Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Szubienica na Straconce; Miłków - OP574D
zabytek jurysdykcji karnej
Owner: A walon
Founder: Mario&Monia
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 456 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 18-08-2012
Date created: 18-08-2012
Date published: 18-08-2012
Last modification: 21-02-2022
142x Found
0x Not found
4 notes
watchers 4 watchers
95 visitors
92 x rated
Rated as: Good
4 x recommended
This cache is recommended by: koshack, Mario&Monia, ochkarol, Wrzos
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

(skrzyneczka założona spontanicznie przez Mario&Monia z 19Miki99)

Szubienica na Straconce

Przy drodze między Miłkowem i Ścięgnami, na niewielkim wzgórzu o nazwie Straconka wznoszą się ruiny szubienicy zbudowanej z kamieni polnych. Jest to obiekt założony na planie koła, o kształcie cylindrycznej wieży, o średnicy wewnętrznej 330 cm i wysokości 250 cm. Grubość ścian waha się w granicach 80-85 cm. Na koronie umieszczono trzy kamienne filary o aktualnej wys. ok. 200 cm. Filary te w przeszłości stanowiły podporę pod drewniane belki egzekucyjne, do których przytwierdzano stryczki. Wejście do wnętrza szubienicy umieszczono od strony południowo-zachodniej. Całość wykonano z granitowych i piaskowcowych głazów.

Historia szubienicy sięga 1654 r. Wtedy to właściciel wsi Miłków, baron Carl Heinrich von Zierotin, zaniepokojony wybuchem ruchów rewolucyjnych, odkupił od miasta Jelenia Góra prawo sądownictwa kryminalnego dla swoich włości: Miłkowa, Głębocka, Ścięgien i Karpacza. W 1677 r. nakazał wzniesienie dzisiejszej szubienicy oraz pręgierza (zachowany do dziś; stoi przed murem otaczającym kościół parafialny w Miłkowie).

Szubienicę użyto pierwszy raz siedem lat po jej wzniesieniu, wtedy to Carl Heinrich von Zierotin wydał wyrok śmierci na swoim szwagrze, baronie von Fitsch (lub Fätste), który wdał się w romans z pokojówką i zamordował swoją żonę, Julianę von Zierotin. Wyrok zatwierdził sam cesarz Leopold I, a sprawca zawisł na szubienicy, wbrew ówczesnemu zwyczajowi, dającemu szlachcicowi możliwość wykonania wyroku przez ścięcie mieczem. Natomiast jego kochanka została ścięta specjalnie na tę egzekucję wykonanym mieczem, który można było jeszcze przed II wojną światową oglądać w miłkowskim pałacu. Na mieczu wygrawerowano wizerunek mężczyzny wiszącego na szubienicy, datę 1684 i napis: “Ten, kto podżegał do morderstwa, będzie stracony za pomocą miecza, a kto mordu dokonał, będzie powieszony”.


3 lipca 1689 r. stracono w tym miejscu parobka Georga Quohla; powieszono go za otrucie swojej żony trucizną na myszy.


Jednym z bardziej spektakularnych wyroków sądowych jakie tu wykonano, była egzekucja rodziny Exnerów: ojca, matki, syna i córki, przeprowadzona 14 października 1701 roku. Sąd w Pradze zarządził, że za morderstwo dziecka i kazirodztwo córka, Rosina, wraz z utrzymującym z nią stosunki cielesne bratem, Georgiem, mają zostać ścięci mieczem. Podobny los spotkał oboje rodziców: ojca, Georga, i matkę, Marię, których dodatkowo przebito kołkami i zagrzebano w jamie przy szubienicy.


Ówczesne prawo było bardzo surowe; w 1709 r. (ew. w 1719) powieszono tutaj Hansa Krause, oskarżonego o oszustwo na 20 funtów ryb wobec pewnych zacnych obywateli.

Także młodzieniec Hans Müller za kradzież zakończył swój żywot na szubienicy 27 listopada 1715 r. 6 grudnia jego zwłoki urwały się z szubienicy, a wezwany kat z Jeleniej Góry położył go twarzą do ziemi, pozostawiając bez pochówku.
W l.1935-1942 podjęto próbę renowacji szubienicy. Niestety, z powodów finansowych oraz prawnych od projektu odstąpiono.
W l. 2007-2009, z inicjatywy Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa, na terenie szubienicy w Miłkowie przeprowadzone zostały badania archeologiczne, które wniosły kolejne interesujące informacje do zagadnienia związanego z archeologią miejsc straceń. Wykop obejmował swym zasięgiem wnętrze szubienicy oraz teren przyległy od strony południowo-zachodniej obejmujący siedem odkrytych jam grobowych - szczegóły.
 
Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła. Warunkiem koniecznym jest:
1) odnotowanie reaktywacji w logu z jednoznacznym określeniem ewentualnych zmian w odniesieniu do oryginalnego opisu kesza,
2) domyślna zgoda na usunięcie reaktywacji przez właściciela kesza bez konieczności określania powodów.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
[01] lata 1935-40
[02] 2008 prace archeo
[03] rozmieszczenie grobów
grób nr 7
[04] szczątki rodziców Exner
[05] rok 2018