Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Bitwa pod Krojantami - OP56EE
"Deszcze nie spokojne potargały sad, a my na tej wojnie ładnych parę lat"
Właściciel: siersciuch122
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 148 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 13-08-2012
Data utworzenia: 15-08-2012
Data opublikowania: 15-08-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 10-06-2017
109x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 1 obserwatorów
6 odwiedzających
79 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O świcie 1 września 1939 r. na polskie linie obrony zajmowane przez jednostki Armii "Pomorze" gen. Władysława Bortnowskiego (9 Dywizja Piechoty i Pomorska Brygada Kawalerii) uderzyła niemiecka 20 Dywizja Zmotoryzowana pod dowództwem gen. Mauritza von Wiktorina z XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana. Natarcie było skierowane na Chojnice. Na południe od miasta znajdowały się stanowiska 18. Pułku Ułanów Pomorskich z Grudziądza. Kawaleria, posiadająca niewielki potencjał bojowy w walce "okopowej" i szyku pieszym, do godzin popołudniowych wykonała trzy odskoki na kolejne pozycje obronne. Wobec groźby szybkiego zajęcia przez Niemców przepraw przez rzekę Brdę i odcięcia jednostek Armii "Pomorze", dowódca Grupy Operacyjnej "Czersk", gen. Stanisław Grzmot-Skotnicki wydał po południu rozkaz dla 18 p. uł. przeprowadzenia natychmiastowego przeciwnatarcia na oddziały niemieckie przemieszczające się drogą Chojnice-Rytel. Manewr ten miał umożliwić odwrót oddziałów polskich broniących rejonu Chojnic za Brdę i powstrzymanie przeciwnika na tym kierunku.



***

Wokół istnienia polskiej kawalerii w okresie międzywojennym i walk obronnych w 1939 roku do dzisiaj istnieje wiele kontrowersji. Historycy i fascynaci debatują nad sensem istnienia tej formacji w II RP, szukają koncepcji jej użycia i zadań jakie należało jej postawić, doszukują się wpływu polityki na jej kształt, omawiają walki naszych oddziałów konnych przeciw Niemcom. Wiele z pytań nie doczeka się nigdy jednoznacznej i pełnej odpowiedzi, o wielu z nich można by z pewnością pisać książki, ale jedna nazwa w dyskusjach tych pojawia się szczególnie często: Krojanty.

Ta mała miejscowość w powiecie chojnickim stała się swego rodzaju symbolem. Nie chodzi tu jednak o jakieś uogólnienie bitności polskiego kawalerzysty, bo dawali oni przykłady swej waleczności także w innych bitwach i potyczkach, chociażby pod Mokrą, Krasnobrodem i nad Bzurą. Krojanty stały się dobrym przykładem przekłamania historycznego (nie pierwszego i nie ostatniego zapewne) dokonanego przez Niemców. Propaganda hitlerowska, a następnie zachodnioniemiecka "usiłowała wytworzyć obraz walczącej polskiej kawalerii jako fanatycznie atakującej białą bronią wozy pancerne"1. Co gorsza, "to łgarstwo hitlerowskiej propagandy zostało później, niestety, naiwnie podjęte przez niektórych polskich publicystów i historyków"2. Najbardziej jaskrawym tego przykładem jest film pt. "Lotna" (w reżyserii Andrzeja Wajdy), obraz będący raczej produktem propagandy PRL - u, usiłującym ośmieszyć oficerów przedwojennego Wojska Polskiego, niż wiernym dokumentem historycznym.

Przyjrzyjmy się zatem okolicznościom, w jakich doszło do wykonania tej szarży o znaczeniu raczej symbolicznym niż militarnym.***

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Krojantami

          http://www.1939.pl/bitwy/inne/szarza-pod-krojantami/index.html





Jeśli chodzi o samą skrzynkę to jest ona Realnym uzupełnieniem wirtualnego kesza pozostawionego nieopodal przez Wieszcza, jeśli chodzi o koordynaty jako miejsce startu wskazują pomnik znajdujący się obok drogi prowadzącej do miejscowości Krojanty, obok trasy Chojnice-Czersk. Kesz jest ukryty 6 kroków na południowy- zachód od krańca brzozowego ogrodzenia (tego bliżej lasu) znajdującego się obok Kamienia-pomnika upamiętniającego bitwę pod drzewem. Miejsce to będzie rzucać się w oczy. Kesz nie jest zakopany głęboko, ale polecam wziąć ze sobą kłujkę jako sprzęt dodatkowy, który może pomóc przy poszukiwaniach :).

Wcześniej w pobliżu znajdował się kesz OP1DCA ukryty przez MarcoPolo

W kesu jest kilka Fantów :)

Kesz jest pojemnikiem po lodach o średnicy około 9cm.



Jeśli będziecie podążać tą że drogą przy której znajduje się cel będziecie mijać miejsce w którym możecie odpocząć po być może wyczerpujących poszukiwaniach :)

 

Zapraszam również do obejżenia rekonstrukcji szarży Polskiej Kawalerii na wojska III Rzeszy która odbywa się co roku  w pierwszą niedzielę września.

 


W ZWIĄZKU Z NIEPOKOJĄCYMI INFORMACJAMI NT. ZŁAMANIA PUNKTU 1.1.1 ZASAD FUNKCJONOWANIA SERWISU OC PL W NAJBLIŻSZYM CZASIE ZOSTANIE PRZEPROWADZONA WERYFIKACJA WPISÓW W DZIENNIKU SKRZYNKI. WPISY W LOGU NIE MAJĄCE POTWIERDZENIA W DZIENNIKU ZOSTANĄ USUNIĘTE A ICH WŁAŚCICIELE ZOSTANĄ ZGŁOSZENI DO COG.

PROSZĘ TEŻ ABY NIE IŚĆ NA ŁATWIZNĘ I NIE PYTAĆ OSÓB KTÓRE ZALICZYŁY KESZA O KONKRETNE MIEJSCE JEGO POŁOŻENIA A JEŚLI JUŻ TO PROŚCIE O HINTY.
JEŚLI NIE MOŻECIE SOBIE PORADZIĆ Z ZADANIEM SKONTAKUJCIE SIĘ ZE MNĄ A NA PEWNO PODSUNĘ JAKIEŚ PODPOWIEDZI. TĄ INFORMACJĘ PISZĘ TYLKO PO TO ABY PRZEZ POWYŻSZE DZIAŁANIA ZABAWA W KOŃCU WAM SIĘ NIE ZNUDZIŁA.


Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Bory Tucholskie  -  PLB220009
natura2000
Obrazki/zdjęcia
Tutaj skręcamy z drogi głównej a obok zaczynamy podróż :)
Obok przechodzimy, tu możemy odpocząć :)
Tutaj się zatrzymujemy
Od tąd odmierzamy kroki
W tle miejsce ukrycia widoczne :)
Tego drzewa szukamy
Inne ujęcie naszego celu