Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz Wojenny w Majku - OP5A56
Cmentarze I wojny światowej
Właściciel: Barty
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 118 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-09-2012
Data utworzenia: 25-09-2012
Data opublikowania: 25-09-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 28-12-2015
10x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
4 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: humback
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

W lutym 1915 roku z kierunku Rupina piechota rosyjska podejmuje atak na pozycje niemieckie w rejonie Cierpiąt. Atakujący wilokrotnie Rosjanie przez równinne łąki, byli łatwym celem siedzących w okopach Niemców, dysponujących karabinami maszynowymi. Znaczne straty Rosjan spowodowane były nade wszystko słabym wsparciem artylerii. Walki trwały około sześciu miesięcy, ciała zabitych pozostały na łąkach aż do czasu przesunięcia się frontu.

Po zajęciu gminy Baranowo przez Niemców, zlecili oni tutejszej ludności, aby za wynagrodzeniem pieniężnym złożyli do wspólnych mogił ciała poległych żołnierzy. Teren cmentarza wyznaczono w lesie nieopodal wiosek Ramiona i Majk. W tymże miejscu na powierzchni ok. 0,5 ha wykopano bardzo głębokie doły, do których składano poległych. Teren cmentarza został podzielony na trzy kwatery: w środkowej części pochowano żołnierzy niemieckich, Rosjan zaś składano w kwaterach zewnętrznych. Zmarłych z różnych armii starano się grzebać w oddzielnych grobach i kwaterach.

Po zakończeniu prac związanych z pochówkiem, żołnierze niemieccy na środku cmentarza postawili bardzo duży drewniany krzyż. Wokół niego na całej powierzchni środkowej kwatery umieścili również tabliczki z imionami i i nazwiskami pochowanych. Tablice przytwierdzone zostały do drewnianych bali powbijanych w ziemię. Wokół nekropolii posadzono wówczas świerkowe drzewa, pełniące rolę tymczasowego ogrodzenia, które dzisiaj jako potężne już okazy stoją w miejscu pochówku.

Latem 1934 roku w miejscu tabliczek umieszczone zostały  betonowe płyty, upamiętniające pochowanych tu żołnierzy niemieckich i rosyjskich. Do chwili obecnej można na nich odczytać już niektóre wytłoczone imona i nazwiska żołnierzy. Pobudowano dodatkowe ogrodzenie cmentarza - ciężkie betonowe słupy połączone kolczastym drutem. Po kilku latach, kiedy centralny  drewniany krzyż został zniszczony, mieszkańcy pobliskich wiosek w jego miejscu wznieśli nowy, żelazny krzyż z kamiennym cokołem istniejący do chwili obecnej. Po II wojnie światowej duża część ogrodzenia cmentarnego została rozebrana i użyta do budowy fundamentów pod domy mieszkalne.

W 1994 roku ze środków finansowych gminy dokonano gruntownego uporządkowania cmentarza oraz postawiono na nim lastrykowy pomnik ogrodzony żelaznym płotkiem, upamiętniajcy pochowanych tu żołnierzy.

Wg Yolksbund Deutsche Kriegsgraberfursorge (Narodowa Organizacja Opieki Grobów Wojennych) spoczywa tu 116 żołnierzy niemieckich i około 2000 żołnierzy rosyjskich. Wydaję się jednak, że dane dotyczące poległych Rosjan są znacznie zawyżone. Z relacji mieszkańców, którzy byli świadkami ponownego pochówku w latach trzydziestych, liczba pochowanych Rosjan była w granicach 200-300 żołnierzy. Ponadto wielkośc obszaru cmentarza wyklucza taką liczbę pochowanych.

Dokładne dane dotyczące imon i nazwisk poległych nie są jednak znane, gdyż podczas II wojny światowej zostały zniszczone w większej części dokumenty Centalnego Urzędu opiekującego sięgrobami i zniszczeniami wojennymi.

Aktualizacja: 04.11.2013r.
Artykuł o cmentarzu z lokalnego portalu:
http://epowiatostrolecki.pl/2013/10/16/nasze-sprawy/na-lesnym-cmentarzu-pochowano-ponad-dwa-tysiace-zolnierzy-foto,28017/

Podczas podejmowania kesza proszę o uczczenie pamięci poległych, zapaląc znicz.

Przy skrzynce znajduję się parę podgrzewaczy, można je zapalić i włożyć do zniczy znajdujących się na cmentarzu. Zapalniczka w keszu służy TYLKO do zapalnia zniczy, nie na handel!

Kesz znajduję się pod świerkiem poza terenem cmentarza, przy płotku, zakopany 20 cm pod ziemią. Logo OC pomoże:)

Na podstawie: Białczak A., "Dzieje Baranowa oraz ziem nad Płodownicą i Omulwią", Baranowo - Ostrołęka 2005.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok na cmentarz
Kapliczka wskaże Ci drogę
Tablica na pomniku
Mega podpowiedź