Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kuczka miasta czterech kultur - OP5FE2
żydowskie pomieszczenie na czas Sukkotu
Właściciel: Ewca
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 212 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 17-01-2013
Data utworzenia: 17-01-2013
Data opublikowania: 17-01-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 24-03-2014
69x znaleziona
3x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 7 obserwatorów
5 odwiedzających
50 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Sukkot jest jednym ze świąt żydowskich, obchodzonym od czasów starożytnych. Było one wtedy ściśle związane ze żniwami. Święto należy do świąt radosnych i upamiętnia mieszkanie w szałasach i namiotach (sukka, szałas, kuczka) podczas wyjścia z Egiptu i wędrówki do Kanaanu. W starożytności szałasy były budowane ze słomy lub z gałęzi oliwnych bądź palmowych. Zdobiono je wewnątrz owocami, oliwkami, orzechami czy nawet tkaninami, co miało stanowić symbol boskiego przybytku. Ustawiano je na płaskich dachach domostw, podwórzach, publicznych placach oraz przedsionkach Świątyni. Talmud mówi też o tym, że szałas powinien być zbudowany tak, aby „nocą można było widzieć (z jego wnętrza) gwiazdy na niebie”. Rozpoczyna się pięć dni po święcie Jom Kippur, a dwa tygodnie po rozpoczęciu roku. Przez siedem dni święta ortodoksyjni żydzi mieszkają poza domem w budach pod gołym niebem - w Izraelu często budowanych na balkonach. Podczas święta recytuje się psalmy i wykonuje się obrzęd kołysania bukietami splecionymi z gałązek palmy (lulaw), trzech gałązek mirtu (hadasa), dwóch gałązek wierzbylewej. Kołysanie wykonuje się na cztery strony świata oraz w górę i w dół na znak czci dla Stwórcy tych darów. Następnie ludzie udają się na codzienną procesję, którym towarzyszą modły o dobre plony. Inną ceremonią jest obrzęd czerpania wody w dzień Szmini Aceret, będący kulminacją święta. (arawa) trzymanymi w prawej ręce i owocami etrogu w 

 

Święto zamyka dzień ósmy tzw. Simchat Tora ("Radość Tory"), w którym obnoszone są w radosnej

procesji zwoje Tory siedmiokrotnie wokół świątyni. Ten dzień jest tak radosnym dniem, że jako jedyny czas w roku nawet dzieci otrzymują możliwość dotknięcia świętych zwojów pisanych świętymi literami (które dozwolone są jedynie kapłanom).

Kuczka, Jerozolima, Izrael.

W święto Szałasów rozpoczyna się druga sesja Knesetu.

 

Ale Kuczki nie znajdują się jedynie w Izraelu...

Łódź jako stolica czterech kultur, też je posiadała i parę z nich posiada do dziś. Łódzkie kuczki to nieliczne pozostałości po bogatej kulturze żydowskiej w Łodzi. W polskim klimacie często przeradzały się one w altany i ganki. Oprócz jednej gdzie znajduje się skrzynka inne zachowały się np. przy 6 sierpnia 5, Ciechocińskiej 23, Starorudzkiej 10/12,  Piotrkowskiej 28, Targowej 10, Więckowskiego 8, Wigury 18, Piotrkowskiej 65 i  Więckowskiego 6. A zachowały się prawdopodobnie dlatego, że unikano ozdabiania ich symbolami kulturowymi i religijnymi na zewnątrz. Najczęściej budowano je od strony podwórza, aby zachować intymność i spokój podczas modlitwy.

opis na podstawie wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sukkot) i artykułuInstytutu Antropologii i Etnologii UAM (http://etnologia.amu.edu.pl/go.live.php/PL-H943/sukkot.html)

Kesz znajduje się po wejściu w bramę, przed tym zanim ukaże się naszym oczom kuczka. Podwórze samo w sobie jest bardzo nadszarpnięte przez czas i historię. Coś mnie w nim urzekło. Uwaga na gołębie, które udają koty i grzebią wściekle w śmietnikach. W dzień brama jest dosyć „oblegana” przez mieszkańców. Skrzynka jest magnetykiem, nie schowanym w żaden wyjątkowy sposób, może zbyt mało wyjątkowy, ale nie chciałam by keszynka przeszkadzała kamieniczanom. Zachowaj ostrożność, aby nie spadła. Uwaga na przechodniów! Widać Cię będzie - keszerze z deptaka, przy podejmowaniu skrzynki.  Serdecznie proszę o wyrozumiałość i szczere opinie, ponieważ jest to mój pierwszy kesz.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.