Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Obozy polickie Hydrierwerke - ad futuram rei memoriam - OP5990
Skrzynka finałowa serii Obozy polickie Hydrerwerke (FP005.00)
Właściciel: FelixP
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 21 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-09-2012
Data utworzenia: 12-09-2012
Data opublikowania: 16-09-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 07-07-2014
14x znaleziona
1x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 3 obserwatorów
65 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Agata*, alex22, Arishia, Dezerter, got100, Haze, KoMa69, Pipelki, QFerki squad, subo, zenadas
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Potrzebny kompas  Weź coś do pisania  Offset cache  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Symbol pochodzi z okładki książki autorstwa Jana B. Kozińskiego 'Przymuszeni z literą P. Jak Police.'Do założenia serii skrzynek poświęconej obozom polickim zachęciła mnie lektura artykułu Eksploracja: HISTORIA HYDRIERWERKE PÖLITZ" opartego w głównej mierzę na kultowej dla lokalnych pasjonatów historii książki "Historia Polic od czasów najstarszego osadnictwa do II wojny światowej" pióra Jana Matury. Skrzynek o tematyce dotyczącej fabryki Hydrierwerke Pölitz AG powstało sporo, pozwolę więc sobie przetoczyć tylko kilka istotnych faktów na temat tego niezwykłego kombinatu:

- technologię wytwarzania paliwa ciekłego z węgla opracował w latach 20-tych XX wieku inż. Friedrich Bergius za co otrzymał Nagrodę Nobla w 1931r.

- budowę fabryki rozpoczął niemiecki koncern IG Farben Industrie w 1937r. (po wojnie dyrektorzy koncernu sądzeni byli za zbrodnie wojenne w procesach norymberskich),

- z 7 ton węgla powstawała 1 tona paliwa (2 tony zużywano jako surowiec, a 5 ton jako źródło energii potrzebnej w procesie),

- Hydrierwerke Pölitz AG była jedną z 12 takich fabryk,

- w szczytowym okresie (wiosna 1943) fabryka w Policach produkowała 2800 ton paliwa dziennie,

- w fabryce pracowało około 30 tyś. więźniów różnych narodowości (dla porównania w 1939r. oficjalna liczba niemieckiej ludności Polic to 6466 mieszkańców). Około 13 tyś. (inne źródła mówią o 9 tyś.) więźniów zmarło w wyniku wycieńczenia,  fatalnych warunków bytowych lub zostało zamordowanych przez oprawców niemieckich.

- więźniowie rozlokowani byli w 7 dużych obozach umiejscowionych dookoła fabryki, na terenach Polic (Pölitz), Mścięcina (Messenthin) i Trzeszczyna (Trestin).

Ta seria skrzynek jest poświęcona pamięci wieźniów przetrzymywanych w tych obozach.

<<KOMPLEKS OBOZÓW W OŚRODKU PRZEMYSŁOWYM POLICE

Powstanie obozów pracy w Policach związane było z działalnością dwóch największych zakładów przemysłowych: Hydrierwerke AG i Norddeutsche Mineralölwerke GmbH. Szybkie tempo rozbudowy zakładów i osiedla mieszkaniowego począwszy od 1939 r. spowodowało, że już wówczas przystąpiono do budowy specjalnego obozu w związku ze zwiększającą się liczbą robotników cudzoziemskich. Zaliczenie zakładów chemicznych w Policach do budów pierwszoplanowych skłoniło władze hitlerowskie do zorganizowania tu dużych obozów zbiorowego zakwaterowania w celu zapewnienia tym zakładom w sposób zorganizowany wystarczającej liczby robotników. Zwiększająca się liczba obozów oraz stałe wzrastanie ich powierzchni spowodowały włączenie do obszaru fabrycznego w czerwcu 1942 r. nowych terenów z sąsiedniej gminy Jasienica. Wydaje się, że znana nam obecnie liczba siedmiu obozów, które istniały w Policach aż do momentu likwidacji wiosną 1945 r., jest ostateczna. Termin powstawania poszczególnych obozów był różny. Z uwagi na charakter i organizację obozy w Policach można podzielić na trzy rodzaje:
- Cztery obozy zbiorowego zakwaterowania
[Pommernlager, Tobruklager, Nordlager i Wullenverlager-przyp. własny], w których w oddzielnych barakach skoszarowano robotników różnych narodowości. Obozy tego typu podlegały formalnie opiece Arbeitsfrontu, lecz nadzór policyjny nad nimi sprawowała policja państwowa w Szczecinie.
- Dwa obozy karne
[SS Bremerhaven i
Hägerwelle-przyp. własny ], o zaostrzonym systemie, nadzorowane i zamknięte. Ludzi wyprowadzano z nich do pracy pod strażą; stosowano tam też kary fizyczne. W obozach tych odsiadywali karę robotnicy za takie przewinienia, jak: nie noszenie odznaki "P" [symbol tej odznaki widoczny jest na początku opisu skrzynki - przyp. własny], powrót do obozu zbiorowego po godzinie policyjnej, niechęć do pracy, ucieczka. z pracy lub samowolny wyjazd na urlop itp. Obozy typu karnego lub wychowawczego podlegały szczecińskiemu Gestapo i współpracowały z obozami koncentracyjnymi.
- Podobóz koncentracyjny, filia Stutthofu. Obóz zajmował oddzielny teren i był usytuowany w pobliżu zakładów, co zapewniało dogodne i szybkie dostarczanie więźniów do pracy.
>>

źródło:
http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=394

Każda niżej wymienionych skrzynek zawiera kod (literko-cyferkę), który pomoże zlokalizować niniejszą skrzynkę finałową (jej koordynaty podane powyżej oczywiście NIE wskazuję miejsca ukrycia). Aby poznać właściwe współrzędne należy:

1. Odszukać 7, niżej wymienione skrzynki i z każdej spisać kod.

2. Rozwiązać następujące równania arytmetyczne (za litery podstawiamy oczywiście kody z 7-miu skrzynek):

XYZ = ACB + CFD

STU = BAC - GEB + DCF

3. Od punktu wskazanego współrzędnymi w tej skrzynce (a wskazują one na tablicę poświęconą pamięci ofiar obozów - vide zdjęcie) należy wykreślić linię (loksodromę) o długości XYZ metrów i namiarze STU°. Można to zrobić przy pomocy:

   a) GPS z funkcją "Odwzoruj waypoint" ("Project Waypoint"), lub

   b) Google Earth, narzędzie "Miarka" ("Ruler"), lub

   c) mapy papierowej w rzucie Merkatora opartej na WGS 84.

Tak obliczony punkt jest miejscem ukrycia finalnej skrzynki. Nie zamieszczam zdjęcia spoilerowego, aby nie kusić do cwaniakowania. Po poprawnym obliczeniu współrzędnych, dotarciu na wskazane miejsce i ewentualnym przeczytaniu podpowiedzi, miejsce ukrycia powinno być oczywiste. Łopata nie potrzebna - kesz nie jest zakopany. Proszę nie opisywać w logu szczegółowo miejsca ukrycia (to co nieznane dla nas, może być znane dla innych). Do wyjęcia logbuka niezbędna może być pęseta! Pisadło się nie zmieściło.

Dla każdego znalazcy przewidziany jest również nienumerowany certyfikat. Ponieważ ze względu na dekonspiracje miejsca pojemnik zmienił wielkość na mikro, certyfikat jest do samodzielnego wydrukowania - do pobrania tutaj. Potrzebne będzie hasło (tylko do certa), które znajduje się na logbuku (DUŻE LITERY!). Jak by się zatarło czy się zapomniało, napisz na priv.

Lista skrzynek z kodami, zlokalizowanych w pobliżu miejsc byłych obozów (kolejność odnajdywania skrzynek nie ma znaczenia):

1. "SS WohnSchiff Bremerhaven"

2. "Tobruklager"

3. "Pommernlager"

4. Arbeitserziehungslager "Hägerwelle"

5. "Nordlager" ("Dr. Dürrfeldlager")

6. "Wullenverlager"

7. Filii obozów Stutthoh i Ravensbrück (Aussenlager)  - skrzynka założona jakiś czas temu przez QFerki squad (literko-cyferka dopisana na logbooku za zgodą właściciela - keszorom, którzy zaliczyli uprzednio tę skrzynkę kod mogę wysłać na żądanie na PW - warunkiem jest wpis w logu).

W poszukiwaniach skrzynek pomocną może być mapka obozów autorstwa wyżej wspomnianego Jana Matury dostępna na stronach jego blogu.

Większość skrzynek ma również określony "cel drugorzędny" mający zwrócić przy okazji uwagę na jakieś interesujące miejsce współczesnych Polic i okolic.

Powodzenia!

PS. Niesamowitym zbiegiem okoliczności data publikacji skrzynek zbiegła się z datą wpisu na blogu Jana Matury dotyczącej książki Jana B. Kozińskiego, wspomnień byłego pracownika przymusowego Hydrierwerke, więźnia obozów polickich. Okładka tej książki jest graficznym motywem przewodnim tej serii.

Edytowano 2012.09.17:poprawiłem komentarz do 7-go obozu, parę literówek, dodałem link.

Edytowano 2012.10.20: poprawiłem opis sposobu obchodzenia się z keszem.

Edytowano 2014.07.07: poprawiłem opis podejmowania skrzynki (łącznie z podpowiedzią) oraz wielkość pojemnika (z normalnej na mikro).

XYZ = ACB+CFD
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablica pamiątkowa - tu wskazują koordynaty ale kesza tu nie ma
Lista obozów
"Przymuszeni z literą P. Jak Police..."
Pomnik dłuta Mieczysława Weltera