Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nastawnia Glincz - OP5A5B
z Pruszcza do Łeby
Właściciel: LadyMoon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 150 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 22-09-2012
Data utworzenia: 26-09-2012
Data opublikowania: 26-09-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 16-06-2013
12x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
9 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O miejscu:

W odległości około kilometra od stacji Borkowo,w stronę Kościerzyny znajduje się opuszczona nastawnia kolejowa Glincz czyli dawny posterunek odgałęźny.

„Za www.kolej.one: Posterunek odgałęźny w Glinczu został zbudowany na przełomie lat 1973/1974, i umożliwiał bezpośrednie połączenie magistrali węglowej z linią Stara Piła - Kartuzy, co dawało szybszy przejazd z np. Gdyni do Kartuz i z powrotem, z ominięciem Somonina. Został on zbudowany, jako nowa trasa do Kartuz, z powodu przerwania połączenia Osowa-Kokoszki z powodu budowy pasa stratowego lotniska Rębiechowo w 1973 roku (rozebrano wtedy 1 km torów na odcinku Klukowo-Kokoszki)
Posterunek umożliwiał bezpośredni przejazd z linii Kartuzy - Stara Piła, na linię Somonino - Osowa i na odwrót. Zbudowano tam budynek nastawni (obecnie mocno zdewastowany), oraz ślepy tor z kozłem oporowym, którym "zaopiekowali" się już złomiarze. Po zamknięciu linii Pruszcz Gdański - Kartuzy, posterunek przestał być potrzebny, dlatego go zamknięto i zdemontowano tory łącznicowe wraz z całym wyposażeniem nastawni. Od tego czasu budynek jest systematycznie dewastowany”.

W chwili obecnej nie pełni żadnej roli w ruchu kolejowym, a sam jego wygląd raczej każe spodziewać się, że niedługo się zawali. Dziś pociągi nie mają możliwości zjechania tu na tor w kierunku Kartuz, bowiem jadą przez Somonino, jednak są plany do przywrócenia rozjazdu, co pozwoliłoby dużo szybciej dotrzeć z Gdyni do Szwajcarii Kaszubskiej.

Tuż przy nastawni znajduje się nieczynny dla ruchu pasażerskiego od 1994 roku tor lini Pruszcz Gdański – Łeba a tuż obok przebiega czynna linia Gdynia – Kościerzyna.

Więcej o nastawni, liniach kolejowych do Kościerzyny i Kartuz oraz projektach przebudowy można poczytać tutaj :

Kurier Kolejowy

 Express Kaszubski

Do miejsca można dotrzeć pociągiem (do stacji Borkowo), rowerem lub pieszo np. dawną linią oraz autem, ale UWAGA!!! - nie ma możliwości dojazdu autem bezpośrednio na miejsce. Niedaleko od nastawni w stronę Pruszcza znajduje się słynny most w Rutkach nad Radunią. Auto jednak trzeba zostwić wcześniej (np. przy moście w Rutkach, do którego prowadzi polna droga lub przy stacji kolejowej Borkowo) i do samej nastawni dojść pieszo. 

Jako ciekawostkę dodam,że tą właśnie linią z Pruszcza Gdańskiego do Łeby jechałam w 1991 roku na wakacje do Kamienicy Królewskiej, przejeżdżając tuż obok nastawni – wtedy zapewne była jeszcze czynna, ale jako nastolatka wówczas nie interesowałam się kolejami jeszcze i nie zwracałam uwagi na infrastrukturę kolejową, a szkoda. Żałuję też, że nie robiłam wtedy zdjęć z przejazdu tą linią.

20 lat poźniej, w 2011 roku zorganizowałam na terenie nastawni Kolejowe Imieniny LadyMoon. Z tej imprezy pochodzą dwa pierwsze zdjęcia, gdzie widoczny jest napis Glintsch, (Glincz po niemiecku) jakim przystroiliśmy miejsce zabawy.

Dochodząc na miejsce proszę uważać na czynne tory Gdynia- Kościerzyna, gdyż kursują tam pociagi, nie tylko osobowe ale i towarowe, zatem ruch jest dość spory.

O keszu:

Współrzędne doprowadzą Cię do ruin nastawni. Skrzynka ukryta jest w środku. Pamietaj, żeby uważać i ostrożnie przemieszczać się, gdyż budynek ten jest w złym stanie technicznym, po prostu się "sypie".

 

W skrzynce oprócz fantów znajdują się 3 certyfikaty – bilety  dla pierwszych 3 znalazców.Są wykonane na bazie biletów-zaproszeń, jakie goście otrzymali ode mnie idąc w 2011 roku na moje imieniny Smile

Proszę o dokładne odkładanie skrzynki w miejsce ukrycia oraz maskowanie. W przypadku skrzynki proszę o uważne dopilnowanie "pewnej konstrukcji" Wink

Powodzenia w szukaniu !

EDIT : 15.05.2013

Z uwagi na to, iż zagineła wskazówka następuje

zmiana statusu skrzynki z quizu na tradycyjną oraz zdjęcie hasła.

 

Obrazki/zdjęcia
Zdjęcie nr 1 z Kolejowych Imienin - 4.06.2011
Zdjęcie nr 2 z Kolejowych Imienin - 4.06.2011
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4 z 22.09.2012