Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Nastawnia Glincz - OP5A5B
z Pruszcza do Łeby
Eigenaar: LadyMoon
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 150 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 22-09-2012
Gemaakt op: 26-09-2012
Gepubliceerd op: 26-09-2012
Laatste verandering: 16-06-2013
12x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
9 x Bekeken
9 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Dangerous Cache  Bike  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

O miejscu:

W odległości około kilometra od stacji Borkowo,w stronę Kościerzyny znajduje się opuszczona nastawnia kolejowa Glincz czyli dawny posterunek odgałęźny.

„Za www.kolej.one: Posterunek odgałęźny w Glinczu został zbudowany na przełomie lat 1973/1974, i umożliwiał bezpośrednie połączenie magistrali węglowej z linią Stara Piła - Kartuzy, co dawało szybszy przejazd z np. Gdyni do Kartuz i z powrotem, z ominięciem Somonina. Został on zbudowany, jako nowa trasa do Kartuz, z powodu przerwania połączenia Osowa-Kokoszki z powodu budowy pasa stratowego lotniska Rębiechowo w 1973 roku (rozebrano wtedy 1 km torów na odcinku Klukowo-Kokoszki)
Posterunek umożliwiał bezpośredni przejazd z linii Kartuzy - Stara Piła, na linię Somonino - Osowa i na odwrót. Zbudowano tam budynek nastawni (obecnie mocno zdewastowany), oraz ślepy tor z kozłem oporowym, którym "zaopiekowali" się już złomiarze. Po zamknięciu linii Pruszcz Gdański - Kartuzy, posterunek przestał być potrzebny, dlatego go zamknięto i zdemontowano tory łącznicowe wraz z całym wyposażeniem nastawni. Od tego czasu budynek jest systematycznie dewastowany”.

W chwili obecnej nie pełni żadnej roli w ruchu kolejowym, a sam jego wygląd raczej każe spodziewać się, że niedługo się zawali. Dziś pociągi nie mają możliwości zjechania tu na tor w kierunku Kartuz, bowiem jadą przez Somonino, jednak są plany do przywrócenia rozjazdu, co pozwoliłoby dużo szybciej dotrzeć z Gdyni do Szwajcarii Kaszubskiej.

Tuż przy nastawni znajduje się nieczynny dla ruchu pasażerskiego od 1994 roku tor lini Pruszcz Gdański – Łeba a tuż obok przebiega czynna linia Gdynia – Kościerzyna.

Więcej o nastawni, liniach kolejowych do Kościerzyny i Kartuz oraz projektach przebudowy można poczytać tutaj :

Kurier Kolejowy

 Express Kaszubski

Do miejsca można dotrzeć pociągiem (do stacji Borkowo), rowerem lub pieszo np. dawną linią oraz autem, ale UWAGA!!! - nie ma możliwości dojazdu autem bezpośrednio na miejsce. Niedaleko od nastawni w stronę Pruszcza znajduje się słynny most w Rutkach nad Radunią. Auto jednak trzeba zostwić wcześniej (np. przy moście w Rutkach, do którego prowadzi polna droga lub przy stacji kolejowej Borkowo) i do samej nastawni dojść pieszo. 

Jako ciekawostkę dodam,że tą właśnie linią z Pruszcza Gdańskiego do Łeby jechałam w 1991 roku na wakacje do Kamienicy Królewskiej, przejeżdżając tuż obok nastawni – wtedy zapewne była jeszcze czynna, ale jako nastolatka wówczas nie interesowałam się kolejami jeszcze i nie zwracałam uwagi na infrastrukturę kolejową, a szkoda. Żałuję też, że nie robiłam wtedy zdjęć z przejazdu tą linią.

20 lat poźniej, w 2011 roku zorganizowałam na terenie nastawni Kolejowe Imieniny LadyMoon. Z tej imprezy pochodzą dwa pierwsze zdjęcia, gdzie widoczny jest napis Glintsch, (Glincz po niemiecku) jakim przystroiliśmy miejsce zabawy.

Dochodząc na miejsce proszę uważać na czynne tory Gdynia- Kościerzyna, gdyż kursują tam pociagi, nie tylko osobowe ale i towarowe, zatem ruch jest dość spory.

O keszu:

Współrzędne doprowadzą Cię do ruin nastawni. Skrzynka ukryta jest w środku. Pamietaj, żeby uważać i ostrożnie przemieszczać się, gdyż budynek ten jest w złym stanie technicznym, po prostu się "sypie".

 

W skrzynce oprócz fantów znajdują się 3 certyfikaty – bilety  dla pierwszych 3 znalazców.Są wykonane na bazie biletów-zaproszeń, jakie goście otrzymali ode mnie idąc w 2011 roku na moje imieniny Smile

Proszę o dokładne odkładanie skrzynki w miejsce ukrycia oraz maskowanie. W przypadku skrzynki proszę o uważne dopilnowanie "pewnej konstrukcji" Wink

Powodzenia w szukaniu !

EDIT : 15.05.2013

Z uwagi na to, iż zagineła wskazówka następuje

zmiana statusu skrzynki z quizu na tradycyjną oraz zdjęcie hasła.

 

Afbeeldingen
Zdjęcie nr 1 z Kolejowych Imienin - 4.06.2011
Zdjęcie nr 2 z Kolejowych Imienin - 4.06.2011
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4 z 22.09.2012