Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Park Szwedzki 1 - OP5FDF
Park Szwedzki w Szczawnie-Zdroju (Bad Salzbrunn )
Właściciel: bezmiar
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 427 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 17-01-2013
Data utworzenia: 17-01-2013
Data opublikowania: 17-01-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 06-01-2017
82x znaleziona
6x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
6 odwiedzających
50 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bibi1954
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Tym razem zapraszam do bardzo urokliwego miejsca jakim jest Park Szwedzki w Szczawnie-Zdroju. Warto pospacerować alejkami, popatrzeć na pomniki przyrody i oczywiście znaleść kesza.
Został on założony w drugiej połowie XIX wieku na terenie rozległych łąk. Jak pozwala stwierdzić plan uzdrowiska z 1891 roku, łąki te zajmowały pierwotnie wydłużony pas terenu. Od północy ograniczała je droga prowadząca do wzniesionego w stylu szwajcarskim zajazdu zwanego dworem Idy – obecnie hotel Dworzysko. Od południa opierały się one o drogę lokalną, biegnącą w kierunku Konradowa. Pośrodku tego terenu znajdowało się niewielkie wzniesienie, a we wschodniej części dwa stawy zwane Szwedzkimi, które dały parkowi nazwę. Tylko nieliczne enklawy zieleni w postaci małych skupisk drzew wdzierały się klinem na teren łąk.
 
Wszystkie te elementy wykorzystane zostały następnie przy zakładaniu parku, który otrzymał postać założenia krajobrazowo-naturalistycznego. Rozległe łąki sprzyjały formowaniu wielkich polan, okolonych drogami spacerowymi. Wzdłuż dróg, zwłaszcza w miejscu ich przecięcia, skoncentrowano skupiny drzew kształtujących wnętrza parkowe Dawne trakty lokalne włączone zostały w pobrzeżną promenadę, przy czym drogę północną, prowadzącą do dworu Idy już wcześniej obsadzono drzewami tworzącymi aleję. Niezbyt bogata sieć dróg spacerowych zagęszcza się w części wschodniej założenia, bowiem w miejscu tym łączą się one ze ścieżkami okalającymi stawy. Na niewielkim terenie położonym między dwoma stawami, po ich południowej stronie usytuowany był budynek, który nie zachował się do naszych czasów. 

W latach następnych aż po czasy nam współczesne, pierwotnie krajobrazowo-naturalistyczne założenie z rozległymi polanami, długimi ciągami spacerowymi i niewielką stosunkowo ilością drzew, ewoluowało w kierunku parku miejskiego. Spowodowało to powstanie gęstej sieci ścieżek spacerowych, które szczelnie, z wyjątkiem części zachodniej, w miarę równomiernie pokryły cały teren. Rozbudowany również został układ wodny wzbogacony o przeważnie peryferyjnie prowadzone strumienie (być może pozostałości dawnego systemu melioracyjnego). Na stawach, pełniących w zimie funkcję lodowiska, ukształtowano niewielkie wysepki. Systematycznie wprowadzany drzewostan mieszany, zakomponowany w większe skupiny, małe grupylub sadzony pojedynczo, zajął znaczną część dawnych rozległych polan, ograniczając ich teren do niewielkich wnętrz parkowych. Różnice wysokości pokonane zostały przy pomocy licznych schodów, zbudowanych w wielu miejscach.
Obecnie stawy posiadają brzegi umocnione kamieniami. Ponad brzegami, miejscami zachowały się pozostałości kamiennych tarasów widokowych z kutymi balustradami. Natomiast w części wschodniej parku znajduje się prostokątny taras ziemny, dostępny dzięki schodom. W kierunku zachodnim drzewostan parkowy zagęszcza się, przechodząc w zwarty las, z nikłymi śladami dawnych dróg spacerowych.

 

W drzewostanie parkowym wyróżniają się dwie grupy: naturalna i przekształcona z licznymi gatunkami introdukowanymi.
 
Część naturalna nieznacznie odbiega od typowego lasu mieszanego górskiego. Gatunkami panującymi są: buk zwyczajny, dąb szypułkowy, jesion wyniosły, klon jawor, klon pospolity, świerk pospolity, sosna zwyczajna, modrzew europejski oraz daglezja zielona. W części tej występują bardzo przegęszczone podszyty z ekspansywnymi gatunkami takimi jak: bez czarny, głóg jednoszyjkowy, leszczyna pospolita, klon pospolity, jesion wyniosły. Runo ma charakter ziołoroślowy.
 
W części przekształconej występują bardzo cenne gatunki obce takie jak: cypryśnik błotny, skrzydłorzech kaukaski, modrzewnik chiński, miłorząb dwuklapowy, jodła grecka, jodła kalifornijska, buki zwyczjane odm. Purpurowa oraz takie rodzaje roślin jak: żywotniki, cyprysiki, jałowce, forsycje i wiele innych. W południowo-zachodnim skraju parku występują surowsze warunki, zarówno klimatyczne, jak również glebowe, co uwidacznia się w znacznie słabszych przyrostach drzew, osiągających w tej części parku dużo niższe wysokości.
 
Orientacyjny skład gatunkowy drzewostanu wygląda następująco:
 
 
- Świerk pospolity 337 drzew (14,00%)
- Modrzew europejski 309 drzew (12,90%)
- Daglezja zielona 270 drzew (11,30%)
- Buk zwyczajny 189 drzew (7,90%)
- Dąb szypułkowy 155 drzew (6,50%)
- Grab pospolity 129 drzew (5,40%)
- Lipa drobnolistna 112 drzew (4,70%)
- Klon jawor 84 drzewa (3,50%)
- Sosna czarna 60 drzew (2,50%)
- Klon pospolity 47 drzew (2,00%)
- Dąb czerwony 47 drzew (2,00%)
- Jesion wyniosły 44 drzewa (1,80%)
- Cis pospolity 31 drzew (1,30%)
- Sosna zwyczajna 30 drzew (1,30%)
- Dąb bezszypułkowy 29 drzew (1,20%)
- Pozostałe gatunki 527 drzew (22,0%)
 
W oparciu o sieć alejek, teren parku podzielono na sześć sektorów. Najcenniejszymi z dendrologicznego, jak również kompozycyjnego punktu widzenia są sektory I oraz II, znajdujące się we wschodniej części parku. Na ich terenie występuje najwięcej cennych gatunków stanowiących o wartości parku. Pozostała część drzewostanu parkowego ma charakter bardzo naturalny jednakże z licznymi pomnikowymi egzemplarzami gatunków rodzimych.

Kesz to mały pojemnik klipsowy w którym oprócz kilku fantów na wymianę zawiera logbook, ołówek oraz certyfikaty dla pierwszych 3 znalazców.
Ze względu na mugoli proszę zachować duuuużą czujność i pomysłowość :)
powodzenia, więcej keszy w parku na www.geocaching.com

 
ciekawe informacje można znaleźć tu http://pomniki-przyrody.odskok.pl/?p=2071 Flag Counter więcej skrytek w tym parku jest na http://www.geocaching.pl/
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.