Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
KMT - W korzeniach - OP52FC
Cmentarz choleryczny w Brzeziu k. Zabierzowa
Właściciel: katamatatata
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 227 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-06-2012
Data utworzenia: 24-06-2012
Data opublikowania: 24-06-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 23-06-2013
49x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
63 odwiedzających
33 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Brzezie - dawniej podzielone na Brzezie Szlacheckie, wzmiankowane w 1289 r. i pozostające własnością rycerską oraz Brzezie Narodowe, które wymienione w 1260 r. stanowiło majątek kapituły krakowskiej. We wsi istniał dwór, o którym jedynie przypominają pozostałości parku założonego w XIX w. oraz spichlerz z około 1920 r., pozostające dziś w obrębie gospodarstwa rolnego Instytutu Zootechniki w Balicach.

Brzezie jest jedną z najstarszych wsi w gminie Zabierzów. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne osady neolitycznej oraz cmentarzyska z epoki brązu i epoki żelaza, a także ślady osadnictwa z okresu kultury łużyckiej z późnego okresu wpływów rzymskich.

Około 1930 roku przypadkowo na polach zwanych glinkami znaleziono skorupy starych naczyń glinianych. Znaleziskiem tym zainteresował się proboszcz z Bolechowic ks. Jakub Rajski, który powiadomił archeologów o tym odkryciu. W czasie przeprowadzonych prac archeologicznych znaleziono groby ciałopalne i trzy osady wczesnośredniowieczne. Znalezione przez archeologów przedmioty w Brzeziu były pierwszymi eksponatami organizowanego Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Pierwsza wzmianka pisana o Brzeziu pochodzi z 1260 roku, kiedy to książę Bolesław Wstydliwy nadaje część Brzezia kapitule krakowskiej, która już w części władała tą osadą, uzyskawszy ją od zmarłej Judyty i Bertolda Scoltejsa. Część podarowana przez księcia zamieszkała była przez Zdzimira i innych ludzi książęcych. Przez dalsze lata do kapituły krakowskiej należała większa część wsi. Pozostała część była w posiadaniu rycerskim, o czym świadczy wzmianka o Dobrosławie, wdowie po Tomaszu komesie z Brzezia.

 

 

O skrzynce:

jest na terenie miejsca gdzie zostały pochowane ofiary dwóch epidemii cholery .Jedna z ok.1830 r. a druga z ok. 1855 r. Mówi się też że podobno pochowani tam są  powstańcy z 1863r. Obecnie zachowany jest jeden nagrobek bardzo słabo czytelny (chyba z 1816 r) i w kiepskim stanie.