Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Powstanie Styczniowe w Warszawie - OP601A
Właściciel: Namarie
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 97 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-01-2013
Data utworzenia: 20-01-2013
Data opublikowania: 22-01-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 15-10-2013
54x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 7 obserwatorów
139 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: dobra
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Elvis7, Krysiul, michael50, tygryskris
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dziś mija dokładnie 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.   

22 stycznia 1863 roku w Warszawie Komitet Centralny Narodowy wydał manifest wzywający do powstania, w którym ogłasza "wszystkich synów Polski, bez różnicy wiary i rodu, pochodzenia i stanu, wolnymi i równymi obywatelami kraju. Ziemia, którą Lud rolniczy posiadał dotąd na prawach czynszu lub pańszczyzny, staje się od tej chwili bezwarunkową jego własnością, dziedzictwem wieczystym. Właściciele poszkodowani wynagrodzeni będą z ogólnych funduszów Państwa" oraz wzywa "Do broni więc, Narodzie Polski, Litwy i Rusi, do broni!  bo godzina wspólnego wyzwolenia już wybiła!"

Dlaczego w styczniu? Społeczeństwo już od dawna szykowało się do powstania. Zamierzono wywołać je na wiosnę. Chcąc udaremnić powstanie, margrabia Wielopolski zarządził w połowie stycznia dodatkowy pobór do wojska rosyjskiego, tzw. brankę. Standardowa słuzba trwała 25 lat, rekruci byli celowo wysyłani w odległe regiony Rosji, gdzie walczyli za cara. I zazwyczaj ginęli. Wracało jakieś 10%. Na dodatek tym razem zmieniono zasady - do tej pory o przydziale decydowały losy, teraz sporządzono imienne listy obejmujące ponad 12 tys. osób podejrzanych o przynależność do organizacji patriotycznych. Branka była dodatkowo wzmożona w rejonach  niechętnych carowi, szczególnie w znanej już z licznych antycarskich wystąpień Warszawie. By uchronić się przed branką  tutejsza młodzież zaczęła masowo uciekać do Kampinosu. Szybko zaczęły się tam formować oddziały powstańcze...  

Z Powstaniem Styczniowym Warszawa była mocno związana. Przede wszystkim przed jego wybuchem tu odbywały się główne manifestacje, tu wojsko strzelało do demonstrantów.. W trakcie powstania w Warszawie znajdowała się siedziba Rządu Narodowego. Samych walk w rejonie nie było wiele - skutecznie zniechęcało do tego zagrożenie ostrzałem z niedawno wybudowanej Cytadeli. Odbywały się tu jedynie pojedyńcze akcje i niewielkie potyczki.

Sama Cytadela była również miejscem więzienia i tortur. I licznych egzekucji - co upamiętnia tablica wmurowana przed Bramą Straceń. 5 sierpnia 1864 roku na stokach Cytadeli stracono ostatniego dyktatora Powstania, Romualda Traugutta oraz pozostałych członków Rządu Narodowego.   

 

Co  dokładnie działo się w Warszawie?

Cóż, zapraszam do zabawy w historyka i znalezienia odpowiedzi  na następujące pytania:

1. W lutym 1861 w czasie demonstracji w XXX rocznicę Bitwy o Olszynkę Grochowską  zabito kilku  demonstrantów. Ich pogrzeb na Powązkach stał się wielką manifestacją solidarności wszystkich stanów Królestwa.  Ilu było poległych ? (A)

2.  W czasie demonstracji w kwietniu 1861 wojsko ostrzelało bezbronny tłum. Zginęło wiele osób, a kilkaset było rannych. Ilu zginęło? Cyfra dziesiątek to  B.

3. W czasie Powstania we wrześniu 1863 roku przeprowadzono nieudany zamach na namiestnika Fiodora Berga. Z Domu Interesów Zamoyskiego na Nowym Świecie 69 na karetę z namiestnikiem zrzucono kilka bomb. Sam Berg wyszedł cało, ale w ramach zemsty Kozacy zdemolowali cały budynek. Cenne rzeczy zrabowano, resztę - w tym meble - wyrzucono przez okno, ułożono ogromny stos i podpalono. Ze znajdującego się tam mieszkania siostry (nieżyjącego już wtedy) Fryderyka Chopina wyrzucono wszystkie zachowane po nim pamiątki, w tym jego dawny fortepian. "Jękły głuche kamienie, Ideał sięgnął bruku." - jak napisał Norwid. Jak miała na imię siostra Chopina?  Ilość samogłosek w jej imieniu  = C

4. Naczelnik Warszawy Aleksander Waszkowski wyprowadził z kasy Banku Polskiego przy placu Bankowym kwotę 3,6 mln złotych oraz D00 000 rubli, które przekazał powstańcom. Ile wynosiło D ?

5. W kwietniu 1864 aresztowano ostatniego przywódcę powstania - Romualda Traugutta w nieistniejącym już domu przy ul. Smolnej. Jaki był numer tego domu? E

6.  Współrzędne skrzynki wskazują Krzyż Traugutta - miejsce stracenia  jego i reszty Rządu Narodowego.  Mała tabliczka na krzyzu i napis na murku obok mówią, kto ufundował krzyż. Był to Cech ... . Ilość liter w pierwszym słowie +1 = F.

Skrzynka znajduje się niedaleko. Jej prawdziwe współrzędne to:

N 52°  15.CAD   E 21°   00.EBF

 

Edit: Mała zmiana w pytaniu nr 3. Jak sie okazało, czasem w internecie można było się natknąć na inną odpowiedź - więc żeby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości trochę zmieniam pytanie. Prawidłowa odpowiedź wciąż ta sama.. 

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 355 razy, trafień: 60 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
SPOILER!