Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Płuczka "Józef" - OP55A6
Trochę poczyścimy...
Właściciel: coosiek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 350 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-07-2012
Data utworzenia: 28-07-2012
Data opublikowania: 28-07-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 30-07-2018
62x znaleziona
5x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
111 odwiedzających
41 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Chrząszcze2, futerror, mangus i 27@
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Potrzebny kompas  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pole galmanowo-ołowniane olkuskie zawiera w warstwach nieregularnych z rozszerzeniami i zagłębiami, pod rudą ołowianą, rudę galmanową.

Warstwy ten niekiedy wąską idą żyłą poziomą, często rozszerzając się, jak pod Olkuszem, lub też są w ławicach nieforemnych, jak pod Starczynowem, Bukownem, Sławkowem i Strzemieszycami aż po Łosień, lecz też niekiedy są w składach, jak w Bukownie i na Ujkowie.

Pośród pola dawnych kopalń olkuskich , pomiędzy dawnymi sztolniami ponikowską i pilecką, istnieje kopalnia około pagórków, na których dawniej były osady miejsca zwanego Stary-Olkusz, niedaleko ruiny niegdyś kaplicy św. Jana.

Pod kamieniem nadkładowym brunatno-żółtym wapieniem dolomitowym, znajdują się warstwy rudy ołowianej (siarczek ołowiu, galene, Bleyglanz), pod którą są warstwy galmanu mające wychodnią ku staremu Olkuszowi. Pokład stanowi czarny lub siwy zbity wapień muszlowy. Kierunek pokładów galmanu, jest ten sam co formacyi całej gór kruszcowych olkuskich; nachylenie północno-wschodnie. Głębokość pokładu 9 do 10 łatrów. Grubość czyli miąższość pokładu jest od 1” do 60”, a tak dalece jest nieregularna, że w przegięciu przyjąć można cali 8”; wyciągnięty 1 łatr kwadratowy galmanu, wydaje 4 korce galmanu. Kibel górniczy galmanu zawierający 5,85 stóp sześc. waży około 530 funtów.

Na kopalni Józef (uruchomionej z inicjatywy Stanisława Staszica) zaczęto pracować w r. 1814, zrazu wybierając galman z dawnych warp i hałdów na powierzchni, lub w robocie odkrywanej, na wychodni w bliskości kaplicy św. Jana. Następnie wybiwszy kilka szybów, uzyskiwano galman z rabunku nieregularnej dawnej odbudowy podziemnej, pędząc nowe chodniki; lecz nieregularne ułożenie pokładu często przeżynanego iłami lub też przewałami kamiennymi i staremi zrobami naruszonego, nie dozwoliły porządnej zaprowadzić odbudowy. Dawne kopaniny i rabowanie wiele galmanu pięknego odcięły i trudnym do wydobycia w kopalni uczyniły. Dopiero w r. 1826 zaprowadzono na tej kopalni regularniejszą odbudowę, a mianowicie w wschodniem polu, przez bicie szybów w czworobok i pędzenie między niemi łączących prostych chodników; w ogólności atoli robota górnicza dla nieregularności pokładu, zupełnie regularną być nie może, i należy do rzędu szerokobiernych. Są tu często nadsięwłamy, skoro pokład czyni wygięcie. Robota idzie kilofem i prochem. Kopalnia ta wydała od r. 1814 do końca r. 1838 około 240000 kibli galmanu. Zamierzeniem etatowym tej kopalni było wydobycie 11000 korcy galmanu, lecz w r. 1838, wydała ona tylko 5200 kibli galmanu lepszego i 23000 kibli uboższego, w r. 1839 grubszego 4125, a podlejszego 16500 kibli galmanu, w r. 1840 grubszego 5900, drobnego 24300 kibli.

Pracowało w niej w r. 1836: sztygar 1, górników 35, wozaków 35, ciągaczy 10, pomocników 15, razem 106 ludzi.

Skoro w skutek rozpoczętych w stoku sztolni ponikowskiej robót ku osuszeniu dawnego pola kopalń olkuskich, machina parowa stukonna przez działanie swoje zdoła poniżyć poziom wód podziemnych w kopalni Józef, galman głębiej pobierany, w większej corocznie ilości będzie mógł być wydobywany; a skoroby poziom wód mógł być poniżony do dawnego dna sztolni ponikowskiej, to około 15 łatrów niżej, natenczas stałoby się przystępnym około 324000 łatrów kwadrat. pola kopalnianego, zawierające massę przeszo dwóch milionów kibli galmanu.

Po wystawieniu hut cynkowych w Dąbrowie, rząd dozwolił mieszkańcom Olkusza zbierać w gruntach na około miasta, których własność jest rządowa, w hałdach i warpiach na dawnem polu kopalnianym galman. W czasie od r. 1823 do 1830, kilkunastu mieszczan trudniących się temu wybieraniu dostarczyło około 10000 kibli galmanu. Po kilkuletniej przerwie od r. 1833 dostarczono znowu z tychże dawnych warpi corocznie uzbieranego galmanu około 2 do 4000 kibli, a w r. 1840 4700 kibli.

H. Łabęcki „Górnictwo w Polsce. Opis kopalnictwa i hutnictwa polskiego, pod względem technicznym, historyczno-statystycznym i prawnym. Tom 1” , 1841

 

Płuczka zaczęła swoją działalność w 1896 r., a zakończyła w  1931 r. Podczas gdy na świecie toczyła się I wojna światowa oraz pod koniec lat 20-tych nie prowadzono produkcji. Na początku swojej działalności. metodami płukania, wzbogacano bogate, utlenione rudy Zn-Pb eksploatowane w pobliskiej kopalni galmanu „Józef”. Pod koniec działalności zakładu prowadzono również flotacyjną przeróbkę rud siarczkowych. W 1955 roku na obszarze płuczki „Józef” wykonano badania geologiczno-poszukiwawcze w konsekwencji czego określono zasoby odpadów na 177000 ton jako rudę utlenioną, zawierającą średnio 7,82% Zn (13084 ton) oraz 1,45% Pb (2056 tys. ton). Zasoby rozpoznano na obszarze około 2 hektarów. Od końca lat 50-tych do lat 70-tych prowadzono nieregularną eksploatację odpadów, które w ilości około 7000 ton rocznie stanowiły domieszkę do wsadu w procesie ogniowej przeróbki rud tlenkowych w hucie w Bukownie. Obszar składowiska i płuczki zajmował powierzchnię około 6 hektarów. Występujące na składowisku odpady miały czerwoną, żółtawą lub pomarańczową barwę. Sporadycznie zdarzały się odpady o barwie jasnoszarej i szarej, które powstały w procesach grawitacyjnego płukania rud utlenionych, a także flotacyjnego wzbogacania rud siarczkowych. Cały teren płuczki jest obecnie zrekultywowany.

 

To na tyle jeśli chodzi o historię, a teraz coś o skrzynce. Współrzędne nie prowadzą bezpośrednio do skrzynki. Na kordach znajdziesz tablicę informującą Cię o tym gdzie się znajdujesz. Aby odnaleźć kesza należy od współrzędnych skrzynki udać się na azymut 313° w odległości 173m.
P.S. Żeby nie iść przez drzewa można obejść naokoło zwiedzając przy okazji cały teren:)Weź ze sobą rękawiczki, bo skrzynka bywa dość brudząca zwłaszcza po deszczach ;)

Miłej zabawy!  

__________________________________________________________________________

Uwaga! Skrzynka jest jedną z części cache’a finałowego „OLKUSKI SKARB”. Wewnątrz logbook'a znajduje się zagadka. Jej odgadnięcie pozwoli Ci poznać cyfrę, jaka kryje się pod literką δ, potrzebną do zdobycia skrzynki finałowej.

ROZWIĄŻ ZAGADKĘ, ZAPISZ CYFRĘ i odłóż zagadkę z powrotem do pojemnika!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Kompas_2 - Całkowity dystans: 16348 km
Geokret  Karabińczyk - Całkowity dystans: 10499 km

Obrazki/zdjęcia
Tak wyglądało składowisko odpadów "Józef"
Tak wygląda teraz składowisko odpadów "Józef"
Teren zrekultywowany...