Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zapomniany cmentarz w Siedlicach - OP577A
Cmentarz straszący zapomnieniem (FP-003)
Właściciel: kotehok
Założyciel: FelixP
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 38 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:01 h    Długość trasy: 0.06 km
Data ukrycia: 22-08-2012
Data utworzenia: 20-08-2012
Data opublikowania: 21-08-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 06-08-2021
67x znaleziona
1x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 2 obserwatorów
44 odwiedzających
46 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Trochę o samych Siedlicach:

SIEDLICE (r. 1286 Heckelwer, Hackeldorf, - r. 1298 Hackewert, - r. 1792 Ziedlitzfelde)

Pierwotna nazwa w języku słowiańskim oznaczała gniazdo. Późniejsze XVII - wieczne określenie osady pochodzi od nazwiska pastora Ziedlitz , który jako były minister kultury na dworze Fryderyka Wilhelma II osiadł na tych terenach nazywając je polami swojego nazwiska. Obecna nazwa Siedlice pochodzi od wyrazu siedlisko, oznacza siedzibę, plac na którym znajduje się siedziba włościańska z wszystkimi budynkami.

Jak wskazują źródła historyczne już w XII wieku, w tym właśnie miejscu pojawili się pierwsi mieszkańcy. Zbudowano tu pierwotną osadę ulokowaną pośród rozległych kęp i ostrowia a nazywano ją gniazdem (niem. Heckelwer). Pierwsza potwierdzona wzmianka na jej temat pochodzi z roku 1286, kiedy to biskup kamieński Herman oddzielił wieś Heckeldorf od parafii w Policach i nakazał wybudować tu kościół. [...]

Tuż przed II wojną światową Siedlice stały się modną osadą wypoczynku świątecznego dla mieszkańców Polic. To właśnie dla nich otwarto gospodę Wilhelma Herrna i oberżę Karla Brandta oraz pocztę. Wspaniałe lasy Wzgórz Warszewskich, z takimi pomnikami jak: Dęby Książęce czy park dendrologiczny były magnesem dla wszystkich kochających krajoznawcze wędrówki. Popularność osady była tak dużą, że wydawano nawet własne widokówki. W 1939 roku zamieszkiwało tu 342 mieszkańców zatrudnionych głównie przy budowie fabryki benzyny syntetycznej „Hydrierwerke”, i z tego tytułu władze zbudowały we wsi podziemne bunkry mające chronić przed ewentualnymi nalotami aliantów [...]

Na skraju lasu, w zachodniej części wsi, w roku 1870 (inne źródła podają rok 1905) wybudowano kościół ewangelicki, który był filią kościoła w Tanowie. [...]Niestety po sporych uszkodzeniach spowodowanych przez silną burzę w roku 1972 świątynię rozebrano (zdania co do lokalizacji są podzielone – jedni mówią o miejscu w którym stoi duży krzyż w lesie, inni o krzyżu na rozdrożu, w samej wsi – skłaniam się raczej do tej pierwszej tezy ponieważ na mapie z 1940 roku, pochodzącej z blogu Jana Matury, symbol kościoła umiejscowiony jest właśnie w punkcie, w którym obecnie znajduje się ten leśny krzyż- przyp. własny)

Źródło: http://samarama.wikidot.com/siedlice

Od siebie:

O samym cmentarzu niestety nie udało mi się znaleźć zbyt wielu informacji oprócz tego, że był on ewangelicki i chowano tam niemieckich mieszkańców Ziedlitzfelde (czyli Siedlic) przed II-gą Wojną Światową i wcześniej. Nie ostało się też żadne epitafium aby można było określić dokładniej wiek grobów. Na mapie z 1886 roku symbol cmentarza jest już naniesiony:

Mapa

O keszu:

Siedlice wydają się być miejscem zapomnianym przez keszerów OP (a mają swój potencjał) – stąd pomysł na skrzynkę. Sam cmentarz jest jeszcze bardziej zapomnianym miejscem – straszy pustymi grobami a z pomników ostał się tylko jeden, ponoć postawiony ku czci ofiarom I-szej Wojny Światowej. Trudno to jednak zweryfikować bo został zdewastowany i wszystkie napisy z pomnika pewno przetopione zostały na puszki do konserw.

W okolice tego właśnie pomnika wskazują koordynaty.

Kesza szukaj na wysokości ok 190 cm

 

Do cmentarza można dojechać drogą Szczecin (Głębokie)-Pilchowo-Leśno Górne - Siedlice -Police  (droga „autobusu linii 106”). Auto można zostawić tuż przy samym cmentarzu – na początku drogi gruntowej (ok. 60 metrów od  pomnika), która jest z resztą  rowerowym szlakiem "Puszcza Wkrzańska". Rowerem można podjechać jeszcze bliżej.

Dla 3-ch pierwszych znalazców certyfikaty: FTF, STF, TTF.

Powodzenia!

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Prawdopodobne miejsce nieistniejącego kościoła ewangelicznego (teraz stoi tam tylko krzyż).
Parking --- Miejsce do zaparkowania auta
Interesujące miejsce --- Off-topic: tunel do Hydrierwerke (zdjęcie)? Ale to temat na inną skrzynkę ;)
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Resztki pomnika - od tego miejsca należy szukać
Zapadnięte groby...
... puste nagrobki ...
... drzewo pochylające się nad grobem
Offtopic: tunel do Hydrierwerke?
Spojler