Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kolumna Jana III Sobieskiego - OP56C6
Owner: shah
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 259 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 13-08-2012
Date created: 13-08-2012
Date published: 13-08-2012
Last modification: 27-07-2016
162x Found
4x Not found
1 notes
watchers 7 watchers
15 visitors
127 x rated
Rated as: Excellent
11 x recommended
This cache is recommended by: Anestezija, Aynsley, B&A, baloniarz, Cyfrowa, Dallas, elvis666master, Pepe1, Pomurniki, Spidi11, tabaluga1
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL


 

Kolumna Sobieskiego, zwana też Figurą Bożej Męki ufundowana została przez będzińskich mieszczan jako wyraz dumy i wdzięczności Narodu za Wiktorię Wiedeńską. Upamiętnia tym samym powitanie Króla Jana III Sobieskiego, który wraz ze swymi oddziałami podążał tędy na odsiecz oblężonemu przez Turków Wiedniowi. Wiktoria Wiedeńska jak pamiętamy z kart historii, to jedno z największych zwycięstw polskiego oręża, które dało kres tureckiej ekspansji i uratowało chrześcijańską Europę, dając Polakom szczególny powód do dumy.
Według historyków Król Jan III Sobieski był w Będzinie 19 lub 20 sierpnia 1683 roku i tu właśnie nastąpiło spotkanie z posłem austryjackim, generałem Caraffą, przynaglającym króla do szybszego marszu pod Wiedeń.

Potwierdzenie bytności Króla znajdujemy również w „Dyariuszu wyjazdu z Krakowa pod Wiedeń Jana III Sobieskiego roku 1683” spisanego przez jenerała Kąckiego. W pierwszych jego zdaniach, pod datą 15 sierpnia tegoż roku, wymienione są miasta, przez które Król zamierzał przejechać a wśród nich jest także Będzin. Z tego samego źródła dowiadujemy się, że Królowi towarzyszyli w tej podróży żona Maria Kazimiera i syn Jakub. Również królewicz Jakub w prowadzonym przez siebie diariuszu umieścił zapiski potwierdzające przemarsz orszaku królewskiego przez nasz Gród.

Niestety historycy nie znaleźli jak dotąd dowodów, które mogłyby potwierdzić przekazywaną, od pokoleń wieść, że to właśnie w miejscu ustawienia kolumny Król pożegnał się ze swoją ukochaną żoną Marysieńką – chyba jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by tę sympatyczną legendę przekazywać następnym pokoleniom.

Różne, na przestrzeni lat, były losy kolumny, przez długi czas stała w opuszczeniu obok placu, który był własnością jednego z obywateli żydowskich. Aby odnowić niszczejącą kolumnę trzeba było zdobyć szturmem ten plac, czego dokonali obywatele będzińscy pod wodzą Jana Gęborskiego i Stanisława Jędryczki – ratując ją od zagłady.

W końcu lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy nastąpiła przebudowa infrastruktury komunikacyjnej miasta, kolumna stanęła budowniczym drogi na przeszkodzie. Na szczęście nie podzieliła losu wielu zabytkowych kamienic przy ulicy Kołłątaja, znajdując schronienie pod murami Kościoła Świętej Trójcy, gdzie popadła jednak w zapomnienie a upływający czas i brak zainteresowania ze strony ówczesnych władz odcisnęły na niej piętno zniszczenia: rozpadło się królewskie jabłko i odpadł wieńczący je krzyż.

Towarzystwo Przyjaciół Będzina od początku swojej działalności dążyło do uratowania kolumny, odnowienia jej i przeniesienia na dawne miejsce. Współpracując m.in. z konserwatorem zabytków opracowali dokumentację renowacji, wyznaczona została nowa lokalizacja kolumny i podjęto próby pozyskania środków. Koszty tego przedsięwzięcia znacznie przerastające możliwości Towarzystwa spowodowały, że musiało upłynąć wiele lat by kolumna odzyskała wreszcie dawną świetność.
źródło: TPB

 

Tradycyjnie dla pierwszych 3 znalazców certyfikaty, każdy następny może zabrać pamiątkę.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 162x Not found 4x Note 1x All entries Hide deletions