Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Poznaj szczura! - OP57B6
kesz edukacyjno-artystyczny
Eigenaar: Kao
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 220 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 24-08-2012
Gemaakt op: 22-08-2012
Gepubliceerd op: 24-08-2012
Laatste verandering: 31-12-2013
26x Gevonden
2x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
8 x Bekeken
26 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Szczury w kulturze i sztuce.

Szczury przez lata nie miały lekkiego życia… W tekstach XVII-to i XVIII-to wiecznych opisywane było jako odrażające - ze względu na płodność i żarłoczność. Postrzegane były jako zwiastun choroby, aż do końca wieku nie wiedziano, że to one ją przenoszą. Uznawane były za szkodniki, które należy tępić. Wg Howard Lovecrafta szczur koreluje z ludzkim myśleniem – wydaje się ucieleśniać samo zło, jest tym co skalane, nawiązuje do symboliki czystego i nieczystego będącej podstawą poczucia porządku. Kojarzony jest z zanieczyszczeniem, ma zdolność poruszania się między granicami w sensie cielesnym i symbolicznym, żyje w brudzie, ale pozostaje czysty.

Hans Zinsser natomiast widział szczura jako cień człowieka – Rodzaj ludzki i szczur odniosły jak na razie największy sukces. Niszczą inne formy życia,. Nie służą żadnemu innemu żyjącemu gatunkowi... stopniowo opanowały glob, dotrzymując sobie kroku, nie będąc w stanie nawzajem się zniszczyć, choć są sobie nieustannie wrogie… i, inaczej niż pozostałe gatunki, toczyły wojny w obrębie swych własnych rodzajów.

William Mcgillivray nie przepadał za szczurem wędrownym, ale o śniadym pisał (1843), że Uczucie, którym darzy młode, jest silniejsze niż w przypadku jakiegokolwiek zwierzęcia i jeżeli nie przebywałby on w bliskości człowieka, byłby zachwycający. (…)  Nawet, jeżeli żyje w brudzie, niezmiennie pozostaje czysty; kiedy żyje z dala od miast, jego futro można uznać za piękne.

Jedną z ważnych cech szczurów w bajkach zachodnich jest ich wrogość w stosunku do żab. Najbardziej rozwiniętą opowieścią o ich konflikcie jest Bartachomyomachia Plutarcha. Jej kulminacją jest wielka bitwa, w której dzięki przybyciu raka w ostatniej chwili żaby zostają uratowane. Inteligencja szczura jest kluczem do jego ról w bajkach i rozważaniach filozoficznych.

 

A o to indyjska bajka, w któr ej szczur ma wydźwięk pozytywny – jest pomocny, a niewielki rozmiar ukrywa jego zdo lności: Pojmany został wielbłąd, który informuje, że należy do szczura i chciałby do niego wrócić, ale wiadomość ta jest lekceważona. Szczur przybył na rozmowę z królem, ale także nie został potraktowany poważnie. Wówczas wszystkie szczury z okolicy zebrały się w nocy, pogryzły na kawałki popręgi przy królewskich siodłach, a przez to, następnego dnia król przegrał bitwę. Wielbłąd ze szczurem uciekli do dżungli :) 

Hindusi postrzegają szczury jako zwierzęta szczęśliwe; bóg z głową słonia - Vinayak, znany jest też jako Akhuratha – „zrodzony ze szczurów”. Pomaga w przezwyciężaniu trudności oraz w bezpiecznej podróży. Sam szczur oznaczony jest słowem musaka, co znaczy „kradzież”, „przenoszenie”, „niszczenie”. Świątynia poświecona bogini Bhagwati Karniji, w pobliżu miasta Bikaner, zamieszkana jest przez szczury, które są wcieleniem istot ludzkich, są święte. Dokarmia się je i chroni. Wg opowieści, bogini nie udało się ożywić zmarłego dziecka, wówczas przyrzekła, że nikomu już nie pozwoli znaleźć się w lękach baga śmierci. Dlatego zmarli wcielają się w szczury zanim narodzą się ponownie.  

Szczur jest także jedną z postaci chińskiego horoskopu. Budda (lub w innych wersjach Jadeitowy Cesarz) zaprosił na spotkanie zwierzęta z Ziemi, ponieważ chciał zobaczyć jak wyglądają, a sam nie miał czasu tego sprawdzić. W nagrodę za ich pojawienie się, kalendarz został podzielony między nie. Ludzie urodzen i pod znakiem szczura są indywidualistami, pełni uroku i wyobraźni. /lata: 1960, 1 972, 1984, 1996, 2008/

Władza nad szczurami jest tak mroczna, jak ich zdolność nad wywoływania choroby i spustoszeń w życiu ludzkim. Sylvanus Thompson w książce z 1905r. opisuje różne wersje historii o Szczurołapie. W jednej z nich (z roku 1240) używa magii by zwabić szczury do rzeki. Gdy rolnicy nie dali mu umówionej zapłaty, wywabił  ze wsi ich inwentarz. U Roberta Browninga – dzieci.

Na Hawajach szczur pojawia się w historiach o kupua – nadnaturalnych istotach zdolnych do zmieniania swej postaci. W jednej z opowieści mityczny władca w  czasie głodu ukrył pożywienie w sieci, czyniąc je niedostępnym. Szczury przemierzały świat w jego poszukiwaniu, lecz niczego nie znalazły. Dopiero, gdy spoglądają w niebo, widzą sieć. Jeden z nich wspiął się ku niej po chmurach i tęczy, przegryzł liny, a jedzenie spadło i nakarmiło cały świat. Zboże w okresie głodu ukrywał także biskup Hatto, agłodujących spalił w stodole. Szczury złapały go i pożarły – wchodząc w rolę narzędzia boskiego.

Szczury podobno: kradną złoto w kopalniach, obgryzają firanki zwiastując śmierć w rodzinie, opuszczają dom, który ma się zawalić, a ich odchody pomagają na łysienie.

I tak dalej, i tak dalej…

 

[Na podstawie książki „Szczur” Jonathana Burta.]

 

Szczury do kochania.

Najbardziej w opiekunach gryzoni denerwuje mnie to, że często nie czują potrzeby poczytania czegoś na temat swoich pupili. Czy wiecie, że szczurki:

* można zaadoptować - nie trzeba kupować i wspierać komercyjnych hodowli, w których zwierzęta trzymane są w kiepskich warunkach, co np. prowadzi do chorób - od pasożytów, po wady genetyczne spowodowane chowem wsobnym;

* są zwierzętami stadnymi, dobrze czują się w stadach jednopłciowych, a istnieją różne metody łączenia obcych sobie osobników;

* potrzebują klatkę, w której mogą się wspinać i łobuzować, niezbędne są też spacery po pokoju; niedopuszczalne jest terrarium lub klatka po chomiku;

* nie powinny jeść produktów mlecznych, solonych, cytrusów, słodyczy;

* samiczki uchodzą za bardziej żywiołowe i niezależne, samce za słodkie leniuchy – ale każdy jest inny :);

*z powodzeniem można leczyć i operować, a nie skazywać na na ból lub śmierć; szczur to nie pies, dlatego warto zorientować się, czy lekarz specjalizuje się w gryzoniach;

* lubią spać pod kołdrą i są idealne do kochania!


Dużo, duuuużo do ogarnięcia:

www.stowarzyszenieprzyjaciolszczurow.pl

www.szczury.org

www.forum.szczury.biz

 

 

No dobrze, ale gdzie jest kesz?

Kordy wskazują na mostek na rzece Łódce – drogę do Akademii Sztuk Pięknych. Tutaj zamieniacie się w szczurołapa. Waszym celem jest biały, całkiem duży okaz. Kesz ukryty jest w miejscu, z którego widać ucho.

Certyfikaty wycięte, dodatkowo na pierwszą osobę czeka... sami zgadnijcie co :)

Ach, no i jeżeli posiadacie własne szczurki, śmiało możecie narysować je w logbooku :)

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Gdzie jest szczur?