Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stado Ogierów "Książ" - OP5971
Stado Ogierów Książ – jednostka hodowli koni, grupująca ogiery głównie rasy śląskiej.
Właściciel: Dżemojad
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 400 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-09-2012
Data utworzenia: 10-09-2012
Data opublikowania: 10-09-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 20-11-2013
215x znaleziona
5x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 8 obserwatorów
111 odwiedzających
136 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: avena
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Istniejące zabudowania Stada powstały w XIX wieku, a po gruntownej przebudowie w I ćwierćwieczu XX wieku do lat 30-tych pełniły funkcje stajni zamkowych. Cały obiekt, zaprojektowany w kształcie zamkniętego czworoboku robi wrażenie warownego podzamcza i z uwagi na swoją unikalna, szkieletową zabudowę stanowi zabytek. Wiadomo , że stajnie książęce posiadały 82 konie powozowe i 26 koni roboczych. W 1935 roku stajnie przejęło państwo pruskie i po kilkuletniej przebudowie, 1 kwietnia 1939 roku utworzono w tym obiekcie Stado Ogierów Furstenstein, do którego przeniesiono materiał hodowlany ze zlikwidowanego Stada Ogierów Lubiąż, które działało na tym terenie od 1817 roku. W tym okresie stado liczyło 141 ogierów, głównie rasy oldenburskiej. Dyrektorem Stada był Udo von Kummer, a koniuszym Friedrich Juppe. W roku 1945 Stado rozprowadziło na punkty kopulacyjne 224 ogiery. Zmagania wojenne niemal całkowicie zniszczyły hodowlę koni na Dolnym Śląsku.

Po wyzwoleniu obiekt Stada, szczęśliwie niezniszczony, został przeznaczony na stadninę koni Ministerstwa Rolnictwa. W roku 1947 powstało Stado Ogierów Książno (ówczesna nazwa Książa). Pierwsze 37 ogierów trafiło do Książna ze stada Koźle. Już w roku 1950 ogierów było 93, a w roku 1955 stan ogierów osiągnął 172 szt. W latach późniejszych stan ogierów zmniejszał się, w roku 1971 było 154 ogiery, a w roku 1992 było ich 88. Do 1960 roku trwały prace nad wyrównaniem poziomu jakościowego ogierów reproduktorów w kierunku odtworzenia koni typu śląskiego, stanowiącego w okresie międzywojennym podstawę hodowli na Górnym i Dolnym Śląsku. Koń śląski chowany był początkowo, przede wszystkim, dla celów rolniczych a później militarnych. W latach powojennych, ze względu na duże zapotrzebowanie w rolnictwie hodowla była prowadzona w sposób intensywny i przede wszystkim dla tych celów. W Stadzie utrzymywano ogiery rasy śląskiej, oldenburskiej, wielkopolskiej, angloarabskiej, zimnokrwiste, pełnej krwi angielskiej, szlachetnej półkrwi. W chwili obecnej, gdy rola konia w gospodarstwie jako siły pociągowej przemija, zaczął się okres łączenia koni typu śląskiego z innymi rasami tak aby móc wyhodować konia w typie sportowym i idealnym w rekreacji.

W dniu 30 kwietnia 1993 roku, Stado zostało przyjęte do Zasobu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa OT w Warszawie (obecnie Agencja Nieruchomości Rolnych w Warszawie). W 2003 roku Stado Książ zostało włączone do Stado Ogierów Sieraków Spółka z o.o. jako zakład. Stado swoją działalnością obejmuje teren województwa dolnośląskiego i opolskiego. W chwili obecnej stan ogierów wynosi 90 , w tym: 87 ogierów szlachetnych (w tym 59 ogierów śląskich) oraz 3 ogiery zimnokrwiste.

 

źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Stado_Ogierów_Książ

 

Kesz to hermetyczny pojemnik, na starcie zawiera logbook+ołówek+temperówka nie na wymianę, kilka fantów na wymianę, certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców

 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Samochód można zostawić tu - parking płatny
Parking --- albo trochę bliżej , niestety płatne, do samego kesza można podjechać "za darmo"- można się zatrzymać, parkingu nie ma
Obrazki/zdjęcia
stadnina
spojler
Wpisy do logu: znaleziona 215x nieznaleziona 5x komentarz 2x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia