Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ringstand 58c - OP5DB7
Ringstand 58c
Właściciel: Ziutoslaw
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
geopath MRU
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 44 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-11-2012
Data utworzenia: 25-11-2012
Data opublikowania: 25-11-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 16-01-2015
49x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
114 odwiedzających
41 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ringstand 58c - schron strzelecki do ognia okrężnego, zwany potocznie "Tobrukiem" - była to konstrukcja Włoska, pierwszy raz wykorzystana w walce o Tobruk - stąd jego potoczna nazwa. Niemcy docenili zalety tego lekkiego schronu bojowego i zaczęli budować go w swoich liniach obrony. Przyjmuje się że pierwsze ringstand-y 58c powstały na wale atlantyckim. Na polskich odcinkach linii obrony był również masowo budowany, szczególnie w Punktach Oporu.

Zalety schronu R58c były nie do przecenienia. Cały schron był umieszczony poniżej linii gruntu - przez to świetnie zakamuflowany. Z ziemi wystawał tylko otwór w którym na specjalnej szynie posadowiony był karabin maszynowy - typu MG34 lub MG42. Miał możliwość prowadzenia ognia okrężnego - czyli w każdym kierunku. Nad powierzchnię gruntu wystawał tyko KM, i głowa obsługującego go żołnierza - więc ciężko było namierzyć i unieszkodliwić schron.

Dodatkowo wejście do każdego R58c było maskowane siatką maskującą rozwieszoną pomiędzy specjalnymi drutami wbetonowanymi w R58c (tzw. świńskie ogonki) a okopem.
Dodatkową zaletą R58c było małe zużycie materiałów i szybka budowa (około 11m3 betonu, budowa trwała około 25 dni). To była istotna zaleta, szczególnie pod koniec wojny, gdzie materiałów i wykwalifikowanych rąk do pracy brakowało.
Schron obsługiwany był przez 2 żołnierzy - strzelca i pomocnika (amunicyjnego). W razie ataku np. lotniczego, obsługa chroniła się w przedsionku schronu.
Ringstand 58c mógł też być uzbrojony m.in. w:
- wyrzutnik granatów
- miotacz płomieni
Używano go również jako stanowisko obserwacyjne (lornetki nożycowe), lub jako stanowisko łączności za pomocą światła.

(http://artnoise.pl/bunkry/index.php?ringstand-58c-d,16)

Co do skrzynki:

 

Aby odnaleźć malutką skrzyneczkę, należy zlokalizować R58c znajdujący się nad Obrą, niedaleko kompleksu Ludendorff. Kordy są orientacyjne (jednocześnie proszę przyszłych znalazców o podanie w miarę możliwości dokładniejszych), dlatego zamieściłem dużo zdjęć dzięki którym odnalezienie schronu nie powinno sprawić większej trudności. Należy odnaleźć ścieżkę z pierwszego zdjęcia która znajduje się pobliżu PzW 864, a następnie kierować się fotkami. Keszyk znajduje się w owym schronie w dość oczywistym miejscu, dla niecierpliwych spoiler. Nie zapomnijcie zabrać długopisu;) Hasło do logu znajduje się na dnie pojemnika;)

 

TRADYCYJNE JAK TO W MRU, SKRZYNKA ZNAJDUJE SIĘ W DOSYĆ NIEWYGODNYM MIEJSCU I ODNALEZIENIE JEJ MOŻNA UWAŻAĆ ZA NIEBEZPIECZNE, DLATEGO APELUJĘ O STROŻNOŚĆ

PODEJMUJESZ SIĘ POSZUKIWAŃ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

Przy poszukiwaniach przyda się napewno: odpowiednie obuwie (najlepiej pełne) oraz środek przeciwko komarom i kleszczom;) Zabierz także coś do pisania, aby zapisać hasło do logu.  

POWODZENIA!!!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
ścieżka, w lewo
w lewo
niedaleko
już widać
schron
schron
spoiler
dawniej...