyjskiego, tzw. brankę. Standardowa słuzba trwała 25 lat, rekruci byli celowo wysyłani w odległe regiony Rosji, gdzie walczyli za cara. I zazwyczaj ginęli. Wracało jakieś 10%. Na dodatek tym razem zmieniono zasady - do tej pory o przydziale decydowały losy, teraz sporządzono imienne listy obejmujące ponad 12 tys. osób podejrzanych o przynależność do organizacji patriotycznych. Branka była dodatkowo wzmożona w rejonach  niechętnych carowi, szczególnie w znanej już z licznych antycarskich wystąpień Warszawie. By uchronić się przed branką  tutejsza młodzież zaczęła masowo uciekać do Kampinosu. Szybko zaczęły się tam formować oddziały powstańcze...  

Z Powstaniem Styczniowym Warszawa była mocno związana. Przede wszystkim przed jego wybuchem tu odbywały się główne manifestacje, tu wojsko strzelało do demonstrantów.. W trakcie powstania w Warszawie znajdowała się siedziba Rządu Narodowego. Samych walk w rejonie nie było wiele - skutecznie zniechęcało do tego zagrożenie ostrzałem z niedawno wybudowanej Cytadeli. Odbywały się tu jedynie pojedyńcze akcje i niewielkie potyczki.

Sama Cytadela była również miejscem więzienia i tortur. I licznych egzekucji - co upamiętnia tablica wmurowana przed Bramą Straceń. 5 sierpnia 1864 roku na stokach Cytadeli stracono ostatniego dyktatora Powstania, Romualda Traugutta oraz pozostałych członków Rządu Narodowego.   

 

Co  dokładnie działo się w Warszawie?

Cóż, zapraszam do zabawy w historyka i znalezienia odpowiedzi  na następujące pytania:

1. W lutym 1861 w czasie demonstracji w XXX rocznicę Bitwy o Olszynkę Grochowską  zabito kilku  demonstrantów. Ich pogrzeb na Powązkach stał się wielką manifestacją solidarności wszystkich stanów Królestwa.  Ilu było poległych ? (A)

2.  W czasie demonstracji w kwietniu 1861 wojsko ostrzelało bezbronny tłum. Zginęło wiele osób, a kilkaset było rannych. Ilu zginęło? Cyfra dziesiątek to  B.

3. W czasie Powstania we wrześniu 1863 roku przeprowadzono nieudany zamach na namiestnika Fiodora Berga. Z Domu Interesów Zamoyskiego na Nowym Świecie 69 na karetę z namiestnikiem zrzucono kilka bomb. Sam Berg wyszedł cało, ale w ramach zemsty Kozacy zdemolowali cały budynek. Cenne rzeczy zrabowano, resztę - w tym meble - wyrzucono przez okno, ułożono ogromny stos i podpalono. Ze znajdującego się tam mieszkania siostry (nieżyjącego już wtedy) Fryderyka Chopina wyrzucono wszystkie zachowane po nim pamiątki, w tym jego dawny fortepian. "Jękły głuche kamienie, Ideał sięgnął bruku." - jak napisał Norwid. Jak miała na imię siostra Chopina?  Ilość samogłosek w jej imieniu  = C

4. Naczelnik Warszawy Aleksander Waszkowski wyprowadził z kasy Banku Polskiego przy placu Bankowym kwotę 3,6 mln złotych oraz D00 000 rubli, które przekazał powstańcom. Ile wynosiło D ?

5. W kwietniu 1864 aresztowano ostatniego przywódcę powstania - Romualda Traugutta w nieistniejącym już domu przy ul. Smolnej. Jaki był numer tego domu? E

6.  Współrzędne skrzynki wskazują Krzyż Traugutta - miejsce stracenia  jego i reszty Rządu Narodowego.  Mała tabliczka na krzyzu i napis na murku obok mówią, kto ufundował krzyż. Był to Cech ... . Ilość liter w pierwszym słowie +1 = F.

Skrzynka znajduje się niedaleko. Jej prawdziwe współrzędne to:

N 52°  15.CAD   E 21°   00.EBF

 

Edit: Mała zmiana w pytaniu nr 3. Jak sie okazało, czasem w internecie można było się natknąć na inną odpowiedź - więc żeby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości trochę zmieniam pytanie. Prawidłowa odpowiedź wciąż ta sama.. 

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 355 times, Hits: 60 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
SPOILER!