Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Janów Podlaski - OP5BEF
Właściciel: Namarie
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 137 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-10-2012
Data utworzenia: 26-10-2012
Data opublikowania: 26-10-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 29-09-2020
58x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 9 obserwatorów
63 odwiedzających
42 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zacznijmy od końca. Skrzynka umieszczona jest niedaleko dość unikalnego obiektu, który pewnie miniecie w drodze do kesza. Otóż na południowym krańcu janowskiego rynku znajduje się jedna z najstarszych w Polsce stacji benzynowych, pochodzcą z 1928 roku. Można tu również popodziwiać ówczesne ręczne dystrybutory paliwa firmy Temper Extakt.

Sam Janów (na podstawie Wiki): zasiedlony był już w końcu paleolitu – starszej epoki kamienia. Prawdziwy rozkwit osadniczy nastąpił w okresie wczesnego średniowiecza, po pojawiniu się plemion słowiańskich. Najwcześniejsze historyczne wzmianki o Janowie Podlaskim pochodzą z 1423 roku, gdy litewski Książę Witold darował wieś Porchów łuckiemu kościołowi katedralnemu. W 1465 Porchów uzyskał prawa miejskie chełmińskie i od imienia ówczesnego biskupa Jana Łosowicza przyjmuje nazwę Janów Biskupi. Otrzymuje herb z wizerunkiem hostii i kielicha. Położenie Janowa przy szlaku handlowym na trasie Kraków - Wilno, sprzyjało rozwojowi miasta. W roku 1570 miasto liczyło 500 domów, 5 tys. ludzi, bogate cechy kuśnierzy, szewców, zdunów, stolarzy. Biskupi łuccy posiadali w Janowie dwa kościoły, potężny zamek obronny i szmat okolicznych gruntów. W roku 1656, w czasie najazdu szwedzkiego warowna rezydencja i świątynie legły w gruzach. Siedziba biskupów nadawała się jedynie do rozbiórki. Dopiero w latach 1770-1780 z inicjatywy biskupa Pawła Turskiego w miejscu byłej rezydencji wybudowano późnobarokowy pałac z dwoma pawilonami przy dziedzińcu i otoczono go parkiem w stylu angielskim. Pałac uległ ponownemu zniszczeniu w czasie insurekcji kościuszkowskiej.

W roku 1818 utworzono nową diecezję janowską, a Janów stał się siedzibą biskupów. W 1867 władze zaborcze skasowały diecezję, po pierwsze jako karę dla mieszkańców za liczny udział w Powstaniu Styczniowym, po drugie w obawie, że diecezja katolicka udzieli pomocy prześladowanym w owym czasie unitom. W ramach fali prześladowań zamknięto w więzieniach około 100 unitów z janowskiej parafii.

Brak połączeń kolejowych oraz przemysłu pod koniec XIX wieku i na początku wieku XX zdecydował o zahamowaniu rozwoju miasta. W latach 1918-1932 Janów był siedzibą powiatu konstantynowskiego, ale i to nie wpłynęło na ożywienie gospodarcze. W czasie II wojny światowej zginęła znaczna liczba mieszkańców, głównie Żydów. W roku 1944 Janów liczył 2 tys. mieszkańców (50% stanu z 1939 roku). Podczas II wojny światowej stracił prawa miejskie.

 

Z zachowanych zabytków możemy podziwiać:

- barokowy kościół św. Trójcy wybudowany w latach 1714-1735, wkrótce potem został kolegiatą, a w latach 1818-1867 i 1918-1924 był katedrą. We wnętrzu znajduje się barokowe wyposażenie z XVIII w., ołtarz główny z relikwiami św. Wiktora - męczennika z IIIw., stalle biskupie oraz 12 ciekawych ośmiobocznych obrazów ze szkoły Franciszka Smuglewicza. W krypcie pochowany jest Adam Naruszewicz ( jezuita, poeta i historyk zwany „ojcem polskiego klasycyzmu”), a w kościele możemy podziwiać jego pomnik wykonany w 1861 przez T. O. Sosnowskiegow Rzymie z białego marmuru carraryjskiego. Obok kościoła uchowała się dzwonnica z 1745 roku.  

- koło kościoła pochodzący z połowy XVIII w. gmach dawnego seminarium duchownego, działającego w latach (1685-1939). Obecnie znajduje się tu zespół szkół z technikum hodowli koni  (w końcu jesteśmy w Janowie Podlaskim Smile)

- stare budynki wokół rynku, np. w południowej części dawne jatki i kramy z przełomu XVIII i XIX w. w stylu klasycystycznym oraz (w północnej pierzei) dom Ryttów, wzniesiony 1793 - obecnie galeria malarska.

- podominikański kościół św. Jana Chrzciciela, zbudowany w 1465 r., spalony przez Szwedów, odbudowany pod koniec XVIII  jako klasycystyczny. W 1874 przekształcony w cerkiew prawosławną, w 1918 r. zwrócony katolikom. Obok brama –dzwonnica w stylu rosyjsko-bizantyjskim z 1874 r. (Na północny wschód od rynku)

- park z pozostałościami dawnego pałacu biskupiego. W przyszłości ma zostać odnowinony i przerobiony na największe w tej części Polski centrum hotelowo-konferencyjne. Na końcu zabytkowej aleji znajduje się grota wykonana z kamienia polnego w 1790. W tej to grocie bardzo lubił spędzać czas Adam Naruszewicz i ponoć to tutaj pisał tezy Konstytucji 3-go Maja. (Wiem, aż się prosi o osobną skrzynkę... )

 

Skrzynka

Takie dość duże magnetyczne mikro. Wiem, że miejsce jest dość uczęszczane, usiądź sobie więc wygodnie na ławeczce.. . Szukaj po lewej . Wasze poczynania może być widać od tyłu, więc polecam oprzeć z tyłu jakiś plecak czy cuś. Powodzenia!

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół św. Trójcy :-)
Wpisy do logu: znaleziona 58x nieznaleziona 3x komentarz 1x Wszystkie wpisy