Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
40.2 / SA - OP5DC0
no to grzejem
Właściciel: Silent A
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 173 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-11-2012
Data utworzenia: 25-11-2012
Data opublikowania: 25-11-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 21-12-2017
33x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
15 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

29 lipca 1921 rok

Do Polski już kolejny dzień z rzędu napływało niezwykle suche powietrze ze wschodu. Dzięki potężnemu deszczowemu niżowi umiejscowionemu ponad Irakiem, co w lipcu w tym regionie świata jest czymś zupełnie nie do pomyślenia, do Polski płynął strumień wyjątkowo gorącego powietrza znad terenów górskich i pustynnych od Iranu aż do Kazachstanu.

Upalne powietrze płynęło przez Rosję i trafiało do środkowych regionów Europy. Nad Polską osiągnęło skrajne wartości tylko dlatego, że kolidowało z chłodnymi masami powietrza związanymi z przesuwającym się na wschód Europy potężnym układem niskiego ciśnienia, niosącym ulewne deszcze i burze, który zatrzymał się nad Niemcami.

To był ostatni dzień tak upalnej i suchej aury, następnego dnia miało być już chłodniej, deszczowo i burzowo. 29 lipca 1921 roku zapisał się w historii polskiej meteorologii jako najgorętszy dzień. W Prószkowie, oddalonym od Opola o około 7 kilometrów na południe, na oficjalnej stacji meteorologicznej znajdującej się obok ówczesnego Królewskiego Zakładu Kształcenia w Zakresie Sadownictwa i Warzywnictwa, temperatura w cieniu osiągnęła plus 40,2 stopnia.

Dzisiaj Prószków znajduje się w Polsce, ale w 1921 roku wchodził w skład Rzeszy Niemieckiej. Rekordowy upał jaki nawiedził wówczas tereny znajdujące się w granicach dzisiejszej Polski odbył się kosztem ulew, powodzi i fali chłodów jakie dotknęły kraje Bliskiego Wschodu w samym środku pory suchej.

Rok 1921 zapisał się również w kartach historii światowej meteorologii jako jeden z czołówki najgorętszych lat od 1880 roku (na liście rekordów na 3 miejscu jest Poznań również 29 lipca 1921 roku z temperaturą 38,7) . Na 90. rocznicę w parku, gdzie była stacja meteo, zawisła pamiątkowa tablica. W kronikach zachowały się informacje o rekordzie i wyjątkowo gorącym lecie. Wtedy była wielka susza, rolnicy bardzo narzekali na słabe zbiory. W kronice jest też informacja, że z tego powodu odwołane były lekcje w szkole.

Żródło dostępne tutaj i tutaj, a tu rekordziki

Rekord nie został pobity do dzisiaj i jest oficjalnym rekordem temperatury w Polsce!

Nie udało mi się znaleźć miejsca gdzie była umieszczona stacja metreologiczna, skrzynke umieściłem jednak w parku, który sam w sobie był perełką na skalę europejska. Był ponieważ od lat popada w zapomnienie i ruinę, niestety.

Pojawiła się nadzieja dla pomologii - trwają rozmowy i ustalenia w sprawie przekazania budynków i terenu Uniwersytetowi Opolskiemu, który wykorzystał by ten teren do nauki.

***** Skrzynka

Skrzynka znajduje się w części parku nazwanej skwerem Stolla, tuż obok skamieniałego pnia cisa, liczącego sobie ok 2 mln lat! Cudo. Na koordach szukaj ławki i za nią jest ukryty skarb. Skrzynka to pikuś ale warto pozwiedzać park i zobaczyć jego cuda - opis parku z opisem proponowanej ścieżki do przejścia tutaj

***** Zawartość

Klasyka - logbook, certyfikaty, temperówka, ołówek, fanty na wymianę.

Zaparkować można na koordach parkingu i później w miare na azymut (oczywiście warto ominąć ruiny szklarni), można również wejść od głównej drogi.

 

Z Ciekawostek - obok skrzynki i skamieniałego pnia znajduje się zabytkowy dekiel kanalizacji pochodzący z Opola (dokładnie z Oppeln), wspominam o tym dlatego, że skrzyneczka o deklach jest in progress ;-)

 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Można parkować
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.